Agencja Wydawnicza "Promocja" zaprasza do współpracy: reklama w internecie i gazecie, filmy reklamowe i reportaże, zdjęcia, antykwariat - skup książek i przedmiotów kolekcjonerskich, galeria - ikony obrazy - wystawa i sprzedaż....
Strona główna / Najnowsze wiadomości / Narasta dług Szpitala Powiatowego w Mielcu – konferenecja prasowa w Starostwie

Narasta dług Szpitala Powiatowego w Mielcu – konferenecja prasowa w Starostwie

19 marca 2019 r.  Starostwie Powiatowym w Mielcu odbyła się konferencja prasowa dotycząca aktualnej sytuacji finansowej Szpitala Specjalistycznego im. Edmunda Biernackiego w Mielcu.
Udział w konferencji prasowej wzięli: Starosta Powiatu Mieleckiego Stanisław Lonczak, Wicestarosta Powiatu Mieleckiego Andrzej Bryła, Członek Zarządu Powiatu Mieleckiego Andrzej Chrabąszcz oraz Główna Księgowa Szpitala Specjalistycznego im. Edmunda Biernackiego w Mielcu Ewa Kiełbasa.
Konferencję otworzył Starosta Stanisław Lonczak, informując o ogłoszeniu konkursu na stanowisko dyrektora szpitala oraz o narastającą stracie finansowej szpitala. Po uzyskaniu danych za miesiąc styczeń 2019 r. jest to już 1,5 mln zł na minusie, a więc więcej niż można byłoby to statystycznie przewidywać. Prognozy oscylowały w okolicach 1,2 mln zł, a więc zdaniem Starosty jest to bardziej czarny scenariusz niż sądzono. Na koniec roku może to dać stratę minus 18 mln zł. Wówczas organ założycielski szpitala jakim jest powiat mielecki musiałby dopłacić z własnych środków ok. 6 mln zł kosztem innych planowanych zadań, np inwestycyjnych. Zarząd Powiatu na bieżąco monitoruje pracę szpitala i mimo braku dyrektora nie ma paraliżu instytucji, chociaż narastająca strata może za parę miesięcy spowodować  brak gotówki w kasie, a co za tym idzie m.in. problem z wypłatami. W związku z tą sytuacją 15 marca br. został ogłoszony konkurs na dyrektora szpitala. Termin składania ofert jest do 28 marca br. 1 kwietnia nastąpi weryfikacja złożonych dokumentów i rozmowy kwalifikacyjne.
Sytuację finansową szpitala za rok 2018 oraz plan finansowy lecznicy na bieżący rok omówiła Główna Księgowa Szpitala Specjalistycznego im. Edmunda Biernackiego w Mielcu Ewa Kiełbasa, która potwierdziła główne tezy wystąpienia Starosty Lonczaka uszczegółowiając je i doprecyzowując.
W podobnym tonie wypowiadał się także Członek Zarządu Powiatu Mieleckiego Andrzej Chrabąszcz, który przedstawił działania podejmowane przez Zarząd Powiatu Mieleckiego, służące polepszeniu sytuacji placówki.  Natomiast Andrzej Bryła, Wicestarosta Powiatu Mieleckiego wypowiedział się m.in. na temat zaskarżenia uchwały w sprawie rozpoczęcia procedury konkursowej na stanowisko dyrektora szpitala.

Zadawane przez dziennikarzy pytania dotyczyły m.in. konkretnych możliwych oszczędności w szpitalu, ewentualnych zagrożeń wypłat czy nawet ograniczeń lub likwidacji oddziałów. Pytano również o możliwe działania organizacyjne czy też wsparcie rządowe w postaci podwyższenia ryczałtu na świadczenia leczniczy, które znacznie zmniejszyłyby dług szpitala. W trakcie konferencji padło wiele liczb i dobrze byłoby, aby taka informacja ukazała się w oficjalnej formie pisemnej Starostwa, co uzmysłowiłoby lepiej skalę obecnych zagrożeń finansowych mieleckiego szpitala.

Dla chętnych zapoznania się ze szczegółami wypowiedzi i pytań podczas konferencji przedstawiamy zapis dźwiękowy z jej całego przebiegu. Uwaga pliki otwierają się m.in. za pomocą programu Windows media Player:

2019-03-19 konferencja starostwo ws. szpitala cz. I

2019-03-19 konferencja starostwo ws szpitala cz. II

2019-03-19 konferencja starostwo ws szpitala cz. III

Inf. fot. i nagranie: Włodzimierz Gąsiewski

Uwaga! Ewentualne komentarze do wiadomości można dodawać na FB pod linkiem: https://www.facebook.com/groups/promocja.mielec.podkarpacie/

Sprawdź również

Będzie nowy odbiorca odpadów

Firma FCC Tarnobrzeg sp. z o. o. złożyła najkorzystniejszą ofertę w przetargu na odbiór i …