Portal promocja.mielec.pl prezentuje informacje i relacje - zapraszamy do współpracy: ogłoszenia - reklama w internecie i gazecie, grafika i skład komputerowy, zdjęcia reklamowe, foto i wideo reportaże
Strona główna / Grid / O uzależnieniach w Filii Bibliotecznej w Woli Mieleckiej

O uzależnieniach w Filii Bibliotecznej w Woli Mieleckiej

DSC_0082W piątek 11 marca 2016 r. w sali klubowej Filii Ośrodka Kultury w Woli Mieleckiej odbyło się spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki. Omawialiśmy jakże poważny we współczesnym świecie problem alkoholizmu, dotykający wiele rodzin naszego społeczeństwa. Kanwą do dyskusji stała się powieść Agnieszki Gil pt. „Układ nerwowy.” I choć to pierwsza książka autorki przeznaczona dla dorosłego odbiorcy, porusza trudne i bolesne tematy.

„Układ nerwowy” to odważna próba ukazania skomplikowanego dramatu osoby z najbliższego otoczenia alkoholika. Magda, główna bohaterka tworzy z Szymonem na pozór szczęśliwą rodzinę. Ona zajmuje się domem, wychowywaniem córeczki, on zaś jest prezesem dobrze prosperującej fabryki zabawek. Sielankę zakłócają jednak coraz częstsze powroty męża pod wpływem alkoholu. Magda nie chce przyjąć do wiadomości, iż Szymon jest coraz bardziej uzależniony. Dochodzi do tego, że wręcz ukrywa ślady jego nałogu. Nie ma pojęcia, że sama boryka się z problemem współuzależnienia, który rzutuje równie dramatycznie na życie jej i córeczki, co uciekanie w alkoholizm Szymona. Dopiero rozmowy z przyjaciółką uświadamiają Magdzie, że musi w swym życiu coś zmienić, że nałóg męża od dłuższego czasu niszczy  ich rodzinę. Przed kobietą trudna droga do zrozumienia samej siebie i zmierzenia się z własnymi słabościami: bólem, strachem, niepewnością i lękiem o jutro. Czy Magdzie się uda?

DSC_0083Agnieszka Gil napisała książkę, która ma charakter terapeutyczny dla wielu odbiorców. Otwiera oczy i pozwala  zrozumieć  rzeczywistość  wszystkim, których dotyka problem alkoholizmu i współuzależnień. Powieść  jest również swoistym przewodnikiem po Wrocławiu. Wraz z bohaterką spacerujemy po starych ulicach i skwerach, zwiedzamy muzea i przyglądamy się zabytkowym kamienicom. Podsumowując  – „Układ nerwowy” to piękna i mądra opowieść o trudnej miłości, trudnych problemach, trudnych decyzjach, ale mimo wszystko o nadziei na lepsze jutro.

Wszystkich pozytywnie „uzależnionych” od czytania i książek zapraszamy 15 kwietnia na kolejne spotkanie DKK. Tym razem zajmiemy się książką pt. „Szósty” Agnieszki Lingas-Łoniewskiej.

Justyna Ryczek

Sprawdź również

„Przebudzenie” Marioli Wawrzusiak-Borcz

„Przebudzenie” Marioli Wawrzusiak-Borcz to wystawa, która z pewnością wzbudzi duże zainteresowanie publiczności. Niezwykłe, żelazne rzeźby …