23 listopada 2015 roku Klub Prawo i Sprawiedliwość działający w Radzie Miejskiej złożył projekt Uchwały do Biura Rady Miejskiej dotyczący wprowadzenia z dniem 1 stycznia 2016 roku "Mieleckiego Becikowego". Niniejsza uchwała została przygotowana by wspierać, wspomagać rodziny i poprawiać sytuację niżu demograficznego oraz perspektywę zmniejszania się liczby ludności naszego miasta. Wprowadzenie „Mieleckiego becikowego” ma również zachęcać i przekonywać do powiększania rodzin, dając im wsparcie miasta.
W ten sposób chcemy budować już od urodzenia więź z naszym miastem oraz kreować pozytywny wizerunek Mielca wśród młodych rodziców „Mielec przyjazny Rodzinom”. Dzieci rodzi się coraz mniej między innymi dlatego, że coraz mniej młodych osób chce związać swoją przyszłość z Mielcem. Młodzi ludzie pracując dorabiają się i często z tego tytułu nie decydują się na dzieci. Dlatego uważamy, że proponowana uchwała wpłynie na poprawę obecnej sytuacji spadku urodzeń w mieście. Musimy mieć świadomość, że dziecko to nie koszt, lecz inwestycja w przyszłość naszego miasta.
Projekt Uchwały w załączniku.
Mariusz Ryniewicz
UCHWAŁA
RADY MIEJSKIEJ W MIELCU
z dnia ………. 2015 r.
w sprawie ustalenia zasad przyznawania i wysokości gminnej zapomogi z tytułu urodzenia dziecka osobom zamieszkałym na terenie Gminy Miejskiej Mielec
Na podstawie art. 18 ust. 2 pkt 15 w związku z art. 7 pkt 16 ustawy z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym (tekst jednolity: Dz. U. z 2013 r. poz. 594 z późn. zm.) i art. 22a ustawy z dnia 28 listopada 2003 r. o świadczeniach rodzinnych (tj: Dz. U. z 2013 r. poz. 1456 z późn. zm.)
Rada Miejska w Mielcu
uchwala, co następuje:
§ 1.
1. Z tytułu urodzenia się żywego dziecka przyznaje się jednorazową zapomogę
w wysokości 1000 zł na każde dziecko urodzone po dniu 31 grudnia 2015 r.
2. Zapomoga, o której mowa w ust. 1 przysługuje matce lub ojcu dziecka, opiekunowi prawnemu albo opiekunowi faktycznemu dziecka zamieszkującym, co najmniej przez 1 rok przed urodzeniem dziecka na terenie gminy Miejskiej Mielec jak również w dniu składania wniosku.
3. Zapomoga, o której mowa w ust. 1 przysługuje niezależnie od dochodu osoby uprawnionej.
4. Zapomoga nie przysługuje, jeżeli:
a) rodzice lub jeden z rodziców uzyskał lub ubiega się w innej gminie o zapomogę z tytułu urodzenia się dziecka, przyznaną na podstawie uchwały wydanej w oparciu o art. 22a ustawy o świadczeniach rodzinnych;
b) dziecko zostało umieszczone w rodzinie zastępczej lub placówce opiekuńczo wychowawczej od urodzenia do dnia rozpatrzenia wniosku.
5. Wniosek o wypłatę zapomogi składa się w terminie 6 miesięcy od dnia narodzin dziecka, a w przypadku, gdy wniosek dotyczy dziecka objętego opieką prawną, opieką faktyczną albo dziecka przysposobionego – w terminie 6 miesięcy od dnia objęcia dziecka opieką albo przysposobieniem, nie później niż do ukończenia przez dziecko 10 roku życia. Wniosek złożony po terminie pozostawia się bez rozpatrzenia. Wzór wniosku stanowi załącznik nr 1 do uchwały.
6. Do wniosku należy dołączyć:
a) kserokopię dokumentu stwierdzającego tożsamość osoby ubiegającej się o zapomogę (oryginał do wglądu);
b) kserokopię odpis skróconego aktu urodzenia dziecka (oryginał do wglądu);
c) zaświadczenie organu właściwego gminy lub miasta właściwego ze względu na miejsce zameldowania osób uprawnionych stwierdzające, że na wskazane we wniosku dziecko nie otrzymały gminnej zapomogi z tytułu urodzenia się dziecka;
d) w przypadku dziecka przysposobionego należy dołączyć prawomocny wyrok sądu rodzinnego stwierdzający przysposobienie lub zaświadczenie sądu rodzinnego albo ośrodka adopcyjno-opiekuńczego o prowadzonym postępowaniu sądowym, w sprawie
o przysposobienie dziecka;
e) w przypadku dziecka będącego pod opieką opiekuna prawnego należy dołączyć zaświadczenie sądu rodzinnego o ustaleniu opiekuna prawnego.
7. W przypadku niezależnego złożenia dwóch wniosków przez obydwoje rodziców zapomoga przyznawana jest temu z rodziców, pod którego opieką dziecko faktycznie przebywa. W przypadku zaistnienia wątpliwości organ realizujący zapomogę przeprowadzi postępowanie wyjaśniające.
8. W związku z urodzeniem się jednego dziecka, może być przyznana tylko jedna zapomoga.
§ 2.
Wykonanie uchwały powierza się Prezydentowi Miasta Mielca.
§ 3.
Uchwała wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia w Dzienniku Urzędowym
Województwa Podkarpackiego z mocą obowiązującą od dnia 1 stycznia 2016 r.
|
Przewodniczący Rady Miejskiej
Marian Kokoszka |
|
|