Portal promocja.mielec.pl prezentuje informacje i relacje - zapraszamy do współpracy: ogłoszenia - reklama w internecie i gazecie, grafika i skład komputerowy, zdjęcia reklamowe, foto i wideo reportaże
Strona główna / Grid / Kulturalny rozkład jazdy – maj 2017

Kulturalny rozkład jazdy – maj 2017

3 maja

Muzyczna majówka – koncert uczniów Państwowej Szkoły Muzycznej I i II stopnia im. Mieczysława Karłowicza w Mielcu.

Miejsce: scena obok kościółka św. Marka na Starówce (obok kładki).

Czas: 3 maja od godz. 16 do 18.

Organizator: Dom Kultury SCK.

Wstęp wolny.

 * * *

Muzyczna majówka to koncert plenerowy, który powoli staje się tradycją obchodów 3-majowych. Swoje umiejętności muzyczne mają okazję zaprezentować młodzi muzycy, którzy kształcą się w naszej PSM, ale też stałym punktem programu są występy zespołów muzycznych Domu Kultury SCK. W tym roku wystąpi Big Mielec Band Waldemara Ozgi.

Od rana mielczan w centralnych punktach miasta ,,budzić” będzie Mielecka Orkiestra Dęta pod dyrekcją Macieja Fijałkowskiego.

 11 maja

Konferencja ,,Na fundamentach wiary” z okazji jubileuszu 70-lecia parafii MBNP.

Miejsce: sala Kany, ul. Ks. Arczewskiego;

Czas: 11 maja, od godz. 11 do 14.

Organizator: Muzeum Regionalne SCK, Klub Inteligencji Katolickiej;

Wstęp wolny.

* * *

W programie konferencji są następujące wykłady: ,,Powstanie i pierwsze lata istnienia parafii MBNP w Mielcu. Posługa ks. Prałata Henryka Arczewskiego” – Krzysztof Haptaś, ,,Droga przez mękę, czyli starania o budowę nowego kościoła w Mielcu-Osiedle” – dr Jerzy Skrzypczak, ,,Ksiądz prałat Jan Białobok – proboszcz parafii w latach 1978-1997. Kapłan i patriota” – Władysław Bieniek, ,,Wizytacje biskupów Jerzego Ablewicza i Józefa Życińskiego w parafii MBNP” – ks. Dr hab. Janusz Królikowski, ,,Powstanie i działalność Klubu Inteligencji Katolickiej w latach 1981-2016” – dr Andrzej Skowron, ,,Parafia MBNP jako wspólnota ludzi wierzących. 20 lat posługi w parafii ks. Kazimierza Czesaka” – Józef Witek.

 12 maja

Doroczna wystawa Prac Artystów Stowarzyszenia Twórców Kultury Plastycznej im. Jana Stanisławskiego w Mielcu.

Miejsce: Galeria ESCEK Domu Kultury SCK;

Czas: 12 maja – 28 maja, wernisaż wystawy – 12 maja, godz. 18;

Organizator: Dom Kultury SCK;

Wstęp wolny.

* * *

Stowarzyszenie Twórców Kultury Plastycznej im. Jana Stanisławskiego powstało w 1998 r. z inicjatywy mieleckich artystów. Stowarzyszenie integruje około 30 osób w różnym wieku. Są wśród nich malarze, rzeźbiarze, graficy, a łączy ich idea i pasja tworzenia. Ambitne cele STKP konsekwentnie realizuje w oparciu o aktywną działalność przejawiająca się w postaci spotkań twórców, organizację corocznych ekspozycji, wystaw indywidualnych i zbiorowych w różnych miastach Polski. Członkowie STKP wielokrotnie uczestniczyli w organizowanych przez stowarzyszenie plenerach w kraju i zagranicą.

13 maja

Spektakl Teatru Rozmaitości” DK SCK – ,,Rozmowa przy wycinaniu lasu”.

Miejsce: sala widowiskowa Domu Kultury SCK.

Czas: 13 maja, godz. 18 – 20.

Organizator: Dom Kultury Samorządowego Centrum Kultury.

Wstęp: bilety w cenie 15 zł do nabycia w kasie kina ,,Galaktyka” (dni robocze od godz. 12.00, w soboty i niedziele – godzinę przed seansem kinowym, czwartki – kasa nieczynna).

 * * *

„Rozmowy przy wycinaniu lasu” na podstawie sztuki Stanisława Tyma to opowieść o drwalach, których głównym zajęciem jest czekanie. Codziennie czekają, aż przyjedzie Siekierowy (Grzegorz Cebula) i rozda im narzędzia pracy, by po zakończonej dniówce znów je zebrać. Domorosły filozof Macuga (Janusz Pacholec), naiwny Dunlop (Hubert Pomiankiewicz) i lizus Zyzol (Bartosz Kramarz) chętnie słuchają krwawych historii oraz bajek o królewnach przecudnej urody i kapiących złotem pałacach pięknie opowiadanych przez pana Siekierowego i pana Gajowego (Jan Stępień). W tej osobliwej grupie jest też nie pijący alkoholik, Bimber, grany przez Edwarda Kociańskiego. Wszyscy łatwo poddają się codziennym dyrektywom zwierzchników, choć często w wydawanych przez nich poleceniach i decyzjach nie widzą sensu i logiki. Ich szarą codzienność rozjaśnia pojawienie się kuszącej i powabnej Ethali (gościnnie Magdalena Kriger). Świat przedstawiony jest ze swoistym poczuciem humoru – życzliwym i ciepłym zwykłym ludziom, ale złośliwym i kąśliwym wobec hochsztaplerów oraz cwaniaków. Muzykę do przedstawienia napisał mielczanin Robert Śmist. Inspicjentem i suflerem w jednej osobie jest niezastąpiona Anna Dusza.

 14 maja

,,Koncert wiosenny” Mieleckiej Orkiestry Kameralnej.

Miejsce: sala widowiskowa Domu Kultury SCK;

Czas: 14 maja, godz. 17-18.

Organizator: SCK i PSM.

Wstęp wolny.

* * *

Muzyczna ekspresja wiosennego optymizmu, najambitniejsza artystycznie prezentacja Mieleckiej Orkiestry Kameralnej podsumowująca sezon artystyczny 2016/2017. W repertuarze dzieła mistrzów brzmień klasycznych: J. Brahmsa, W. A. Mozarta, J. Straussa, A. Vivaldiego

 18 maja

Dzień Otwarty Domu Kultury Samorządowego Centrum Kultury

Miejsce: Dom Kultury Samorządowego Centrum Kultury

Czas: 18 maja, od godz. 8 do 13 – zwiedzanie dla grup zorganizowanych, od godz. 16 do 20 –zwiedzanie Domu Kultury i koncerty zespołów Domu Kultury dla wszystkich.

Organizator: Dom Kultury SCK

Wstęp wolny.

* * *

Dom Kultury SCK co roku organizuje ,,Dzień otwarty Domu Kultury”. Celem jest pokazanie codziennej działalności instytucji, w której – oprócz wydarzeń artystycznych, a więc koncertów, spektakli, występów kabaretów, etc. – odbywają się warsztaty artystyczne, edukacyjne, swoje umiejętności szkolą zespoły muzyczne, wokalne, taneczne, chóry, teatry, grupy plastyczne. W tych zajęciach bierze udział w ciągu tygodnia blisko 1000 osób. Dom Kultury jest też miejscem wystaw. Pod patronatem instytucji działają stowarzyszenia, Mielecki Uniwersytet Dziecięcy, a w murach Domu Kultury odbywa się większość zajęć Uniwersytetu III Wieku. Dniom otwartym przyświeca idea pokazania tych wielu aktywności i zachęcenie do udziału w edukacji artystycznej.

 30 maja

Koncert pieśni maryjnych

Miejsce: kościół pw. MBNP;

Czas: 30 maja od godz. 19 do 22;

Organizator: parafia p.w. MBNP w Mielcu, Dom Kultury SCK, Towarzystwo Śpiewacze ,,Melodia”;

Wstęp wolny.

* * *

Koncert pieśni maryjnych odbędzie się po raz trzeci. Jest okazją do wspólnego muzykowania chórów i zespołów muzycznych całego powiatu mieleckiego. Chóry i zespoły postanowiły wiosną, w nawiązaniu do nabożeństw majowych, zaprezentować pieśni maryjne w swoim wykonaniu. W tegorocznej edycji koncertu wystąpią m.in.: chór i orkiestra ZPiT ,,Rzeszowiacy”, chór Męski i Mieszany ,,Melodia”, Chór nauczycielski ,,Akord”, uczniowie PSM w Mielcu

Koncert pieśni maryjnych to inicjatywa proboszcza parafii p.w. MBNP ks. Kazimierza Czesaka.

Sprawdź również

„Przebudzenie” Marioli Wawrzusiak-Borcz

„Przebudzenie” Marioli Wawrzusiak-Borcz to wystawa, która z pewnością wzbudzi duże zainteresowanie publiczności. Niezwykłe, żelazne rzeźby …