Agencja Wydawnicza "Promocja" zaprasza do współpracy: reklama w internecie i gazecie, filmy reklamowe i reportaże, zdjęcia, antykwariat - skup książek i przedmiotów kolekcjonerskich, galeria - ikony obrazy - wystawa i sprzedaż....
Strona główna / Fotogaleria / Obchody Dnia Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej w Mielcu

Obchody Dnia Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej w Mielcu

Z inicjatywy Starostwa Powiatowego w Mielcu, Obywatelskiego Komitetu Katyńskie w Mielcu i I Liceum Ogólnokształcące w Mielcu 13 kwietnia 2019 r. odbyły się uroczyste obchody Dnia Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej, które upamiętniły 79. rocznicę zamordowania przez sowieckie NKWD polskich oficerów w kwietniu 1940 r. w Katyniu i innych miejscach kaźni Związku Sowieckiego. Otworzyła je Msza Święta w Parafii św. Mateusza Apostoła i Ewangelisty w Mielcu, odprawiona w intencji mieszkańców Mielca i powiatu mieleckiego uwięzionych w obozach sowieckich w Kozielsku, Ostaszkowie, Starobielsku. Nabożeństwo m.in. koncelebrował ks. Janusz Kłęczek, proboszcz parafii św. Mateusza i Dziekan Dekanatu Mielec – Północ.

Tuż po nabożeństwie nastąpiło tradycyjne złożenie kwiatów przy mieleckiej Ścianie Katyńskiej. W uroczystościach wzięli udział m.in. samorządowcy: Stanisław Lonczak – Starosta Mielecki, Paweł Pazdan – wiceprezydent Mielca oraz radni powiatowi i miejscy. W uroczystościach wziął też udział Bernd Poggemöler – burmistrza partnerskiego miasta Löhne w Niemczech oraz Volker Hegemann – nauczyciel Bertolt-Brecht-Gesamtschule w Löhne, którzy wraz z młodzieżą i innymi nauczycielami przebywają w Mielcu w ramach współpracy z mieleckim I LO.

Byli też członkowie Rodzin Katyńskich, w tym m.in. starosta Lonczak, którego krewny Ludwik Lonczak – podkomisarz Policji Państwowej, jeniec obozu w Ostaszkowie został zamordowany w kwietniu 1940 w budynku więzienia w Twerze. Byli też członkowie Obywatelskiego Komitetu Katyńskiego w Mielcu, przedstawiciele służb mundurowych, organizacji społecznych, grup rekonstrukcyjnych i młodzież szkolna.

Oprawę artystyczną podczas mszy oraz przed Ścianą Katyńską zapewnił Chór Młodzieżowy I Liceum Ogólnokształcącego w Mielcu pod dyrekcją Pawła Lisa. Warto zaznaczyć, że młodzież tego Liceum opiekuje się Ścianą Katyńską na murze bazyliki mniejszej w Mielcu.

Inf. i fot. Włodzimierz Gąsiewski

Zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć z uroczystości oraz zapoznania się z cyfrową bezpłatną wersję książki autorstwa Włodzimierza Gąsiewskiego pt. „Mielecka Gimnazjalna Lista Katyńska”, która w formie drukowanej ukazała się w 2010 r.

 

Mielecka Gimnazjalna Lista Katyńska z 2010 r. w formie bezpłatnego pdf

Sprawdź również

Naba i Bary rozpoczynają służbę w mieleckiej komendzie

Dwa nowe psy zasilą szeregi mieleckiej policji. Czworonogi wraz ze swoimi przewodnikami właśnie wróciły ze …