Portal promocja.mielec.pl prezentuje informacje i relacje - zapraszamy do współpracy: ogłoszenia - reklama w internecie i gazecie, grafika i skład komputerowy, zdjęcia reklamowe, foto i wideo reportaże
Strona główna / Historia i Kultura / Historia i ludzie / Nadanie imienia Leszka Deptuły gimnazjum w Wadowicach Górnych coraz bliżej

Nadanie imienia Leszka Deptuły gimnazjum w Wadowicach Górnych coraz bliżej

13 marca 2013 roku Rada Gminy Wadowice Górne jednogłośnie przyjęła uchwałę dotyczącą nazwania Publicznego Gimnazjum w Wadowicach Górnych im. Leszka Deptuły. Był to pierwszy krok do oficjalnego ogłoszenia Leszka Deptuły patronem szkoły. 17 września doszło do spotkania Komitetu Organizacyjnego, który będzie odpowiedzialny za przygotowanie obchodów nazwania gimnazjum. Ustalono datę uroczystości na 25 lutego 2014 roku, dzień urodzin Posła Leszka Deptuły. Podczas spotkania uzgodniono podział obowiązków członków komitetu oraz plan działań promocyjno-informacyjnych. Komitet zapoznał się z stanem przygotowania publikacji książkowej oraz filmu przedstawiającego życie i działalność społeczną przyszłego patrona. Organizujący pierwsze posiedzenie komitetu wójt Stefan Rysak powiedział – „Chcemy, aby to wydarzenie było świętem całej społeczności gminy Wadowice Górne, liczymy także na obecność znamienitych gości, ponieważ postać Leszka Deptuły była szanowana i ceniona przez wielu ludzi.”

Skład komitetu organizacyjnego przedstawia się następująco:

Prezydium Komitetu:

SYPEK Zdzisław – Przewodniczący

MACIEJAK Krzysztof – Z-ca przewodniczącego

RYSAK Maria – Z-ca przewodniczącego

BEDNARZ Magdalena – Sekretarz

AUGUSTYN Marcin

DEPTUŁA Michał

MIDURA Zofia

OWCARZ Justyna

RYSAK Stefan

SITO Witold

ŚWIĘCH Jan

TEJCHMA Jacek

Członkowie:

BALON Kazimierz, BIGDA Jan, DZIUBEK Franciszek, JAKUBUS Dorota, KIEŁBASA Jan, MAJKUTEWICZ Monika, PIECHOTA Janusz, RYBAK Bogusława, TRELA Eugeniusz, ŻELAZKO Danuta, ŻMUDA Waldemar

Leszek Deptuła ukończył I Liceum Ogólnokształcące im. Stanisława Konarskiego w Mielcu. W 1978 ukończył studia na Wydziale Weterynaryjnym Akademii Rolniczej w Lublinie. Od 1978 do 2002 pracował w Lecznicy dla Zwierząt w Wadowicach Dolnych. W latach 2002–2006 sprawował funkcję marszałka województwa podkarpackiego. Następnie do 2007 zasiadał w sejmiku województwa.

W wyborach parlamentarnych w 2007 uzyskał mandat poselski z listy Polskiego Stronnictwa Ludowego, otrzymując w okręgu rzeszowskim 6688 głosów. Przez szereg lat działał w samorządzie zawodowym, jako członek zarządu Małopolskiej, a następnie Podkarpackiej Izby Lekarsko-Weterynaryjnej. Zasiadał w Krajowym Sądzie Lekarsko-Weterynaryjnym w Warszawie.

Pełnił funkcję Prezesa Zarządu Powiatowego PSL w Mielcu, był również V-ce Prezesem Wojewódzkim PSL w Rzeszowie oraz członkiem Rady Naczelnej Stronnictwa.

10 kwietnia 2010 zginął w katastrofie polskiego samolotu Tu-154M w Smoleńsku. Dziesięć dni później został pochowany na cmentarzu komunalnym w Mielcu.

7 kwietnia 2011 odsłonięto poświęconą mu tablicę pamiątkową w gmachu Urzędu Marszałkowskiego Województwa Podkarpackiego w Rzeszowie.

Uhonorowany był następującymi odznaczeniami:

Krzyż Komandorski Orderu Odrodzenia Polski (pośmiertnie 2010)

Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski (2005)

Srebrny Krzyż Zasługi

Srebrna Odznaka Zasłużony dla Ochrony Przeciwpożarowej (2005)

Odznaka honorowa „Zasłużony dla Rolnictwa”

Odznaka honorowa „Zasłużony dla Województwa Podkarpackiego" (pośmiertnie, 2010)

Odznaka "Za zasługi dla ratownictwa górskiego"

Order Honoru (Gruzja, pośmiertnie 2011)

 

Inf.

Zdzisaław Sypek 
Przewodniczący Komitetu Organizacyjnego
Wiceprzewodniczący Rady Gminy Wadowice Górne 

Sprawdź również

Uroczystości 80. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego [zdjęcia]

1 sierpnia pod pomnikiem Armii Krajowej odbyły się obchody 80.rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego. W uroczystościach …