Portal promocja.mielec.pl prezentuje informacje i relacje - zapraszamy do współpracy: ogłoszenia - reklama w internecie i gazecie, grafika i skład komputerowy, zdjęcia reklamowe, foto i wideo reportaże
Strona główna / Region / Gospodarka i ekonomia / Kolejny wniosek PUP w Mielcu o dodatkowe środki

Kolejny wniosek PUP w Mielcu o dodatkowe środki

Powiatowy Urząd Pracy w Mielcu złożył w ostatnim tygodniu kolejny wniosek do Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej o przyznanie dodatkowych środków na aktywizację i pomoc osobom bezrobotnym. W przypadku pozytywnej decyzji ministerstwa całość środków zostanie przeznaczona na bezzwrotne dotacje i wsparcie osób bezrobotnych w wieku od 30 do 50 roku życia w uruchomieniu własnej działalności gospodarczej.

 

reklama:

 

 

Możliwość uzyskania środków finansowych na założenie własnej firmy cieszy się od wielu lat bardzo dużym zainteresowaniem wśród osób bezrobotnych. Tylko w ciągu pierwszych 9 miesięcy tego roku Powiatowy Urząd Pracy w Mielcu przyznał blisko 70 dotacji na łączną kwotę prawie 1,4 mln złotych. Dzięki uzyskaniu bezzwrotnej pomocy nowi przedsiębiorcy mieli możliwość wyposażenia swoich firm w niezbędne maszyny, urządzenia oraz materiały konieczne do uruchomienia działalności gospodarczej. Jak podkreśla wiele osób bezrobotnych zakładających własny biznes wsparcie finansowe ze strony urzędu pracy jest bardzo istotnym czynnikiem zachęcającym do wzięcia sprawy w swoje ręce i stworzenia sobie samodzielnie nowego miejsca pracy. Większość osób bezrobotnych nie dysponuje własnym kapitałem i bez dotacji nigdy nie miałaby możliwości otwarcia własnej firmy.

 

– Podejmujemy aktywne działania i wykorzystujemy wszelkie możliwości, aby pozyskać dodatkowe środki z przeznaczeniem na pomoc osobom bezrobotnym. Złożyliśmy kolejny wniosek do Ministra Pracy i Polityki Społecznej o dodatkowe 200 tysięcy złotych z przeznaczeniem na dotacje na zakładanie własnej działalności gospodarczej przez osoby w wieku 30-50 lat – mówi Stanisław Stachowicz Dyrektor Powiatowego Urzędu Pracy w Mielcu.

 

– Konsekwentnie działamy na rzecz wspierania i rozwijania mieleckiego rynku pracy. Pomimo niekiedy krytycznych ocen działania urzędów pracy przynoszą wymierne, realne korzyści nie tylko osobom bezrobotnym ale także lokalnemu samorządowi. Tylko w ciągu tego roku wypłaciliśmy ponad 11 tysięcy zasiłków oraz stypendiów stażowych dla osób bezrobotnych na łączna kwotę przekraczającą 10 mln złotych. Te środki trafiają do osób bezrobotnych a następnie zasilają lokalny rynek, gdyż są wydawane na zakup koniecznych produktów i usług – informuje Stanisław Stachowicz.

 

Według statystyk Powiatowego Urzędu Pracy w Mielcu blisko 1000 osób skorzystało w tym roku z możliwości odbycia stażu zawodowego. Oprócz bezpośredniej pomocy materialnej, która trafiła do osób bezrobotnych, nie bez znaczenia jest wymiar społeczny działań realizowanych przez urząd pracy. Dla zdecydowanej większości osób była to pierwsza praca w życiu oraz możliwość poznania specyfiki zawodu bezpośrednio u pracodawcy. Dzięki uczestnictwu w stażu osoby bezrobotne nie traciły kontaktu z rynkiem pracy, nie czekały bierne na możliwość znalezienia zatrudnienia i nie borykały się ze zniechęceniem i rezygnacją związaną z długotrwałym poszukiwaniem pracy. Uczestnicy stażu zyskiwali nie tylko w sferze finansowej ale przede wszystkim w obszarze zawodowym i wymiarze psychologicznym zyskując cenne doświadczenie oraz większą pewność siebie a także poczucie własnej wartości. Równie ważna dla osób bezrobotnych jest możliwość skorzystania z pozostałych form wsparcia w tym szkoleń zawodowych, dofinansowania studiów podyplomowych oraz prac interwencyjnych, robót publicznych i subsydiowanych ofert pracy. Z danych urzędu pracy wynika, że do końca III kwartału ze wskazanych usług skorzystało blisko 700 osób a na pomoc przeznaczono ponad 5 mln złotych.

 

– Należy także zwrócić uwagę, że na działalności Powiatowego Urzędu Pracy w Mielcu zyskuje również lokalny samorząd. W tym roku z subwencji ogólnej przekazywanej do powiatu na działalność urzędu pracy zostało przeznaczone około 4 mln złotych. Pozostałe środki w wysokości prawie 35 mln złotych zostały uzyskane dzięki zaangażowaniu i pracy wszystkich pracowników Urzędu. Łatwo można przeliczyć, że każde 10 złotych zainwestowane poprzez działalność mieleckiego urzędu pracy przyniosło dodatkowo prawie 85 złotych korzyści dla osób bezrobotnych i pracodawców a także lokalnych samorządów i pozostałych instytucji związanych z szeroko pojętym rynkiem pracy – dodaje dyrektor PUP w Mielcu.

 

 

– Trzeba pamiętać, że od świadczeń wypłacanych osobom bezrobotnym odprowadzana jest do urzędu skarbowego zaliczka na podatek dochodowy od osób fizycznych. W dochodach Państwa Polskiego uzyskiwanych z podatku PIT partycypują zarówno samorządy gminne jak i samorząd powiatu mieleckiego. Łącznie lokalne samorządy otrzymują blisko 50% kwoty zebranego podatku od osób fizycznych. W sali roku są to realne, konkretne pieniądze, które zasilają budżety lokalnych władz. Warto także podkreślić, że pod względem efektywności działania Powiatowy Urząd Pracy w Mielcu osiąga lepsze wyniki niż średnia ogólnopolska a jednocześnie wszystkie wyznaczone zadania realizowane są przez mniejszą liczbę pracowników niż liczba osób zatrudnionych w podobnych do mieleckiego urzędach pracy – podsumowuje Stanisław Stachowicz.

 

Marek Przygoda
Inspektor powiatowy
Powiatowy Urząd Pracy w Mielcu
 

 

 

 

 

 

Sprawdź również

Unijne wsparcie na obszary chronionego krajobrazu na Podkarpaciu

Za około cztery mln złotych unijnego wsparcia z programu regionalnego Fundusze Europejskie dla Podkarpacia 2021-2027 …