Agencja Wydawnicza "Promocja" zaprasza do współpracy: reklama w internecie i gazecie, filmy reklamowe i reportaże, zdjęcia, antykwariat - skup książek i przedmiotów kolekcjonerskich, galeria - ikony obrazy - wystawa i sprzedaż....
Strona główna / Najnowsze wiadomości / Marszałek Władysław Ortyl zadeklarował wsparcie finansowe dla poszkodowanych gmin

Marszałek Władysław Ortyl zadeklarował wsparcie finansowe dla poszkodowanych gmin

Będzie wsparcie finansowe z samorządu województwa dla poszkodowanych gmin podczas powodzi. Taką deklarację złożył dziś marszałek Władysław Ortyl podczas konferencji prasowej w Wadowicach Górnych.

Wcześniej w siedzibie gminy odbyło się kolejne posiedzenie Wojewódzkiego Zespołu Zarządzania Kryzysowego. Sytuacja w gminie Wadowice Górne wciąż jest trudna. Podtopionych jest tam 120 budynków, ewakuowano 18 osób. Trwa zabezpieczanie wyrwy w wale w Jamach-Przybysz.

Trwa akcja ratunkowa i zabezpieczająca. Ale trzeba myśleć aby po oszacowaniu szkód wpłynęły tu środki z budżetu państwa i nie tylko. Wczoraj taką deklaracje złożył premier Mateusz Morawiecki. Dziś natomiast zbiera się w tej sprawie zarząd województwa podkarpackiego. W poniedziałek obraduje sejmik województwa i będziemy chcieli środki, które mamy do dyspozycji skierować do tych miejsc najbardziej wrażliwych, szczególnie do powiatu mieleckiego – powiedział marszałek.

Władysław Ortyl zaapelował także do innych samorządów o solidarność z powiatami i gminami, które ucierpiały podczas tegorocznej powodzi na Podkarpaciu.

– Ostatnie dni są czasem niezwykle trudnym dla tysięcy mieszkańców Podkarpacia. Żywioł, który dotknął znaczną część naszego regionu czyni ogromne zniszczenia i powoduje wielkie straty materialne – zalane są domy, gospodarstwa rolne i pola uprawne. Wierzę, że wspólnym wysiłkiem jesteśmy w stanie odbudować to, co zniszczył i w dalszym ciągu niszczy żywioł. Samorząd Województwa Podkarpackiego włączył się już w pomoc dla mieszkańców gmin, które ucierpiały w ostatnich dniach, ale potrzeby są nadal ogromne. W trudnych chwilach Polacy zawsze potrafili się jednoczyć i nieść pomoc innym, dlatego wierzymy, że i tym razem poszkodowani mieszkańcy województwa podkarpackiego nie pozostaną sami. Dlatego w poczuciu więzi, apeluję do samorządów województw o solidarność i hojność dla poszkodowanych. Ofiarność tych, którzy nie ucierpieli przywróci poszkodowanym nadzieję i szansę na lepsze jutro – apeluje marszałek Władysław Ortyl.

Dziś specjalnie w tej sprawie zebrał się zarząd województwa. W czasie obrad omawiano kwestie związane z pomocą dla poszkodowanych samorządów. W zebraniu wzięli udział: marszałek Władysław Ortyl, wicemarszałek Piotr Pilch, członek zarzadu województwa Stanisław Kruczek, sekretarz Lesław Majkut, skarbnik Janina Jastrząb oraz wicedyrektor Kancelarii Zarządu Marcin Fijołek.

O sytuacji powodziowej dyskutować będą także radni podczas poniedziałkowej sesji sejmiku województwa. W związku z trudną sytuacją powodziową w województwie, zgodnie z sugestią marszałka województwa, jutro podczas obchodów Dnia Samorządu Terytorialnego, nie będzie tradycyjnego pochodu ulicami Rzeszowa. Święto ograniczy się tylko do tradycyjnej akademii.

Tomasz Leyko

Rzecznik prasowy Urzędu Marszałkowskiego Województwa Podkarpackiego

Inf., fot. i wideo: https://podkarpackie.pl/index.php/104-aktualnosci/pilne/6858-pilne-marszalek-wladyslaw-ortyl-zadeklarowal-wsparcie-finansowe-dla-poszkodowanych-gmin

Sprawdź również

Podczas burzy pomnik pamięci Żydów mieleckich ocalał

26 maja 2020 r. w godzinach popołudniowych przeszła wiosenna burza nad Mielcem, która choć trwała …