Teoretycznie – historyk teatru
praktycznie – bizneswoman
epizodycznie – nauczycielka
hobbystycznie – ogrodniczka
sporadycznie – scenarzystka
optymistycznie – autorka
statystycznie – warszawianka
chronicznie – żona
histerycznie – matka
Małgorzata Gutowska-Adamczyk „O sobie”
W poniedziałek, 16 maja w Sali Klubowej Filii Ośrodka Kultury w Woli Mieleckiej miało miejsce wyjątkowe wydarzenie. W ramach Dyskusyjnego Klubu Książki, działającego w Filii Bibliotecznej odbyło się spotkanie z panią Małgorzatą Gutowską-Adamczyk, jedną z najpoczytniejszych autorek literatury dla dorosłych i młodzieży w Polsce. Autorkę bestsellerowej „Cukierni pod Amorem” i licznie zgromadzoną publiczność przywitała Justyna Ryczek – bibliotekarz i opiekun działającego klubu.
Małgorzata Gutowska- Adamczyk jest znaną i niezwykle lubianą pisarką, historykiem teatru, scenarzystką filmową i dziennikarką. Ukończyła wydział Wiedzy o Teatrze Akademii Teatralnej w Warszawie. Przez pewien okres w życiu pracowała jako nauczycielka języka polskiego i łaciny w Liceum Ogólnokształcącym w Mińsku Mazowieckim
Debiutowała jako scenarzystka serialu „Tata, a Marcin powiedział…” emitowanego na antenie TVP 1. W 2002 roku ukazała się pierwsza powieść pt. „110 ulic” W swym dorobku literackim ma obecnie już kilkanaście powieści, w tym kilka bestsellerów.
Jej utwory wzruszają, rozweselają i zachwycają coraz więcej czytelniczek niezależnie od wieku. W Woli Mieleckiej również. Kolejne tytuły przechodzą z rąk do rąk nie zagrzewając półki. Ogromną popularnością cieszy się między innymi trzytomowa saga pani Małgorzaty pt. „Cukiernia Pod Amorem”. To samo można powiedzieć o dwutomowej powieści „Podróż do miasta świateł. Róża z Wolskich”. Zaś po lekturze „Fortuna i namiętności. Klątwa” wszyscy czytelnicy wracali do biblioteki prosząc o drugą część!
Utwory pani Gutowskiej to prawdziwa uczta literacka, pełna urzekającego piękna. Nieważne, czy autorka pisze o dziewiętnastowiecznym Paryżu, fikcyjnym Gutowie, czy przenosi nas w klimaty XVIII wiecznej Rzeczpospolitej – czytelnik zawsze czuje się tak, jakby w tych miejscach po prostu był. Inne powieści to: Niebieskie nitki, 220 linii, Serenada czyli moje życie niecodzienne, 13. Poprzeczna, Mariola, moje krople, Wystarczy, że jesteś, Jak zabić nastolatkę ( w sobie)?, Kalendarze.
Na podstawie książki „ Jak zabić nastolatkę (w sobie)?” Powstał spektakl „Czterdziestka w opałach” w reżyserii Wojciecha Adamczyka, prywatnie męża pisarka. Za powieść „13. Poprzeczna” autorka otrzymała nagrodę polskiej sekcji IBBY w kategorii „Książka Roku 2008”.
W trakcie spotkania pisarka podzieliła się ze słuchaczami tym, w jaki sposób powstają jej książki, co stanowi inspiracje do ich pisania, skąd czerpie pomysły na postacie głównych bohaterów. Opowiadała również o swoim życiu zarówno zawodowym, jak i prywatnym. Podzieliła się również zdobytą wiedzą i doświadczeniem, własnymi obserwacjami i jakże trafnymi spostrzeżeniami. Opowiadała o swoich książkach. Zdradziła literackie plany na przyszłość i kiedy ukaże się długo oczekiwana, druga część „Klątwy.” Dyskusja przebiegała w ciepłej, domowej atmosferze. Spotkanie miało również akcent muzyczny. Przed zebraną publicznością wystąpiły uczennice ZS w Woli Mieleckiej: Aleksandra Kania i Aleksandra Bury.
Nie zabrakło również wspólnych, pamiątkowych zdjęć i autografów, rozdawanych przez Panią Małgorzatę.
Poniedziałkowe spotkanie było doniosłym wydarzeniem dla Filii Bibliotecznej w Woli Mieleckiej, a zarazem spełnieniem marzeń DKK.
Justyna Ryczek