21 marca w pierwszym dniu kalendarzowej wiosny, obchodzony jest Światowy Dzień Poezji ustanowiony przez UNESCO w 1999 roku. Jego celem jest promocja czytania, pisania, publikowania i nauczania poezji na całym świecie. Mielecka Grupa Literacka ,,SŁOWO” przy TMZM postanowiła w ramach obchodów tego święta zaprezentować wiersze mieleckich poetów i zaproszonych gości.
Organizatorami spotkania, które odbyło się 18 marca 2017 roku w Pałacyku Oborskich w Mielcu, była Miejska Biblioteka Publiczna SCK w Mielcu, Muzeum Regionalne SCK w Mielcu i Grupa Literacka SŁOWO przy Towarzystwie Miłośników Ziemi Mieleckiej im. Wł. Szafera w Mielcu.
Oprawę muzyczną zapewnił zespół „Łódź Piotrowa” prowadzony przez mieleckiego poetę i kompozytora, będącego jednocześnie dyrektorem zespołu Jana Robaka. Spotkanie rozpoczął prezes TMZM Janusz Chojecki, który powitał poetów należących do Mieleckiej Grupy Literackiej ,,SŁOWO” przy TMZM i licznie zgromadzonych miłośników poezji, po czym zaproponował uczczenie minutą ciszy zmarłych członków TMZM: śp. Marii Błażków i śp. Janusza Kapuścińskiego, którzy wspierali lub tworzyli mielecką poezję.
Na mieleckie święto poezji przybyli: Wiesław Kulikowski – znakomity mielecki poeta znany w Polsce i poza jej granicami- członek Krakowskiego Oddziału Stowarzyszenia Pisarzy Polskich, który wystąpił z życzliwym okolicznościowym adresem do zebranych, a w szczególności do obecnych na spotkaniu poetów, Adam Decowski poeta i satyryk- członek Związku Literatów Polskich, Ewelina Łopuszańska – poetka z Rzeszowa należąca do Towarzystwa Przyjaciół Rzeszowa, Regionalnego Stowarzyszenia Twórców Kultury i Klubu Poetów Podkarpacia ,,Perły nie płaczą” w Leżajsku, a także świetnie zapowiadająca się poetka z Klubu Poetów Podkarpacia ,,Perły nie płaczą” Iwona Szetela . Stowarzyszenie Przecławski Krąg reprezentowały Józefa Krzak, Danuta Rusin, a z Przecławia przyjechał poeta Adam Kopacz, zaś z MUTW przybyła mielecka poetka Ewa Siembida.
Następnie głos zabrała p.o. prezesa Mieleckiej Grupy Literackiej SŁOWO przy TMZM Aleksandra Piguła, która wyraziła wolę wprowadzenia tego święta do corocznego harmonogramu mieleckich wydarzeń kulturalnych miasta. Zgromadzeni w Pałacyku Oborskich goście mięli okazję usłyszeć wiersze poetów z Mieleckiej Grupy Literackiej ,,SŁOWO” przy TMZM. Przed mielecką publicznością wystąpili; Jan Stępień, który przeczytał wiersze śp. Janusza Kapuścińskiego i wiersze swojego autorstwa, Maria Orłowska, która przeczytała wiersze Wiesława Kulikowskiego, Halina Liberadzka-Kozak, Aleksandra Piguła, Beata Pleban, Teresa Pyzik,, Wanda Ludian, Małgorzata Mikina zaś wiersze Jana Robaka i Kazimierza Treli przeczytały członkinie zespołu „Łódź Piotrowa”, który wystąpił w składzie: Kinga Chrobak, Magdalena Działo, Anita Działo, Natalia Barnaś, Aleksandra Wiącek i Gabriela Wiącek.
Zespół zaśpiewał piosenkę ,,Kraków płacze” do słów Kazimierza Treli oraz piosenki do słów Aleksandry Piguły ,,Wielkie pragnienie” ,,Walc w chmurach” i ,,Na krawędzi”. Kompozytorem trzech ostatnich piosenek jest dyrektor zespołu Jan Robak.
Bardzo wzruszającym momentem spotkania były piosenki zespołu „Łódź Piotrowa” ze specjalną dedykacją dla Aleksandry Piguły.
W dalszej części spotkania wszyscy usłyszeli wiersze w wykonaniu gości.
Spotkanie zakończył występ zespołu Łódź Piotrowa i wspólna sesja zdjęciowa, a o słodki poczęstunek zadbał Zarząd TMZM, a Prezes Zarządu –Janusz Chojecki na zakończenie podziękował bardzo licznie zebranym za wspólne obcowanie z poezją. Dodał, iż Mielecka Grupa Literacka „SŁOWO” przy TMZM będzie się rozwijać i stawiać w swojej działalności literackiej przede wszystkim na wartości, na jakość tworzenia, a także będzie rozszerzać współpracę z mielecką młodzieżą szkolną.
Aleksandra Piguła w imieniu swoim i całej Grupy Literackiej ,,Słowo” dziękuje wszystkim poetom, którzy mówili swoje wiersze na imprezie a przybyłym gościom za liczny udział w tej doniosłej chwili. Z ich ust popłynęły słowa pełne emocji uczuć wyrażane przez każdego z nich na inny sposób. Słuchacze obecni na sali byli zachwyceni nagradzając poetów gromkimi brawami. Podziękowania należą się również zespołowi „Łódź Piotrowa” który pięknie współgrał z poezją, dostosowując swoje utwory do wierszy, a także wytwarzając niezwykle miły nastrój.
Nie obyło się bez bisów i z pewnością warto kontynuować spotkania w przepięknie położonym Pałacyku Oborskich.
Specjalne podziękowania należą się dyrektorowi Muzeum Regionalnemu SCK w Mielcu – Jerzemu Skrzypczakowi za udostępnienie cudownego miejsca na spotkanie, dyrektor SCK w Mielcu Joannie Kruszyńskiej oraz dyrektor biblioteki SCK w Mielcu – Jolancie Strycharz, którą reprezentowała Ewa Salamaga.
Aleksandra Piguła