Portal promocja.mielec.pl prezentuje informacje i relacje - zapraszamy do współpracy: ogłoszenia - reklama w internecie i gazecie, grafika i skład komputerowy, zdjęcia reklamowe, foto i wideo reportaże
Strona główna / Historia i Kultura / Historia i ludzie / MALI STUDENCI ROZPOCZYNAJĄ PRZYGODĘ Z NAUKAMI ŚCISŁYMI

MALI STUDENCI ROZPOCZYNAJĄ PRZYGODĘ Z NAUKAMI ŚCISŁYMI

Startuje pierwszy semestr Politechniki Dziecięcej w Mielcu

26 października br. w siedzibie Zamiejscowego Ośrodka Dydaktycznego AGH, w Mielcu, ul. Sklodowskiej 4 o godz. 12.00 rozpoczną się pierwsze stacjonarne zajęcia Politechniki Dzięcięcej. Weźmie w nich udział około 200 dzieci w wieku od 6 do 12 lat. Dzięki finansowemu wsparciu Polskich Zakładów Lotniczych ten unikalny w skali całego kraju projekt edukacyjny na stałe zawita do naszego miasta.

Politechnikę Dziecięca działa od 2009 roku z inicjatywy firmy WSK „PZL-Rzeszów” i władz Politechniki Rzeszowskiej. Obecnie odbywa się pod auspicjami Fundacji Wspierania Edukacji przy Stowarzyszeniu „Dolina Lotnicza”. W radzie naukowej Fundacji zasiada Prezes Zarządu Polskich Zakładów Lotniczych Janusz Zakręcki, który zabiegał o to, aby przedsięwzięcia edukacyjne skierowane do dzieci i młodzieży odbywały się również na terenie powiatu mieleckiego.

– To niezwykle ważne, aby już od najmłodszych lat rozbudzać w dzieciach zainteresowanie naukami ścisłymi i zachęcać je do kształcenia w tym kierunku. Polskie Zakłady Lotnicze angażują się w wiele tego rodzaju projektów edukacyjnych, myśląc długofalowo o rozwoju firmy. Politechnika Dziecięca od kilku lat cieszy się ogromną popularnością, dlatego postaraliśmy się, aby na stałe odbywała się
w Mielcu
– powiedział Janusz Zakręcki.

Zajęcia Politechniki Dziecięcej będą odbywać się w soboty, średnio raz w miesiącu w Zamiejscowym Ośrodku Dydaktycznym AGH w Mielcu, natomiast zajęcia laboratoryjne w Regionalnym Centrum Transferu Nowoczesnych Technologii Wytwarzania.

Równolegle z Politechniką Dziecięcą, Fundacja Wspierania Edukacji prowadzi program pokazowych lekcji chemii w szkołach podstawowych powiatu mieleckiego. Dotychczas zorganizowano dwie takie lekcje, w których udział wzięło ponad 300 dzieci. Jeszcze w tym roku zaplanowano kolejne trzy takie lekcje dla 450 dzieci z klas IV-VI. Prowadzone zajęcia dają dzieciom możliwość aktywnego uczestnictwa w ciekawych doświadczeniach, które w prosty sposób tłumaczą różne zjawiska występujące w otaczającym nas świecie.

 Fundacja Wspierania Edukacji przy Stowarzyszeniu „Dolina Lotnicza” została założona w listopadzie 2012 roku.  Jej głównym celem jest rozwój edukacji naukowo-technicznej oraz popularyzacja nauk ścisłych wśród dzieci i młodzieży. Fundacja m.in. przejęła koordynację programów edukacyjnych prowadzonych dotąd przez WSK Rzeszów wraz z Politechnikę Rzeszowską i twórczo je rozwija.

Fundacja ma Zarząd oraz Radę Programową. Jej siedziba znajduje się na Politechnice Rzeszowskiej. Rozpoczęcie statutowej działalności było możliwe dzięki darowiźnie w wysokości 200 000 zł, którą wpłaciły na konto stowarzyszenia WSK Rzeszów, PZL Mielec, UTC Aerospace Systems oraz Pratt & Whitney AeroPower Rzeszów. Fundacja aktywnie uczestniczyła w tym roku w kilku imprezach
o charakterze popularno-naukowym na terenie województwa Podkarpackiego. We wrześniu br. fundacja ufundowała dla Szkoły Podstawowej nr 1 im. Mikołaja Kopernika w Ustrzykach Dolnych specjalny stół do przeprowadzania badań chemicznych o wartości ponad 20 tysięcy złotych.

Fundacja złożyła w Urzędzie Marszałkowskim w Rzeszowie projekt budowy Interaktywnego Centrum Edukacji Naukowo Technicznej imienia Ignacego Łukasiewicza, które jest bardzo potrzebną i oczekiwaną placówką tego typu w stolicy Podkarpacia, a która byłaby dostępna dla zainteresowanych z całego regionu. 

Inf. Małgorzata Sum

Sprawdź również

Uroczystości 80. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego [zdjęcia]

1 sierpnia pod pomnikiem Armii Krajowej odbyły się obchody 80.rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego. W uroczystościach …