Portal promocja.mielec.pl prezentuje informacje i relacje - zapraszamy do współpracy: ogłoszenia - reklama w internecie i gazecie, grafika i skład komputerowy, zdjęcia reklamowe, foto i wideo reportaże
Strona główna / Historia i Kultura / Historia i ludzie / Narodowy Dzień Żołnierzy Wyklętych w Rzeszowie

Narodowy Dzień Żołnierzy Wyklętych w Rzeszowie

Województwo Podkarpackie było głównym mecenasem filmu "Wolność i Niezawisłość. Ostatnia nadzieja".

 

"Wolność i Niezawisłość. Ostatnia nadzieja" – to tytuł filmu Sławomira S. Górskiego i najnowsza propozycja Film Open Group – producenta niezwykle wartościowych dokumentów. Bezpłatny pokaz tego filmu odbędzie się w Rzeszowie 28 lutego w Wojewódzkim Domu Kultury przy ul. Okrzei 7 o godz. 19:00.

 

Film "Wolność i Niezawisłość. Ostatnia nadzieja" opowiada o losach oficerów IV Zarządu Głównego „Wolność i Niezawisłość” na tle zebranych faktów historycznych. O co walczyli WiN’owcy? Dlaczego bezpieka skierowała przeciwko nim zespoły doborowych morderców pod ścisłym nadzorem Moskwy? – między innymi na te pytania próbuje odpowiedzieć reżyser filmu.

 

Dzień wcześniej w ramach obchodów Narodowego Dnia Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”  27 lutego w klubie „Pod Palmą” w Rzeszowie odbędzie się koncert „Panny Wyklęte/Wygnane”. Jego współorganizatorem jest Województwo Podkarpackie.

 

Koncert będzie niezwykłym widowiskiem z udziałem znakomitych osobistości polskiej sceny muzycznej. Jest to wspólny projekt Fundacji Niepodległości, Dariusza Malejonka i zespołu Maleo Reggae Rockers. Do współpracy muzycy zaprosili polskie wokalistki, reprezentujące różnorodność stylową. Płyta Panny Wyklęte Wygnane vol. 1, której premiera odbyła się w dniu 9 listopada 2014 roku to pierwsza część muzyczno-historycznej podróży, która przybliża tematy zesłania, przez które dziesiątkowane były całe rodziny, a także walki za ojczyznę na obcej ziemi, tęsknoty za Polską i zetknięcia z obcą kulturą, muzyką, klimatem. Na koncercie usłyszymy także utwory z płyty Panny Wyklęte, której premiera odbyła się w 2013 roku i zyskała spektakularną popularność. Wśród artystek, które u boku Maleo Reggae Rockers zabiorą nas w podróż muzyczno – historyczną, zobaczymy m.in. Kasię Kowalską, Anię Rusowicz, Marikę, Marcelinę, zespół Dziewczyny, Anię Brachaczek, Kasię Malejonek i Angelikę Korszyńską – Górny, Paresłów.

Ciąg dalszy pod reklamą…

 

 

 

Poniżej szczegółowy plan obchodów Narodowego Dnia Pamięci „Żołnierzy Wyklętych” w Rzeszowie:

 

 

27 lutego 2015 r., godz. 20.00  

 

  • Klub „Pod Palmą” w Rzeszowie (ul. Cicha 4a)Koncert „Panny Wyklęte/Wygnane” (wstęp wolny, wejściówki do odbioru w siedzibie rzeszowskiego Oddziału Instytutu Pamięci Narodowej)

 

28 lutego 2015 r., godz. 19.00

 

  • Wojewódzki Dom Kultury w Rzeszowie (ul. Okrzei 7) 
    Prelekcja Mirosława Surdeja (IPN Oddział Rzeszów) pt. „Podziemie niepodległościowe na Rzeszowszczyźnie po 1944 roku” połączona z pokazem filmu dokumentalnego „Wolność i Niezawisłość. Ostatnia nadzieja”  w reż. Sławomira Górskiego

 

 

1 marca 2015 r.

 

  • godz. 15.00Msza Święta w Bazylice Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny OO. Bernardynów w Rzeszowie koncelebrowana przez JE Biskupa Jana Wątrobę (ul. Sokoła 8)
  • Uroczystości pod Pomnikiem płk. Łukasza Cieplińskiego, IV Zarządu Głównego Zrzeszenia Wolność i Niezawisłość oraz Żołnierzy Wyklętych w Rzeszowie:
    godz. 16.20 

    – Hymn państwowy
    – powitanie
    – wystąpienia okolicznościowe: Małgorzata Chomycz-Śmigielska – Wojewoda Podkarpacki, Władysław Ortyl – Marszałek Województwa Podkarpackiego, dr Ewa Leniart – Dyrektor Instytutu Pamięci Narodowej Oddział w Rzeszowie
    – Apel Pamięci i salwa honorowa
    – składanie wieńców i wiązanek kwiatów
    – Pieśń Reprezentacyjna Wojska Polskiego i zakończenie uroczystości.
  •  

2 marca 2015 r., godz. 14.00 aula Uniwersytetu Rzeszowskiego (ul. Pigonia 1)Prelekcja Bogusława Kleszczyńskiego (IPN Oddział Rzeszów) „Poszukiwania miejsc pochówku ofiar terroru komunistycznego” połączona z pokazem filmu dokumentalnego 
„Kwatera Ł” w reż. Arkadiusza Gołębiewskiego
 
organizatorzy: Małgorzata Chomycz-Śmigielska – Wojewoda Podkarpacki
Władysław Ortyl – Marszałek Województwa Podkarpackiego
Tadeusz Ferenc – Prezydent Miasta Rzeszowa
dr Ewa Leniart – Dyrektor Instytutu Pamięci Narodowej Oddział w Rzeszowie
oraz Uniwersytet Rzeszowski, Wojewódzki Dom Kultury w Rzeszowie, Stowarzyszenie Studenci dla Rzeczypospolitej Oddział w Rzeszowie.

 

28 lutego na rzeszowskim Rynku odbędzie się również Marsz Pamięci Żołnierzy Wyklętych, początek godz. 17:00.  Patronat nad tym wydarzeniem objął Marszałek Województwa Podkarpackiego.

 

Inf. Monika Konopka

Biuro Prasowe

Urząd Marszałkowski Województwa Podkarpackiego

Sprawdź również

Mieleckie Obchody 40. Rocznicy Męczeńskiej Śmierci bł. ks. Jerzego Popiełuszki

Serdecznie zapraszamy na Mieleckie Obchody 40. Rocznicy Męczeńskiej Śmierci bł. ks. Jerzego Popiełuszki, które odbędą …