Portal promocja.mielec.pl prezentuje informacje i relacje - zapraszamy do współpracy: ogłoszenia - reklama w internecie i gazecie, grafika i skład komputerowy, zdjęcia reklamowe, foto i wideo reportaże
Strona główna / Antykwariat wydawnictwa / Matka Boża Śnieżna w Zgórsku – m.in. chroni od chorób oczu i zarazy…

Matka Boża Śnieżna w Zgórsku – m.in. chroni od chorób oczu i zarazy…

Matka Boża Śnieżna w ołtarzu głównym w Zgórsku

W mroźny poniedziałek 18 stycznia 2021 r. udaliśmy się do miejsca, w którym zimowa aura, a zwłaszcza śnieżna pokrywa, zgodna jest z miejscowym kultem religijnym, w centrum którego jest Matka Boska z Dzieciątkiem przedstawiona w obrazie w typie tzw. Śnieżnej. Miejsce to – Zgórsko, jest jednym z łaskami słynących na ziemi mieleckiej. 

Miejscowość ta jako osada notowana na pocz. XII w. położona jest na płaskowyżu nad Potokiem Zgórskim. W 1512 r. własność rodziny Mieleckich. Wieś ta wymieniona w dokumencie biskupa krakowskiego Maura z 1110-1117 r. w 2010 r. obchodziła swoje 900-lecie i uważana jest za najstarszą miejscowością w granicach obecnego powiatu mieleckiego. Miejscowy kościół parafialny p.w. św. Mikołaja Biskupa ufundowany przez Hetmana Wielkiego Koronnego Mikołaja Mieleckiego został zbudowany w 1561 r. Parafię w Zgórsku uposażył w 1582 r. Mikołaj Mielecki herbu Gryf i została ona erygowana 9 maja 1583 r. W tym samym miejscu z fundacji Ossolińskich zbudowano obecny późnobarokowy kościół z 1781 r. Duchowym skarbem kościoła w Zgórsku jest łaskami słynący obraz Matki Boskiej z Dzieciątkiem w typie tzw. Śnieżnej. Ma wymiary: 113 x 80 cm. Jest namalowany na płótnie farbami olejnymi. Według znawców sztuki należy do szkoły włoskiej i pochodzi z pierwszej połowy XVII wieku. Oblicze Bogarodzicy i Jej Syna, ręce i szaty są niezwykle żywe i świeże. Przedziwne piękno tkwi w oczach Matki Najświętszej. Są ciemne, niemal czarne, okolone czarnym łukiem brwi, patrzą w dal w świętej zadumie. Tego typu ikona Matki Bożej pochodzi z XII wieku i należy do bizantyjskiego typu Panagia Hodegetria. Tego rodzaju przedstawienia Matki Bożej „ukazującej drogę” do Chrystusa opierały się na wzorze ikony przypisywanej św. Łukaszowi, czczonej w jednym z kościołów Konstantynopola.

Skąd się wzięła nazwa „Śnieżna” w tytule Matki Bożej? Tradycja mówi, że w 352 r. Matka Boża objawiła się papieżowi Liberiuszowi i patrycjuszowi Janowi, nakazując wznieść kościół w miejscu, które wskaże. We wspomnianym, upalnym dniu Eskwilin pokrył się śniegiem, co odczytano jako dany przez Maryję znak. Trzynastowieczna legenda mówi, że „za papieża Liberiusza (352–366) patrycjusz rzymski Jan i jego szlachetna małżonka, nie mając potomstwa, postanowili uczynić Matkę Bożą spadkobierczynią swego wielkiego majątku. Oboje małżonkowie prosili gorąco Boga, aby wola Najświętszej Panny, dotycząca dobrego spożytkowania ich posiadłości, została im w jakiś sposób objawiona. Matka Boża wysłuchała ich prośby i potwierdziła to niezwykłym zjawiskiem. W nocy 5 sierpnia, a więc w czasie, gdy w Rzymie bywają największe upały, część Wzgórza Eskwilińskiego pokryła się śniegiem. Tej nocy Matka Boża objawiła się we śnie obojgu małżonkom i każdemu z nich przedłożyła życzenie, aby tam, gdzie znajdą śnieg na wzgórzu, ku Jej czci zbudowali kościół. W taki właśnie sposób chciała zostać ich spadkobierczynią. Patrycjusz Jan powiadomił o tym papieża Liberiusza, który miał identyczny sen. Rano więc udał się papież, otoczony klerem i ludem, w uroczystej procesji na pokryte śniegiem wzgórze i tam oznaczył miejsce na budowę kościoła Panny Maryi”. Po soborze efeskim (431 r.), na którym proklamowano dogmat o Bożym macierzyństwie Maryi, papież Sykstus III postanowił gruntownie przebudować bazylikę. Na pamiątkę cudu ze śniegiem corocznie 5 sierpnia zrzuca się z kopuły w kaplicy Matki Bożej płatki białych róż, symbolizujące łaski i płatki śniegu. Cudowny wizerunek miał wielokrotnie ocalić Rzym, nazwano go Salus Populi Romani, czyli Ocalenie Ludu Rzymskiego. Matka Boża Śnieżna pośpieszyła z ratunkiem na przykład w 1571 r., podczas bitwy morskiej chrześcijan z Turkami pod Lepanto. Za pontyfikatu papieża Grzegorza I Wielkiego Rzym zaatakowała epidemia dżumy, wówczas też za wstawiennictwem Matki Bożej w tym wizerunku po modlitwach ustąpiła zaraza. Wtedy to papież nazwał Madonnę Salus Populi Romani Miłosierną. Wizerunkowi temu zawdzięczano zwycięstwo pod Chocimiem. Obraz miał być darem matki dla św. Stanisława Kostki, a święty ów miał przy nim umrzeć. Później zdobił grób tego jezuickiego nowicjusza. Matka Boska Śnieżna to także szczególna Opiekunka ludzi dotkniętych chorobą oczu, niewiast pragnących potomstwa, turystów i sportowców.

Wokół kościoła i w jego pobliżu można zobaczyć także figurę św. Jana Nepomucena, figurę św. Józefa z Dzieciątkiem, statuę Matki Bożej z Dzieciątkiem i lilią, dzwonnicę z II poł. XIX w. oraz współczesny obelisk 900-lecia Zgórska i położoną nieco dalej odrestaurowaną kolumnę poświęconą Teodorowi Broniewskiemu, ofierze rabacji chłopskiej z 1846 r. w Zgórsku. Wewnątrz kościoła, znajduje się wiele unikalnych zabytków sztuki sakralnej, w tym m.in. współczesny obraz „Jan III Sobieski pod Zgórskiem”, umieszczony tu na pamiątkę Viktorii Wiedeńskiej w 1983 r., aby podkreślić, że według legendy król Sobieski przechodził m.in. przez Zgórsko i Radomyśl.

Tekst i fot. Włodzimierz Gąsiewski

Źródła: Ks. Sylwester Dziedzic, Zgórsko 111-2011; Ks. Sylwester Dziedzic, Historia Obrazu Matki Bożej Zgórskiej. W: http://www.parafiazgorsko.pl/?page_id=122; Parafia Matki Bożej Śnieżnej, w: https://misyjne.pl/cud-ze-sniegiem-czyli-matka-boza-sniezna/; Sanktuarium Maria Śnieżna na Górze Iglicznej, w: https://www.mariasniezna.pl/wew.php?id=2&lang=pl; Maria Przybyszewska, Zgórsko 900 lat historii. Zgórsko 2011.


Sprawdź również

PZL Mielec przygotowują się do serwisowania wojskowych odrzutowców

Polskie Zakłady Lotnicze Mielec zapowiedziały, że wchodzą na rynek serwisowanie wojskowych samolotów odrzutowych. Mówił o …