Portal promocja.mielec.pl prezentuje informacje i relacje - zapraszamy do współpracy: ogłoszenia - reklama w internecie i gazecie, grafika i skład komputerowy, zdjęcia reklamowe, foto i wideo reportaże
Strona główna / Historia i Kultura / Życie kulturalne / Lokalna Grupa Działania PROWENT w gminie Tuszów Narodowy

Lokalna Grupa Działania PROWENT w gminie Tuszów Narodowy

Wsparcie udzielone przez Lokalną Grupę Działania PROWENT Gminie Tuszów Narodowy. Rozmowa z kierownikiem Biura LGD Prowent Andrzejem Kałużą.

Pytanie 1:
Rozwój danego obszaru, a w konsekwencji dobrobyt i zadowolenie jego mieszkańców zależy – prócz oczywiście poza zaspokojeniem głównych potrzeb egzystencjalnych – od tego co dany obszar oferuje w kwestii rozwoju kulturalnego, sportowego i społecznego.
Co zatem LGD w ramach swych statutowych działań zrobiła dla obszaru gminy Tuszów Narodowy w powyższych kwestiach?

Kierownik:
Lokalna Grupa Działania PROWENT, swym działaniem obejmuje zadania mające na celu stworzenie z jednej strony materialnej bazy do rozwoju kulturalnego, sportowego i społecznego. W tym przypadku chodzi głównie o remonty i przebudowy istniejących na danym obszarze obiektów użyteczności publicznej. Z drugiej zaś strony jest to finansowanie przedsięwzięć kulturalnych i sportowych. W tych obszarach tematycznych możemy jeszcze rozróżnić wsparcie jakie niesie LGD Prowent, na wsparcie dla samorządów, stowarzyszeń, organizacji pozarządowych, przedsiębiorców i rolników. Działając zaś na obszarze dwóch województw (małopolska/podkarpacie: powiaty mielecki, dębicki i dąbrowski), LGD Prowent dzięki wysiłkom Zarządu i pracowników Biura czyni wszystko, by należącym do tego obszaru trzynastu gminom zapewnić właśnie rozwój infrastruktury i wsparcie inicjatyw obywatelskich. W tym przypadku gmina Tuszów Narodowy takie wsparcie otrzymuje i widać tego efekty.

Pytanie 2:
Proszę zatem powiedzieć o wsparciu przy rozbudowie bazy kulturalnej i sportowej w gminie Tuszów Narodowy.
Kierownik:
Ten rodzaj działań należy do wsparcia niesionego samorządom. W tym przypadku dzięki naborowi do działania „Odnowa i rozwój wsi” udało się wyremontować boisko sportowe wraz z szatniami w Jaślanach, przebudować i wyremontować Dom Ludowy także w Jaślanach oraz przebudować i wyremontować Dom Ludowy w Czajkowej. Są to zatem konkretne efekty – mam nadzieję – służące społecznościom danych miejscowości i wspierające już w dalszej perspektywie pomysły i zamierzenia danej społeczności. W realizacji tego typu przedsięwzięć chodzi też o to, by beneficjent miał pomysł na konkretny, wyremontowany obiekt, by udostępnił go tym wszystkim, którzy chcą dzięki niemu rozwijać swoje pasje, talenty aby urzeczywistniać często swoje marzenia.  Dodatkowo w trakcie realizacji – beneficjentem również jest gmina Tuszów Narodowy – są „Małe projekty” i zadania z zakresu rehabilitacji
i termomodernizacji.  W tym przypadku termomodernizacją objęte zostałyby Domy Strażaka w Grochowem I i w Ławnicy. Te dwa obiekty również służą do realizacji zadań społeczno-kulturalnych. Jest to bardzo budujące jeśli widzi się, że stworzenie materialnych podstaw do rozwijania inicjatyw przynosi efekty. Jeśli Stworzone boiska zapełniają się młodzieżą uprawiającą sport, jeśli sale domów ludowych to miejsca planowania i organizacji przeróżnych inicjatyw aktywizujących środowiska wiejskie. Dzięki pozyskaniu środków na inwestycje z jednej strony, a chęcią lokalnej społeczności na aktywność kulturalną czy też sportową w niedługim czasie znikną różnice między miastem, a wsią właśnie w dostępie do wydarzeń kulturalno-sportowych. Mam taką nadzieję, że to się uda osiągnąć również przy skromnym udziale LGD Prowent.

Pytanie 3:
To prawda, jeśli dana społeczność chcą rozwijać swoje pasje w miejscu zamieszkania Państwa działalność doskonale tę aktywność wspiera. Jeśli zaś chodzi o beneficjentów z kręgu stowarzyszeń i organizacji pozarządowych, jakie inicjatywy udało się dofinansować?
Kierownik:
Ze wsparcia udzielonego organizacjom pozarządowym, stowarzyszeniom i gospodarstwom agroturystycznym można wymienić kilkanaście wspartych funduszami pochodzącymi z „Małych projektów” (nabór I-VI). W ramach tych naborów udało się dofinansować naprawdę wiele świetnych inicjatyw. Wystarczy wymienić chociażby organizację lotniczych imprez rekreacyjnych tuszowskiego Stowarzyszenia Awiatycznego, „Warsztaty kulinarne żyj i jedz zdrowo” stowarzyszenia „Jaślany”, „Rok Kultury Ludowej” i „Festiwal Kultury Ludowej” grochowskiego WDKiR. Zakup strojów ludowych i instrumentów dla kapeli ludowej był również działaniem, które – jestem przekonany – przyniesie wiele pożytku. Jako LGD Prowent również organizujemy przedsięwzięcia kulturalne. Chociażby corocznie organizowany przez nas konkurs plastyczno-fotograficzny jednak co roku pod inną nazwą (np. „Moja Mała Ojczyzna”, „Odnawialne Źródła Energii”). Chcemy w ten sposób również włączyć się czynnie w aktywizację społeczności zamieszkującej obszar LGD Prowent. Dzięki podejmowanym inicjatywom zarówno stowarzyszeń, organizacji pozarządowych, samorządów i LGD Prowent, faktycznie powstaje sieć wzajemnej współpracy między tymi obszarami działań. W swej misji i celach statutowych LGD ma zapisane właśnie stworzenie takiej sieci i w tym jesteśmy konsekwentni. To działa i procentuje, chociażby przedstawione działania obejmujące teren gminy Tuszów Narodowy. Gminy wspaniałych inicjatyw i pomysłów, a przede wszystkim ludzi z pomysłami i marzeniami, które tak wspaniale urzeczywistniają.

Inf. wł.

Sprawdź również

Zwycięstwo BezNazwy

Grupa Tańca BezNazwy, działająca w Domu Kultury SCK, nie próżnuje. Ledwo tancerki pod wodzą Joanny …