Portal promocja.mielec.pl prezentuje informacje i relacje - zapraszamy do współpracy: ogłoszenia - reklama w internecie i gazecie, grafika i skład komputerowy, zdjęcia reklamowe, foto i wideo reportaże
Strona główna / Historia i Kultura / Historia i ludzie / Modelarze oczarowali Ukrainę

Modelarze oczarowali Ukrainę

W dniach 21-28 sierpnia we Lwowie na Ukrainie odbyły się Mistrzostwa Europy Modeli Kosmicznych. Wśród 22 członków Reprezentacji Polski 5 pochodziło z Mielca- jednak to właśnie mieleccy modelarze zdobyli niemalże połowę „polskich” medali…

 

reklama:

 

 

Zawody rozpoczęły się w piątek 21 sierpnia, kiedy to modelarze zdali modele redukcyjne rakiet (modele w skali stworzone na podstawie prawdziwych rakiet). Oceniano wówczas precyzję ich wykonania.

Kolejnego dnia zawodów, w sobotę, na polu startowym odbył się oficjalny trening przed Mistrzostwami oraz zdanie silników do kontroli. Podczas tak ważnych zawodów sędziowie muszą dokładnie zbadać moc silników, aby zapobiec oszustwom. Wieczorem tego dnia w Żółkwi odbyło się oficjalne otwarcie Mistrzostw Europy.

Głową mieleckiej reprezentacji był instruktor Grzegorz Goryczka, który wystartował w konkurencjach S7 (latające modele rakiet kosmicznych), S1B (modele wysokościowe, w kategorii S1 brana jest pod uwagę maksymalna wysokość osiągnięta przez model) oraz S5C (wysokościowe latające modele rakiet; w tej konkurencji liczy się nie tylko precyzja wykonania modelu, ale także wysokość jego lotu). W kategorii S7 instruktor wystartował modelem rakiety Saturn IB, zaś w kategorii S5C zaprezentował model Meteor I 33c. W klasie S7 Goryczka „wylatał” Saturnem III miejsce (tuż za Markiem Bujakiem z Kołobrzegu). Nie przeszkodziła mu w tym nawet eksplozja silnika w pierwszym z dwóch lotów. W tej samej kategorii Reprezentacja Polski zdobyła drużynowo III miejsce, do czego niewątpliwie przyczynił się sukces instruktora z Mielca. W klasie S1 Grzegorz Goryczka wraz z resztą drużyny wywalczył brąz, zaś w kategorii S5C- brąz indywidualnie i złoto drużynowo.

W zawodach wystartował także Wojciech Koszelski, uczeń Gimnazjum nr 2 w Mielcu. W kategorii S7 zaprezentował on model Saturn IB SA205, zaś w klasie S5B (wysokościowe latające modele rakiet mniejszymi silnikami) poleciał Meteorem 33C. W kategorii indywidualnej S7 zajął on II miejsce, zdobywając tytuł Wicemistrza Europy, podobnie jak w kategorii S5B. Jednocześnie Polacy wywalczyli brąz w klasyfikacji drużynowej S7 oraz srebro w S5C. 

Kolejnym modelarzem z Mielca, który wystartował podczas Mistrzostw Europy był Andrzej Rusinowski, uczeń II Liceum Ogólnokształcącego w Mielcu. Podobnie jak Wojtek, poleciał on w konkurencjach S7 i S5B modelami rakiet Saturn IB SA205 i Meteor I 28B. W klasie S7 Andrzej stanął na najwyższym stopniu podium (zaledwie o 29 punktów przed Wojtkiem, przy czym różnica między II i III miejscem sięgnęła 100 punktów), co zapewniło mu tytuł Mistrza Europy S7. Z kolei w klasie S5B Rusinowski dał się wyprzedzić młodszemu koledze z modelarni i zajął III miejsce. Oczywiście, do jego osiągnięć należą także medale drużynowe: brązowy w S7 i srebrny w S5C.

Innym zawodnikiem z Mielca był Bartosz Kaźmierski, również uczeń II LO. Wystartował on w kategorii rakietoplanów (S8D). Konkurencja ta polega na zdalnym sterowaniu szybowcem termicznym, napędzanym silnikiem odrzutowym małej mocy. Podczas tegorocznych Mistrzostw Europy Bartosz wraz z polską drużyną wywalczył brązowy medal.

Podczas zeszłorocznych Mistrzostwa Świata w Bułgarii Bartosz Kaźmierski pełnił funkcję sędziego międzynarodowego. Również w tym roku funkcję międzynarodowego sędziego chronometrażysty powierzono mielczaninowi. Otrzymał ją Eryk Halaburda z Gimnazjum nr 2 w Mielcu. Funkcję tę nadał mu trener Kadry Narodowej Jerzy Boniecki w uznaniu umiejętności modelarskich Eryka.

Podsumowując, z 31. medali zdobytych przez Reprezentację Polski we Lwowie 14 zdobyli lub pomogli zdobyć mielczanie. To bardzo dobry wynik pasjonatów, którzy obecnie kultywują lotnicze tradycje Mielca i regionu.

Wszyscy modelarze z Mielca, którzy pojechali na ME aktywnie biorą udział w zajęciach Laboratorium Modelarstwa Lotniczego i Rakiet Kosmicznych, organizowanych w ramach Młodzieżowej Akademii Umiejętności Technicznych „Leonardo”. Akademia działa od lutego br.  przy Centrum Kształcenia Praktycznego i Doskonalenia Nauczycieli w Mielcu.

A jak modelarze przygotowywali się do zawodów? Przede wszystkim były to miesiące zajęć manualnych w modelarni MAUT „Leonardo”, a także liczne treningi na terenach zielonych m.in. w okolicach Wisłoki czy przy mieleckim lotnisku. Jednak ileż mniejsze byłyby osiągnięcia mieleckich modelarzy, gdyby nie sponsorzy, tacy jak Starosta Powiatu Mieleckiego Zbigniew Tymuła, Prezydent Mielca Daniel Kozdęba, Polskie Zakłady Lotnicze, Kirchhoff Mielec i Centrum Kształcenia Praktycznego i Doskonalenia Nauczycieli w Mielcu, którzy finansują sprzęt, modele oraz wyjazdy na zawody.

Michał Krawiec

 

 

 

 

 

Modelarze oczarowali Ukrainę

Sprawdź również

Spotkanie autorskie z Jędrzejem Pasierskim!

Dla miłośników literatury kryminalnej mamy doskonałą wiadomość –  20 listopada o godz. 17:00 w naszej …