Dzięki automatycznemu defibrylatorowi AED zainstalowanemu w budynku Urzędu Miejskiego w Mielcu, udało się uratować życie starszemu mężczyźnie, który w poniedziałek 6 marca w biurze obsługi mieszkańca źle się poczuł i upadł tracąc przytomność.
Błyskawicznie do akcji przystąpili strażnicy miejscy korzystając z defibrylatora, który jest urządzeniem służącym do przywrócenia prawidłowej pracy serca osoby u której doszło do zatrzymania krążenia.
W ubiegłym roku mielecki magistrat zakupił kilka takich urządzeń, z których sześć zostało zainstalowanych w wybranych publicznych punktach miasta – w Urzędzie Miejskim (Żeromskiego 26), SCK (Niepodległości 9), Miejskiej Bibliotece Publicznej (Łojczykówka – Mickiewicza 2) oraz w parafiach MBNP (ul Ks. Henryka Arczewskiego 1), Ducha Świętego (ul. Pisarka 16) i Trójcy Przenajświętszej (ul. Wyszyńskiego 14).
Pracownicy Straży Miejskiej w Mielcu, którzy prowadzili akcję ratunkową – Wiesław Barszcz i Mirosław Kmieć, przeszli niedawno specjalne przeszkolenie w mieleckim pogotowiu. Dodatkowo wspomagał ich zawodowy ratownik medyczny, akurat w tym czasie przebywający w biurze obsługi.
– W międzyczasie powiadomione zostało pogotowie, które przybyło na miejsce i wspólnie kontynuowano trwającą w sumie ponad pół godziny akcję reanimacyjną. Pracę serca udało się przywrócić. Dwie godziny później rozmawiałem z dyrektorem pogotowia. Potwierdził on, że mężczyzna w pełni odzyskał przytomność – powiedział komendant Straży Miejskiej w Mielcu Arkadiusz Misiak.
Nie ma wątpliwości, że przeprowadzona po raz pierwszy w budynku magistratu reanimacja
z wykorzystaniem automatycznego defibrylatora, uratowała mężczyźnie życie. Potwierdza to zarówno wagę szkoleń z zakresu pierwszej pomocy i rolę automatycznych defibrylatorów zewnętrznych pozostających do dyspozycji mieszkańców w miejscach publicznych.
W podziękowaniu za podjęcie akcji reanimacyjnej i skuteczny udział w zespołowym ratowaniu ludzkiego życia – inspektor Wiesław Barszcz i strażnik Straży Miejskiej Mirosław Kmieć, otrzymali od prezydenta Daniela Kozdęby specjalne listy gratulacyjne.
***
Defibrylacja dosłownie oznacza zakończenie migotania komór. Jest jedyną, a zarazem skuteczną metodą, która zwiększa szanse na przeżycie podczas określonych zaburzeń pracy serca. Wykonana w ciągu 3 minut od utraty przytomności pozwala na przeżycie w 75% przypadków.
AED to defibrylator zautomatyzowany. Samodzielnie analizujące rytm pracy serca. Urządzenie podpowiada (głosem w języku polskim), co należy zrobić, żeby podjąć działania adekwatne do stanu pacjenta. Kiedy nie zachodzi potrzeba użycia defibrylatora, AED nie poda impulsu elektrycznego. Można to zrobić w ramach pomocy przedmedycznej zanim na miejsce zdarzenia przybędą służby ratownicze.
Anna Karwacka
Kierownik Biura Promocji i Obsługi Inwestora
Podziękowania: