Portal promocja.mielec.pl prezentuje informacje i relacje - zapraszamy do współpracy: ogłoszenia - reklama w internecie i gazecie, grafika i skład komputerowy, zdjęcia reklamowe, foto i wideo reportaże
Strona główna / Historia i Kultura / Życie kulturalne / Mieleckie spacery – ulicą rzeczną nad Wisłokę

Mieleckie spacery – ulicą rzeczną nad Wisłokę

Korzystając z ładnej jesiennej pogody można wybrać się na sobotni, niedzielny a nawet popołudniowy spacer. Jedną z bardziej ulubionych tras mielczan, jest wycieczka nad Wisłokę. W stronę Wisłoki biegnie ul. Rzeczna, na końcu której, tuż przed rzecznym wałem znajduje się kościół filialny p. w. św. Marka, wzniesiony prawdopodobnie w latach 1792-95, jako kaplica cmentarna pw. św. Michała. Kościół jest późnobarokowy, orientowany, murowany i otynkowany. Zakrystia dobudowana w 1942 r. Fasada zwieńczona  popiersiem św. Marii Magdaleny i św. Hieronima. Obok kościoła znajduje się pierwotny cmentarz parafialny, który jednak był niszczony przez częste wylewy Wisłoki i w związku z tym przeniesiony na obecną ul. Sienkiewicza. Podczas II wojny światowej w kościółku tym znajdowali schronienie żołnierze AK. Ulica Rzeczna kończy się kładką dla pieszych, którą można przejść do wioski Podleszany należącej do gminy Mielec. Za kładką znajduje się samotna mogiła kryjąca podobno prochy żołnierza z okresu I wojny światowej. Cały ten teren wraz z kościółkiem został w ostatnich llatach gruntownie zmodernizowany. Powstała trasa wycieczkowa, bięgnąca nowo wybudowanym wałem aż do Dworku Oborskich. Jest to w tej chwili jedno z piekniejszych miejsc nie tylko w Mielcu, ale też na Podkarpaciu i w Polsce.

Serdecznie zachęcamy w ramach naszej AKCJI FOTO-RELACJI do przesyłania nam zdjęć i opisów. W razie ich publikacji gwarantujemy atrakcyjne nagrody – zapraszamy!

Inf. i fot. Włodzimierz Gąsiewski

Nad Wisłoką (fot. Włodzimierz Gąsiewski)

Sprawdź również

Przemysław Gintrowski w „Przesłuchanie człowieka” Tejkowskiego

Przemysław Gintrowski, kompozytor, wokalista, bard opozycji, z pewnością zasłużył na pamięć następnych pokoleń, nic więc …