Agencja Wydawnicza "Promocja" zaprasza do współpracy: reklama w internecie i gazecie, filmy reklamowe i reportaże, zdjęcia, antykwariat - skup książek i przedmiotów kolekcjonerskich, galeria - ikony obrazy - wystawa i sprzedaż....
Strona główna / Najnowsze wiadomości / MAUT ,,Leonardo” Mielec – Cztery puchary i bilety na Ukrainę

MAUT ,,Leonardo” Mielec – Cztery puchary i bilety na Ukrainę

DSC_5286Modelarze z Młodzieżowej Akademii Umiejętności Technicznych „Leonardo” w Mielcu przywieźli cztery puchary z zawodów Pucharu Polski Modeli Kosmicznych we Włocławku. Zawody pod patronatem Aeroklubu Polskiego były jednocześnie zgrupowaniem kadry narodowej przed sierpniowymi Mistrzostwami Świata Modeli Kosmicznych na Ukrainie.

W zawodach wzięło udział siedmiu mieleckich modelarzy: członkowie kadry narodowej Przemysław Żurawski, Wojciech Koszelski, Eryk Halaburda, Kacper Krempa i Mateusz Skop, instruktor Grzegorz Goryczka oraz świetnie zapowiadający się Mateusz Czerkies, dla którego wyjazd był początkiem „poważnego” zajmowania się modelarstwem.

Zawody rozpoczęły się w piątek 22 kwietnia na lotnisku Aeroklubu Włocławskiego. Z powodu zbyt silnego wiatru tego dnia nie były możliwe loty konkursowe, jednak trener kadry narodowej poświęcił go na przypomnienie zasad dotyczących zawodów modelarskich. W sobotę modelarze wystartowali w kategorii S8D – rakietoplanów. Konkurencja ta polega na pilotowaniu zdalnie sterowanego szybowca wynoszonego w powietrze przy pomocy silnika odrzutowego. W tej konkurencji pierwsze miejsce zajął Wojciech Koszelski, zaś trzecie- Eryk Halaburda. Z kolei w niedzielę rozegrano konkurencję S7, którą instruktor Goryczka określa jako „koronną” dla mieleckich modelarzy. Właśnie w niej instruktor zajął drugie miejsce, wyprzedzając na podium swojego podopiecznego Kacpra Krempę.

– Były to bardzo ważne zawody, ponieważ na ich podstawie trener kadry narodowej podejmie decyzję o składzie reprezentacji Polski podczas Mistrzostw Świata we Lwowie w sierpniu – powiedział trener modelarzy z MAUT „Leonardo”, Grzegorz Goryczka.

Już teraz wiadomo, że w Mistrzostwach Świata Modeli Kosmicznych we Lwowie w dniach 22-30 sierpnia wezmą udział juniorzy Wojciech Koszelski, Przemysław Żurawski i Eryk Halaburda, zaś tegoroczny maturzysta Andrzej Rusinowski i Grzegorz Goryczka będą reprezentować Polskę w klasyfikacji seniorów.

Młodzieżowa Akademia Umiejętności Technicznych „Leonardo” powstała w lutym 2015 roku przy Centrum Kształcenia Praktycznego i Doskonalenia Nauczycieli w Mielcu. W ramach Akademii organizowane są różnorakie kursy, m.in. modelarski, robotyczny czy fotograficzny. Jednak działalność Akademii nie byłaby możliwa, gdyby nie pomoc wielu sponsorów, partnerów i władz.

– Chciałbym podziękować Prezydentowi Mielca Danielowi Kozdębie za sfinansowanie wyjazdu do Włocławka. – powiedział instruktor Goryczka – Wszelka pomoc jest dla nas bardzo ważna, tym bardziej, że staramy się godnie reprezentować Mielec i podtrzymywać jego lotniczą tradycję.

Michał Krawiec
fot. arch. Grzegorza Goryczki

Sprawdź również

Podkarpackie pamięta o Franciszku Kotuli

Wielki mural poświęcony wybitnemu etnografowi i znawcy kultury ludowej Franciszkowi Kotuli powstał na jednym z …