Portal promocja.mielec.pl prezentuje informacje i relacje - zapraszamy do współpracy: ogłoszenia - reklama w internecie i gazecie, grafika i skład komputerowy, zdjęcia reklamowe, foto i wideo reportaże
Strona główna / Historia i Kultura / Historia i ludzie / Mielecki Uniwersytet Trzeciego Wieku w Chorzelowie

Mielecki Uniwersytet Trzeciego Wieku w Chorzelowie

Pasjonująca historia obrazu Matki Boskiej Chorzelowskiej

17 października 2015 r. Mielecki Uniwersytet Trzeciego Wieku gościł w gminie Mielec. W programie tej akademickiej wizyty było m.in. zwiedzanie Sanktuarium Matki Bożej Królowej Rodzin w Chorzelowie. W tym miejscu studentów seniorów z Mielca przyjął ks. Andrzej Rams, jako duszpasterz miejscowej parafii, ale też i sanktuaryjny przewodnik. Ks. proboszcz pokazał m.in. wnętrze kaplicy grobowej rodziny Tarnowskich i znajdujące się tam grobowce tego zasłużonego rodu. Następnie omówił bardzo szczegółowo symbolikę portalu oraz rzeźbionych w brązie drzwi do świątyni. Z kolei już w jej murach po odsłonięciu cudownego obrazu Matki Boskiej Chorzelowskiej Królowej Rodzin przedstawił jego historię oraz niedawne odkrycia konserwatorskie, według których jest to dzieło znacznie bardziej  stare niż sądzono. Ks. Rams opowiedział też o wielu cudownych uzdrowieniach za sprawą po modlitwach do chorzelowskiej Matki Boskiej. Zapowiedział też, że w 2017 r. Matka Boska będzie uroczyście koronowana. Pokazał też gościom z Mielca chrzcielnicę, w której ochrzczony był przyszły gen. Władysław Sikorski urodzony w pobliskim Tuszowie. Przy okazji też poinformował, że zwrócił się do wójta z Tuszowa Narodowego o wsparcie materialne renowacji tej chrzcielnicy, która jest niejako wspólnym narodowym symbolem łączącym gminę Mielec z gminą Tuszów Narodowy.

Po ponad godzinnym pobycie w chorzelowskim kościele, dalszą częścią programu było zwiedzanie Zootechnicznego Zakładu Doświadczalnego w Chorzelowie, w tym. m.in. hodowli kur oraz koni. Potem już w Samorządowym Ośrodku Kultury i Sportu Gminy Mielec z/s w Chorzelowie odbyło się  spotkanie z władzami Gminy Mielec. Gości z Mielca przywitała Dorota Kieraś-Jędrychowska – dyrektor Ośrodka oraz Józef Piątek – wójt gminy, który towarzyszył mielczanom od początku. Wójt przedstawił też krótką charakterystykę gminy, zaś uszczegółowiła ją i dopełniła Bożena Mazur – sekretarz gminy.

Następnie zaprezentowały się zespoły artystyczne Ośrodka, a po poczęstunku słodkościami oraz kawą i herbatą odbył się wykład nt. historii, zabytków i miejscowości w Gminie Mielec, który wygłosił ilustrując go prezentacją multimedialną dr Włodzimierz Gąsiewski. Podczas tego sobotniego dnia została jednak przedstawiona tylko jedna część gminy, położona po prawej stronie Wisłoki. Ze względu na rozległość terenu i wielość obiektów do zwiedzania, poznanie lewobrzeżnej części gminy Mielec zaplanowano w innym terminie.

 

Inf. i fot. Włodzimierz Gąsiewski

Historia obrazu Matki Boskiej Chorzelowskiej i chrzcielnicy przyszłego gen. Wł. Sikorskiego – wideo:

 

Mielecki Uniwersytet Trzeciego Wieku w Chorzelowie

 

Sprawdź również

Schönanger – Orłów (kolonia niemiecka Nowe Pławo 1783–1945) oraz Pławo i Wola Pławska (wsie królewskie) nowa książka Włodzimierza Gąsiewskiego

Pod koniec grudnia 2024 r. ukazała się książka Włodzimierza Gąsiewskiego pt. „Schönanger – Orłów (kolonia …