Wisła będzie bohaterką tegorocznego Festiwalu Loary w Orleanie we Francji, a miłośnicy tradycyjnych łodzi wiślanych z Polski gośćmi honorowymi tej imprezy flisackiej. Wśród nich Pan Kazimierz Bąk z powiatu mieleckiego z najdłuższą dłubanką w Europie.
reklama:
Festiwal Loary – największy w Europie zlot tradycyjnych łodzi, odbędzie się w Orleanie w dniach 23-27 września 2015 roku. To największa impreza flisacka w Europie promująca różnorodność europejskiej tradycji i kultury rzecznej. Przez 5 dni, na nabrzeżu o długości 2 km, pojawi się 200 łodzi, 700 marynarzy, 450 rzemieślników oraz około stu wystawców.
Na spodziewanych w tym roku 650 000 zwiedzających czeka 150 bezpłatnych wydarzeń prezentujących dziedzictwo oraz kulturę rzeczną. W poprzednich latach festiwal należał m.in. do Włochów z Laguny Weneckiej oraz do Holendrów, szczycących się licznymi kanałami. Tym razem to Polska i Wisła będą honorowymi gośćmi wydarzenia.
Polska przedstawi ponad 10 tradycyjnych łodzi, w tym najdłuższa dłubankę w Europie, która pochodzi z powiatu mieleckiego. Łódź wykonana została przez Pana Kazimierza Bąka z Górek- gm. Borowa jako naturalna replika dawnych dłubanek z rejonu prawobrzeżnej Wisły, obszar ujścia rzeki Wisłoki. Zrobiona z potężnej kłody topoli białej pozyskanej w międzywalu wiślanym, jesienią 2012 r.
Udział w festiwalu mieszkańca powiatu mieleckiego doceniają władze powiatu. – Festiwal będzie mostem łączącym marynarzy znad Wisły i Loary. W to spotkanie dwóch rzek – Wisły i Loary – wspaniale wpisuje się Pan Kazimierz Bąk ze swą prawie 12 metrową dłubanką- mówi Maria Napieracz wicestarosta Powiatu Mieleckiego. – Udział mieszkańca naszego powiatu w Festiwalu w Orleanie we Francji jest z jednej strony wyróżnieniem i promocją Powiatu Mieleckiego, z drugiej zaś przygotowaniem do obchodów w 2017 Roku Rzeki Wisły – królowej polskich rzek – dodaje M. Napieracz.
Niektóre łodzie wypłynęły z Krakowa już pod koniec kwietnia. Polscy flisacy i po 4 miesięcznej podróży i przepłynięciu 2 700 km, spodziewani są na nabrzeżach Orleanu na początku września. Dłubanka z powiatu mieleckiego w połowie września na miejsce zostanie przetransportowana tirem.
Wodniacy z Polski przedstawią na festiwalu tradycje swojego kraju, a zwłaszcza królowej polskich rzek – Wisły. Rzemieślnicy i artyści będą dzielić się swym zamiłowaniem do Polski i jej dziedzictwa ze wszystkimi uczestnikami festiwalu.
Każdego dnia festiwalu, polscy reprezentanci będą przedstawiać poszczególne regiony nadwiślańskie. Publiczność będzie mogła zapoznać się z bogactwem i wyjątkowością lokalnych kultur: ich tradycjami kulinarnymi, strojami i geografią.
STAROSTWO POWIATOWE W MIELCU
Asystent Starosty
Ewelina Indyk