W dniach od 31stycznia do 3 lutego 2014 roku w Zespole Szkół Budowlanych w Mielcu odbyło się spotkanie koordynatorów międzynarodowego projektu Comenius Spirit of Hope. Przybyli przedstawiciele z ośmiu krajów partnerskich: Wielkiej Brytanii – Ian Kell, Hiszpanii – Beatrix Bartolomé, Holandii – Jan Hormann, Chorwacji – Snjezana Sedlar, Słowenii – Magdalena Bobek, Włoch – Adela Agostinelli, Norwegii – Brynhild Enerhaug i Francji – Nathalie Noel. Mielecką szkołę reprezentowała organizatorka spotkania Alina Dziurgot.
Uczestnicy konferencji obradowali nad realizacją poszczególnych zadań projektowych, a także planowali dalszą współpracę w nowym przedsięwzięciu unijnym Erasmus Plus. Obrady były owocne, gdyż ustalono wiele nowych planów edukacyjnych, które przyniosą niezmierne korzyści uczniom z ZSB, a także z partnerskich placówek oświatowych. 3 lutego 2014 roku przybyli goście zostali oficjalnie powitani przez dyrektora ZSB Stanisława Starzyka, następnie zwiedzili budynek szkoły i obejrzeli sale lekcyjne.
Kolejnym punktem programu było uczestnictwo w spektaklu na podstawie przewodniego, polskiego utworu projektu Mikołaja Doświadczyńskiego przypadki Ignacego Krasickiego. W poszczególne role wcielili się uczniowie budowlanki z klasy II TB, którzy wykazali się nie tylko talentem aktorskim, ale także wyobraźnią w projektowaniu kostiumów i biegłą znajomością języka angielskiego. Przedstawienie zostało przygotowane pod czujnym okiem nauczycielki języka angielskiego Magdaleny Tomeckiej. Młodzież z klasy ITB przedstawiła z kolei sceniczną interpretację jednej z baśni Hansa Christiana Andersena Brzydkie kaczątko. To kolejna lektura w projekcie, wybrana przez Duńczyków. Opiekunką młodych aktorów była Beata Węgrzyn – Kilian.
W obecności nauczycieli z tak wielu krajów, został rozstrzygnięty konkurs literacki. Uczniowie musieli wykazać się talentem pisarskim i opracować scenariusz na kanwie europejskich tekstów wybranych przez partnerskie szkoły. Główna nagrodą w konkursie jest wyjazd do Włoch, który odbędzie się w maju br. Uczestnicy międzynarodowej konferencji byli zachwyceni pomysłowością i kreatywnością, a także ogromem pracy jaki włożyła młodzież ZSB w realizację projektowych zadań. Przybyli goście nie tylko intensywnie pracowali, ale mieli także okazję poznać atrakcje turystyczne naszego regionu. Zobaczyli zabytki Sandomierza, uczestniczyli w kuligu konnym, a także odbyli spacer po mieleckiej starówce i delektowali się tradycyjnymi, polskimi potrawami. Nauczyciele z partnerskich szkół byli pod ogromnym wrażeniem pobytu w Polsce i w Zespole Szkół Budowlanych, czego dowodem były liczne podziękowania skierowane do dyrektora szkoły Stanisława Starzyka i całego grona pedagogicznego ZSB.
wichz
MiÄdzynarodowa konferencja w Zespole SzkóŠBudowlanych