23 lipca 2015 r. odbyła się konferencja prasowa, podczas której mieszkańcom Mielca został przedstawiony 5-osobowy skład „Mieleckiego Sztabu Kryzysowego dla Czystego Powietrza AERIS”.
Skład Sztabu Kryzysowego „AERIS”: Grzegorz Maj, Mikołaj Skrzypiec, Piotr Białek, Magdalena Chojnacka, Markus Müller.
reklama:
Podczas trwającej godzinę konferencji, jej organizatorzy mówili o celach i powodach powstania Sztabu Kryzysowego.
Jak wynikało z wypowiedzi Grzegorza Maja cel był jeden – ochrona zdrowia i życia mieszkańców naszego miasta: „Mielec jest naszym miastem. Wielu z nas urodziło się tutaj, tutaj chce żyć, uczyć się, pracować, rozwijać, zakładać rodziny. Nie chcemy umierać z powodu chęci czyjegoś zysku, chcemy aby nasze dzieci oddychały powietrzem a nie trucizną.”
Głos w sprawie czystego powietrza zabrał również Mikołaj Skrzypiec. Mówił o zanieczyszczeniach jakie znajdują się w mieleckim powietrzu, chorobach jakie mogą wywoływać oraz ich skutkach. W swojej wypowiedzi powołał się na przykład Kronospanu działającego w Austrii. Tam po głośnej akcji lokalnej społeczności firma musiała praktycznie wyeliminować emisję pyłu i gazów do środowiska. Podkreślił, że w Mielcu jak najszybciej muszą być wprowadzone nowoczesne technologie, które to będą mogły zagwarantować mieszkańcom Mielca jak najmniejsze zanieczyszczenie powietrza.
Chwilę później do głosu doszła Magdalena Chojnacka. W swoim wystąpieniu zwróciła się do młodzieży. Zaapelowała by nie przechodzili obok sprawy obojętnie, gdyż dotyczy ona wszystkich. „My dla nich i oni dla nas” – powiedziała matka małych dzieci.
Piotr Białek – mieszkaniec osiedla Mościska również dodał coś od siebie. „Najgorsze jest to, że nikt nic z tym nie robi mając do tego środki.” – zaznaczył. Warto dodać, że to właśnie Mościska są rejonem najbardziej narażonym na szkodliwe działanie pyłu.
„Chcemy żeby to była akcja masowa… kilkanaście tysięcy podpisów. Nie można o tej sprawie tylko mówić. Trzeba ją w końcu załatwić.” – dodał kończąc.
„Połączmy się! Jest już kilkaset osób działających na różnych płaszczyznach. Wszyscy od teraz działają wspólnie, z głową oraz konkretnym planem. To musi się udać!” – wtrącił Grzegorz Maj.
Organizatorzy zachęcają do współpracy wszystkich zainteresowanych.
„Serdecznie zapraszamy do współpracy, na rzecz czystego powietrza w Mielcu. Wszystkich zainteresowanych zapraszamy 31 lipca, na godzinę 19:00 do Sali numer 1 w Samorządowym Centrum Kultury w Mielcu. Tam przedstawimy Państwu konkretny plan naszych działań i wspólnie podejmiemy kolejne kroki, które są niezbędne do tego, aby stan mieleckiego powietrza w końcu się poprawił”.
Co więcej Sztab AERIS poinformował o nowo powstałej stronie internetowej aeris.mielec.pl oraz nowym profilu na Facebooku (www.facebook.com/MSKaeris ). To tam zamieszczane będą wszystkie najważniejsze informacje dotyczące planowanych akcji oraz sprawozdania z postępów w pracach.
„Zachęcamy Państwa bardzo serdecznie do tego, aby zaangażować się w tą sprawę. W końcu Mielec zjednoczył siły i ma szanse na wygranie własnego zdrowia!” – dodali na koniec członkowie AERIS.
Od dziś ruszyła akcja zbierania podpisów pod specjalnie przygotowanym apelem, który dostępny jest tutaj: http://aeris.mielec.pl/
Każdy chętny może go wydrukować i zbierać podpisy. O zbiórce zebranych list organizatorzy będą informować na swojej stronie oraz na facebooku.
Inf. Mielecki Sztab Kryzysowy dla Czystego Powietrza 'AERIS"