Portal promocja.mielec.pl prezentuje informacje i relacje - zapraszamy do współpracy: ogłoszenia - reklama w internecie i gazecie, grafika i skład komputerowy, zdjęcia reklamowe, foto i wideo reportaże
Strona główna / Historia i Kultura / Historia i ludzie / Niedziela Palmowa i palmy w Lipnicy Murowanej

Niedziela Palmowa i palmy w Lipnicy Murowanej

Elżbieta Bieńkowska, Andrzej Duda i Władysław Kosiniak Kamysz – goście lipnickich uroczystości

 

W niedzielę 29 marca br. w Lipnicy Murowanej k. Bochni doszło do sensacyjnego wydarzenia. Na jeden dzień wokół pomnika św. Szymona, w otoczeniu zabytkowych domów wyrosły… palmy! Lipnica nie była jednak miejscem badań genetycznych, a 57. Konkursu Lipnickich Palm i Rękodzieła Artystycznego im. Józefa Piotrowskiego. Impreza, odbywająca się co roku w Niedzielę Palmową, przyciągnęła tłumy widzów…

Podczas wydarzenia można było spróbować swojskiego jedzenia i napojów, posłuchać ludowej muzyki czy nabyć dewocjonalia (np. ikony) i wyroby artystyczne. Na straganach wprost roiło się od misternie wyrzeźbionych, ręcznie malowanych ptaszków, chlebowych baranków czy koszyków, pachnących świeżą, naturalną wikliną. Co chwilę w tłumie zwiedzających przemykały dzieci w strojach krakowskich, bocheńscy górnicy w charakterystycznych czapkach czy dzierżący ciupagi górale, zachwalający swoje oscypki. Jednak największą atrakcję stanowił konkurs palm- mających często kilkadziesiąt metrów wysokości!

Do konkursu zostały zgłoszone 63 palmy, w tym 7 w kategorii palm wysokich (pow. 12 metrów), 34 w kat. palm średnich (5-12 metrów) oraz 22 w kategorii palm niskich (3-5 metrów). Zgłoszono także 113 palm dziecięcych o wysokości do 3. metrów. Wszystkie wyroby oceniała trzyosobowe jury, złożone z etnologa, plastyka i wieloletniego uczestnika konkursu.

Nagrodę Grand Prix w kategorii palm wysokich zdobyło dzieło Zbigniewa Urbańskiego i jego Rodziny z Lipnicy Murowanej. Palma Urbańskich miała wysokość 29,40 m. Pierwsze miejsce przypadło Rodzinie Mechów, także z Lipnicy Murowanej- ich drzewko miało 21 metrów. Dwa równorzędne II miejsca zajęli Paweł Fasuga z Lipnicy Górnej, a także Daniel i Małgorzata Drąg z Lipnicy Dolnej. Trzecie miejsce zdobył Andrzej Plewa z Lipnicy Murowanej.

 

 

W kategorii palm średnich prawie każdą nagrodę rozdano kilkukrotnie, tylko Grand Prix zdobyli wyłącznie Maria i Krzysztof Sieczka z Woli Nieszkowskiej, którzy zaprezentowali palmę o wysokości 11,40 m. Pierwsze miejsce należało do Marii Krzyszkowskiej z Lipnicy Dolnej oraz Stanisławy Piechy z Lipnicy Murowanej. Drugi stopień podium wywalczyły dwie osoby indywidualne oraz dwa zespoły: Szymon Leszczyński z Lipnicy Dolnej, Uniwersytet Trzeciego Wieku z Lipnicy Murowanej, Przedszkole Samorządowe im. św. Urszuli Ledóchowskiej z Lipnicy Murowanej, a także Katarzyna Zatorska z Kamionnej. Trzecie miejsce zajęli Jakub Sieczka z Woli Nieszkowskiej, Jakub Machał z Lipnicy Górnej oraz Kamil Mucha z Lipnicy Dolnej.

 

 

W kategorii palm niskich nagrodę Grand Prix zdobyło Przedszkole Samorządowe z Rajbrotu. Pierwsze miejsce osiągnęła Gabriela Sieczka z Woli Nieszkowskiej. Przyznano także 7 (!) równoległych drugich miejsc, które otrzymali: Małgorzata Sieczka z Woli Nieszkowskiej, Krzysztof Zatorski z Kamionnej, Kazimiera Krzyszkowska z Iwkowej, Julia Zatorska z Kamionnej, Jakub Leszczyński z Lipnicy Dolnej, Zespół Szkół z Lipnicy Murowanej, klasy: Ia, Ib, Ic oraz Julia Heród z Lipnicy Dolnej. Trzecie miejsce otrzymali Urszula Leszczyńska z Lipnicy Dolnej, Szymon Machał z Lipnicy Górnej, Angelika i Damian Heród z Lipnicy Murowanej.

Przyznano także nagrodę dla najstarszego uczestnika zawodów, którą otrzymał Józef Rysak z Lipnicy Dolnej.

 W imprezie brała udział Europejska Komisarz ds. Rynku Wewnętrznego i Usług Elżbieta Bieńkowska, a także Poseł do Parlamentu Europejskiego i kandydat na Prezydenta RP Andrzej Duda oraz Minister pracy i polityki społecznej Władysław Kosiniak-Kamysz.

Michał Krawiec
fot. Paweł Mydlarz, Michał Krawiec

palmy w Lipnicy Murowanej

Sprawdź również

Majowy kulturalny rozkład jazdy

1 maja „Majówka z folklorem” – koncert ZPiT „Rzeszowiacy” – 1 maja, godz. 17, Górka …