Agencja Wydawnicza "Promocja" zaprasza do współpracy: reklama w internecie i gazecie, filmy reklamowe i reportaże, zdjęcia, antykwariat - skup książek i przedmiotów kolekcjonerskich, galeria - ikony obrazy - wystawa i sprzedaż....
Strona główna / AWP poleca / Niemieckie zdjęcia z kapitulacji powstania warszawskiego 2/3 października 1944 r.

Niemieckie zdjęcia z kapitulacji powstania warszawskiego 2/3 października 1944 r.

W nocy z 2/3 października 1944 r., po 63 dniach walki, powstańcy warszawscy opuszczeni przez wszelkich możliwych sojuszników skapitulowali przed Niemcami, którzy skwapliwie wykorzystali tę okazję w celach propagandowych. Wykonali oni wówczas wiele zdjęć i niektóre z nich ukazały się w polskojęzycznej wersji niemieckiego propagandowego czasopisma Signal. Hitlerowscy pseudo-historycy opublikowali tam zapewne sfabrykowany powstańczy pamiętnik Zofii Czarneckiej oraz wiele innych informacji, które z jednej strony miały pognębić zwyciężonych powstańców, a z drugiej wskazać na przyczyny upadku.

W internecie trudno znaleźć tą gazetę w dużej rozdzielczości w układzie strona po stronie, wraz z tak zwanymi rozkładówkami, dlatego Poniżej publikujemy sfotografowane przez nas z oryginału strony tego czasopisma. Wartość historyczną stanowią zaprezentowane tam zdjęcia i ze względu na upływ czasu można z nich już dowolnie korzystać. Niemniej jednak dla zasady podajemy nazwiska autorów tekstów i zdjęć i tego smutnego foto-reportażu. Byli nimi: reporterzy wojenni SS – Seidel i Moser oraz reporterzy wojenni Leher i Wundshammer.

Inf. Włodzimierz Gąsiewski

Uwaga, zdjęcia są dużej rozdzielczości i mogą się dłużej otwierać.

Sprawdź również

„Droga do Łopienki” i „Akatyst Łopieński” w miesięczniku „Nasz Dom Rzeszów”

W kwietniowym numerze nr 4(186) z 2021 r. Miesięcznika Społeczno-Kulturalnego „Nasz Dom Rzeszów” ukazała się …