Rzeszów 15.05.2014
Samorząd Województwa Podkarpackiego może zostać pozbawiony środków finansowych w wysokości 25 mln zł przeznaczonych na realizację 7 inwestycji związanych z ochroną przeciwpowodziową. Ma to związek z planami uchylenia przez rząd „Programu ochrony przed powodzią w dorzeczu górnej Wisły” oraz likwidacją funkcji Pełnomocnika Rządu ds. w/w programu. Na początku maja Marszałek Władysław Ortyl zwrócił się do premiera Donalda Tuska o wyjaśnienie zaistniałej sytuacji i przywrócenie wszystkich 7 zadań do planu na 2014 rok. W przypadku uchylenia Programu, marszałek zwrócił się o zabezpieczenie środków na lata 2014-2015 w łącznej kwocie 25 mln zł na dokończenie rozpoczętych zadań.
Wiele rejonów Podkarpacia to tereny zalewowe. Przy większych opadach deszczu, które właśnie zapowiadają prognozy pogody duża grupa mieszkańców naszego województwa z przerażeniem obserwuje podnoszący się stan wody w rzekach. Planowane inwestycje, również te ujęte w „Programie ochrony przed powodzią w dorzeczu górnej Wisły” miały mieszkańcom naszego regionu dać poczucie spokoju i bezpieczeństwa.
Wśród wspomnianych inwestycji znalazło się:
– zabezpieczenie przed powodzią os. Rzochów w Mielcu przez budowę prawego wału Wisłoki
– opracowanie projektu zabezpieczenia przed powodzią doliny Potoku Zawadka w gm. Dębica
-opracowanie projektu pn. „Wisła Etap 2” czyli rozbudowa prawego wału Wisły i prawego wału Sanu na terenie gmin Gorzyce i Radomyśl nad Sanem
– opracowanie projektu „Ochrona przed powodzią i odprowadzenie wód powierzchniowych w zlewni potoku Motwica w gminach Laszki i Jarosław
– rozbudowa lewego wału rzeki Trześniówka w gminacjh Tarnobrzeg i Grębów- rozbudowa lewego wału rzeki Łęg w gminach Gorzyce i Zaleszany
– analiza programu inwestycyjnego w zlewni Wielopolki
,Finansowanie tych zadań zostało wstępnie przyjęte na posiedzeniu Komitetu sterującego „PGW” w dniu 29.01.2014 co stało się podstawą do planowania środków finansowych na realizację prac budowlanych, dokumentacji oraz wypłatę odszkodowań za przejęcie nieruchomości. W sześciu przypadkach przeprowadzono już postępowania przetargowe i zawarto umowy z wykonawcami. Konsekwencją pozbawienia środków jest powstanie zobowiązań finansowych wobec wykonawców w wysokościach kwot nie otrzymanych dotacji w 2014 r. wraz z należnymi odsetkami. W rezultacie tymi kosztami obciążony zostanie budżet Państwa bo Samorząd Województwa Podkarpackiego nie dysponuje takimi środkami.
Nie uwzględnione zadania należą do grupy przedsięwzięć priorytetowych wskazanych przez Sejmik Województwa Podkarpackiego we wrześniu 2012. Pozbawienie Samorządu Województwa Podkarpackiego środków z „Programu ochrony przed powodzią w dorzeczu górnej Wisły” może doprowadzić do niebezpieczeństwa utraty życia i mienia mieszkańców miast: Tarnobrzeg, Mielec oraz gmin Tarnobrzeg, Gorzyce, Grębów, Przecław. W tym gronie są mieszkańcy dotknięci powodzią w 2010 roku. Zagrożone są także budynki instytucji oraz strategicznych dla województwa firm.
Ze stosowną informacją i prośbą o pomoc w tej kwestii marszałek Władysław Ortyl zwrócił się również do wojewody podkarpackiego i małopolskiego, Europosłów oraz parlamentarzystów z Podkarpacia, a także radnych Sejmiku . O wyjaśnienia wojewoda podkarpacki Małgorzata Chomycz-Śmigielska zwróciła się do Stanisława Huskowskiego Sekretarza Stanu w Ministerstwie Administracji i Cyfryzacji.
Tomasz Leyko
Rzecznik prasowy UMWP