Zdecydowana większość mielczan wskazała, że na rynku starego miasta powinna stanąć konstrukcja przedstawiająca mitycznego Gryfa, według projektu numer 1.
O tym, że na rynku powstanie właśnie pół lew, pół orzeł, także zdecydowali mielczanie, którzy wybierali temat konstrukcji spośród pięciu propozycji: : bracia Jan i Bernardyn Mieleccy, bracia Mieleccy i Gryf (razem), grupa figuralna symbolizująca handel na dawnym Rynku, makieta Rynku z przełomu wieków XIX i XX oraz sam Gryf, który widnieje m.in. w herbie założycieli Mielca, rodu Mieleckich, a współcześnie można go znaleźć także m.in. w herbie powiatu mieleckiego. W pierwszych dniach stycznia na stronie internetowej Mielca oraz w lokalnych i regionalnych mediach przedstawione zostały trzy propozycje wizualizacji Gryfa. W przesyłanych do Urzędu Miejskiego mailach i listach, mielczanie wskazali, iż to Gryf z projektu numer 1 powinien powstać na rynku. Dziękujemy wszystkim osobom, które zdecydowały się podzielić z nami swoimi uwagami na temat prezentowanych wizualizacji. Decyzja o wyborze projektu zapadła właśnie na podstawie opinii przesyłanych do Urzędu Miejskiego. Przygotowanie projektu konstrukcji powierzone zostało krakowskim artystom Agnieszce Świerzowicz-Maślaniec i Markowi Maślaniec, którzy w swoim dorobku mają już kilkadziesiąt podobnych realizacji. Krakowski duet jest także autorem pomnika Tadeusza Nalepy, „spacerującego” po ul. 3 Maja w Rzeszowie. W ubiegłym tygodniu Marek Maślaniec zwyciężył w konkursie na pomnik przedstawiający Kazimierza Górskiego, który ma stanąć przy Stadionie Narodowym.
Kolejnym etapem przygotowania mieleckiego Gryfa będzie wybór wykonawcy konstrukcji. Niewykluczone, że instalacja mitycznego na mieleckim rynku stworzenia będzie miała miejsce jeszcze w tym roku.
Krzysztof Urbański
BPI UM Mielec
GRYF