31 stycznia 2016 r. w rocznicę śmierci zamordowania Wojciecha Lisa i Konstantego Kędziora, zabitych skrytobójczo przez zdrajcę z własnego oddziału oraz dla uczczenia żołnierzy antykomunistycznego podziemia zwanych "Żołnierzami Wyklętymi" została w bazylice mniejszej w Mielcu odprawiona msza święta.
reklama:
Mszę odprawiali ks. Stanisław Jurek i ks. Władysław Burek, zaś kazanie wygłosił ks. Janusz Kłęczek – proboszcz parafii św. Mateusza w Mielcu. W nabozeństwie wzieli udział parafianie, a także środowiska niepodległościowe, m.in. GRH Wojciecha Lisa oraz mieleccy Strzelcy. Po mszy św. w Sali Królewskiej w Szkole Muzycznej w Mielcu, odbyło się spotkanie z porucznikiem Henrykiem Atemborskim, uczestnikiem i świadkiem dramatycznej historii Polski. Nasz gość jest z wykształcenia technikiem – chemikiem. Pracował jako inspektor BHP w Zakładach Chemicznych w Nowej Sarzynie.
Jako 12 – letni chłopiec brał udział w obronie oblężonej Warszawy, a cztery lata później walczył jako żołnierz Narodowych Sił Zbrojnych Brygady Świętokrzyskiej. Po wojnie został aresztowany i w następstwie prześladowany.
Od 1954 r. rozpoczął działalność społeczną w dziedzinie sportu i turystyki. Był członkiem, założycielem PTTK WSK Mielec i później kontynuował tę działalność w Nowej Sarzynie. Jest przewodnikiem, przodownikiem i instruktorem krajoznawstwa PTTK. Był członkiem Zarządu Regionu Rzeszowskiego NSZZ „Solidarność” i delegatem na I Zjazd Krajowy w Gdańsku w 1981r.
Posiada wiele odznaczeń m.in. Krzyż Narodowego Czynu Zbrojnego (1955), Krzyż Partyzancki (1995). Krzyż Więźnia Politycznego (1997), Krzyż Semper Fidelis (1980), Order Przelanej Krwi za Ojczyznę (1997), Order Męczeństwa i Zwycięstwa (1997), Odznaka Weterana Walki o Niepodległość, Złoty Krzyż Zasługi RP (2001).
W dniach 5.05.2002 – 22.04.2003 odbył samotną rowerową podróż dookoła Europy, a w 2012 objechał Wyspy Brytyjskie motorowerem.
Następnie na cmentarzu parafialnym w Mielcu przy grobie Wojciecha Lisa i Konstantego Kędziora odbyła wieczornica patriotyczna.
Współorganizatorami wydarzenia byli: Klub Historyczny "Prawda i Pamięć", ONR Mielec, Mielec Miastem Narodowym, Grh Wojciecha Lisa, Jednostka Strzelecka 2093 im. gen. broni Władysława Sikorskiego w Mielcu, KoLiber Mielec, Młodzież Wszechpolska – Mielec.
Obchody patronatem honorowym objęły Narodowe Siły Zbrojne.
Inf. i fot. Włodzimierz Gąsiewski
Msza za ĹźoĹnierzy antykomunistycznego podziemia