Nie dotarły do naszej redakcji żadne informacje o obchodach 30 rocznicy pierwszych częściowo demokratycznych wyborów do sejmu i w pełni wolnych do senatu 4 czerwca 1989 r., które jednak okazały się bardziej wolne niż to zakładano i dokonały przełomu w ówczesnej polskiej rzeczywistości politycznej, konsekwencją której był upadek socjalizmu i narodziny III Rzeczypospolitej.
Doniosłą rolę w tych przemianach odegrało także środowisko Mielca i regionu mieleckiego, począwszy od strajków na WSK Mielec w lipcu 1980 r., na powstaniu Komitetu Obywatelskiego skończywszy. Wiele publikowaliśmy na ten temat. Przypominamy więc artykuły z okolicznościowego „Nadwisłocza” z 2009 r. Wtedy też siedzibie redakcji i jednocześnie antykwariacie-galerii zorganizowaliśmy mini wystawę, na której pokazywaliśmy autentyczny powielacz, maszynę drukarską, matryce, stemple i ulotki wyborcze, pochodzące ze zbiorów Adama Krawca, działacza niepodległościowego z tamtych lat. O ile nam wiadomo nikt ani wcześniej, ani później podobnej wystawy nie zorganizował, a temat wyborów 4 czerwca 1989 r. obchodzony jesz szerokim łukiem przez instytucje do tego powołane. Należy sądzić też, że rozproszyło się lub zaginęło wiele pamiątek z tamtych lat. Dziś świat Polskę widzi przez pryzmat tamtej „Solidarności”, ale jeśli zaniedbamy jej dokumentowanie, to i świat o niej kiedyś zapomni.
Przypominamy też artykuł, który ukazał się na naszym portalu 5 lat temu, oraz kilka okolicznościowych zdjęć w kolorze. Poniżej jest także wywiad z mecenasem Władysławem Bieńkiem – przewodniczącym Obywatelskiego „Solidarność” w Mielcu i pierwszym prezydentem Mielca po 1989 r. Jednocześnie zwracamy się do naszych Czytelników, aby – jeśli mogą przekazywali, udostępniali pamiątki, zdjęcia i dokumenty z tamtych lat. Chętnie też je odkupimy po atrakcyjnej cenie.
Wszystkie zdjęcia, w tym plakatów pochodzą z oryginałów, które znajdowały się w zbiorach redakcji.
Możliwość komentowania na stronie: <iframe src=”https://www.facebook.com/plugins/post.php?href=https%3A%2F%2Fwww.facebook.com%2Fwlodek.gasiewski%2Fposts%2F2509495322395232&width=500″ width=”500″ height=”490″ style=”border:none;overflow:hidden” scrolling=”no” frameborder=”0″ allowTransparency=”true” allow=”encrypted-media”></iframe>
Włodzimierz Gąsiewski
Kwartalnik „Nadwisłocze” nr (23) 2009 – bezpłatna wersja pdf: