Portal promocja.mielec.pl prezentuje informacje i relacje - zapraszamy do współpracy: ogłoszenia - reklama w internecie i gazecie, grafika i skład komputerowy, zdjęcia reklamowe, foto i wideo reportaże

Noc Romska nad Wisłoką

Samorządowe Centrum Kultury w Mielcu i Towarzystwo Miłośników Ziemi Mieleckiej  im. Wł. Szafera zapraszają na imprezę zatytułowaną „Noc Romska nad Wisłoką”.

 

reklama:

 

 

 

W planie  koncerty, występy taneczne i wokalne romskich zespołów (Mały Tabor,  Romano Ław), degustacje potraw romskich, zabawy  i atrakcje dla najmłodszych.  Gościem muzycznym Nocy Romskiej będzie  zespół DZIANI  i Cygańskie Gwiazdy.  Rozpoczęcie imprezy 28 czerwca 2015 od godz.18.00, parking obok kładki nad Wisłoką.

Dziani jest synem gwiazdora cygańskiej piosenki Don Vasyla i jednym z najpopularniejszych wykonawców muzyki romskiej w Polsce. Od lat prowadzi „na żywo” Festiwal Kultury Romów, transmitowany przez TVP2. Muzyka, którą prezentuje  to wybuchowa mieszanka cygańskiego folku z dynamicznymi i tanecznymi rytmami latynoamerykańskimi. Na polskim rynku jeszcze nikt takiej muzyki nie wykonywał. Koncerty z jego udziałem, to prawdziwy pokaz niezwykłych umiejętności samego artysty jak i członków jego zespołu.   Ciotką Dzianiego jest słynna na całym świecie Randia – wielka gwiazda dawnej „Romy”. Jest kuzynem Michaja Burano, bardziej znanego na świecie jako John Mike Arlow. Te „królewskie” koneksje podkreśla fakt, że rodzina Dzianiego należy do dynastii baro Szero (wielka Głowa), tytułowanego także Szero Rom (Głowa Cyganów) – wielkiego sędziego, zwierzchnika „Polskiej Romy”, zwanego „Królem Cyganów”. W dzieciństwie mieszkał w kilku miastach w Polsce oraz jeździł z rodziną niemal po całej Europie. Rodzina Dzianiego to muzycy.

„Polska Roma” – klan Dzianiego wraz z innymi szczepami cygańskimi takimi jak: Synti, Kelderaszi, Lowari czy Bergitka Roma z nieznanych do końca przyczyn wyemigrował z Pendżabu w Indiach około 1000 roku. 500 lat później dotarł do Europy. motywem tej wędrówki miała być „pokuta” nałożona przez „egipskiego króla” za nie przyjęcie wiary chrześcijańskiej.

W istocie ten wybieg, znany jako „cygańskie kłamstwo” pozwalał im swobodnie przemieszczać się po całym kontynencie w surowych, feudalnych czasach i uprawiać wolne zawody: wróżbiarstwo, sztuki cyrkowe, handel końmi, kotlarstwo, wreszcie grać i śpiewać dla panujących i wszelakiej  gawiedzi.

 

Inf. SCK Mielec

 

Zapraszamy do obejrzenia krótkiego filmu nt. sytuacji Romów w Mielcu:

 

 

Sprawdź również

Zwycięstwo BezNazwy

Grupa Tańca BezNazwy, działająca w Domu Kultury SCK, nie próżnuje. Ledwo tancerki pod wodzą Joanny …