Województwo Podkarpackie było głównym mecenasem filmu "Wolność i Niezawisłość. Ostatnia nadzieja".
"Wolność i Niezawisłość. Ostatnia nadzieja" – to tytuł filmu Sławomira S. Górskiego i najnowsza propozycja Film Open Group – producenta niezwykle wartościowych dokumentów. Bezpłatny pokaz tego filmu odbędzie się w Rzeszowie 28 lutego w Wojewódzkim Domu Kultury przy ul. Okrzei 7 o godz. 19:00.
Film "Wolność i Niezawisłość. Ostatnia nadzieja" opowiada o losach oficerów IV Zarządu Głównego „Wolność i Niezawisłość” na tle zebranych faktów historycznych. O co walczyli WiN’owcy? Dlaczego bezpieka skierowała przeciwko nim zespoły doborowych morderców pod ścisłym nadzorem Moskwy? – między innymi na te pytania próbuje odpowiedzieć reżyser filmu.
Dzień wcześniej w ramach obchodów Narodowego Dnia Pamięci „Żołnierzy Wyklętych” 27 lutego w klubie „Pod Palmą” w Rzeszowie odbędzie się koncert „Panny Wyklęte/Wygnane”. Jego współorganizatorem jest Województwo Podkarpackie.
Koncert będzie niezwykłym widowiskiem z udziałem znakomitych osobistości polskiej sceny muzycznej. Jest to wspólny projekt Fundacji Niepodległości, Dariusza Malejonka i zespołu Maleo Reggae Rockers. Do współpracy muzycy zaprosili polskie wokalistki, reprezentujące różnorodność stylową. Płyta Panny Wyklęte Wygnane vol. 1, której premiera odbyła się w dniu 9 listopada 2014 roku to pierwsza część muzyczno-historycznej podróży, która przybliża tematy zesłania, przez które dziesiątkowane były całe rodziny, a także walki za ojczyznę na obcej ziemi, tęsknoty za Polską i zetknięcia z obcą kulturą, muzyką, klimatem. Na koncercie usłyszymy także utwory z płyty Panny Wyklęte, której premiera odbyła się w 2013 roku i zyskała spektakularną popularność. Wśród artystek, które u boku Maleo Reggae Rockers zabiorą nas w podróż muzyczno – historyczną, zobaczymy m.in. Kasię Kowalską, Anię Rusowicz, Marikę, Marcelinę, zespół Dziewczyny, Anię Brachaczek, Kasię Malejonek i Angelikę Korszyńską – Górny, Paresłów.
Ciąg dalszy pod reklamą…
Poniżej szczegółowy plan obchodów Narodowego Dnia Pamięci „Żołnierzy Wyklętych” w Rzeszowie:
27 lutego 2015 r., godz. 20.00
- Klub „Pod Palmą” w Rzeszowie (ul. Cicha 4a)Koncert „Panny Wyklęte/Wygnane” (wstęp wolny, wejściówki do odbioru w siedzibie rzeszowskiego Oddziału Instytutu Pamięci Narodowej)
28 lutego 2015 r., godz. 19.00
- Wojewódzki Dom Kultury w Rzeszowie (ul. Okrzei 7)
Prelekcja Mirosława Surdeja (IPN Oddział Rzeszów) pt. „Podziemie niepodległościowe na Rzeszowszczyźnie po 1944 roku” połączona z pokazem filmu dokumentalnego „Wolność i Niezawisłość. Ostatnia nadzieja” w reż. Sławomira Górskiego
1 marca 2015 r.
- godz. 15.00, Msza Święta w Bazylice Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny OO. Bernardynów w Rzeszowie koncelebrowana przez JE Biskupa Jana Wątrobę (ul. Sokoła 8)
- Uroczystości pod Pomnikiem płk. Łukasza Cieplińskiego, IV Zarządu Głównego Zrzeszenia Wolność i Niezawisłość oraz Żołnierzy Wyklętych w Rzeszowie:
godz. 16.20
– Hymn państwowy
– powitanie
– wystąpienia okolicznościowe: Małgorzata Chomycz-Śmigielska – Wojewoda Podkarpacki, Władysław Ortyl – Marszałek Województwa Podkarpackiego, dr Ewa Leniart – Dyrektor Instytutu Pamięci Narodowej Oddział w Rzeszowie
– Apel Pamięci i salwa honorowa
– składanie wieńców i wiązanek kwiatów
– Pieśń Reprezentacyjna Wojska Polskiego i zakończenie uroczystości.
2 marca 2015 r., godz. 14.00 aula Uniwersytetu Rzeszowskiego (ul. Pigonia 1)Prelekcja Bogusława Kleszczyńskiego (IPN Oddział Rzeszów) „Poszukiwania miejsc pochówku ofiar terroru komunistycznego” połączona z pokazem filmu dokumentalnego
„Kwatera Ł” w reż. Arkadiusza Gołębiewskiego
organizatorzy: Małgorzata Chomycz-Śmigielska – Wojewoda Podkarpacki
Władysław Ortyl – Marszałek Województwa Podkarpackiego
Tadeusz Ferenc – Prezydent Miasta Rzeszowa
dr Ewa Leniart – Dyrektor Instytutu Pamięci Narodowej Oddział w Rzeszowie
oraz Uniwersytet Rzeszowski, Wojewódzki Dom Kultury w Rzeszowie, Stowarzyszenie Studenci dla Rzeczypospolitej Oddział w Rzeszowie.
28 lutego na rzeszowskim Rynku odbędzie się również Marsz Pamięci Żołnierzy Wyklętych, początek godz. 17:00. Patronat nad tym wydarzeniem objął Marszałek Województwa Podkarpackiego.
Inf. Monika Konopka
Biuro Prasowe
Urząd Marszałkowski Województwa Podkarpackiego