Portal promocja.mielec.pl prezentuje informacje i relacje - zapraszamy do współpracy: ogłoszenia - reklama w internecie i gazecie, grafika i skład komputerowy, zdjęcia reklamowe, foto i wideo reportaże
Strona główna / Historia i Kultura / Godne polecenia / Odcięte izolatory bramy obozowej

Odcięte izolatory bramy obozowej

Coraz mniej jest w Mielcu niemych świadków historii. Jednym z ważniejszych elementów tej pamięci jest betonowa brama obozowa przy dawnym Flugzeugwerk Mielec. Brama w nienaruszonej postaci przetrwała PRL i początki gospodarki rynkowej.

 

reklama:

 

 

Niestety w okresie kiedy utworzona została Strefa Ekonomiczna, następuje dewastacja pamiątek z okresu II wojny światowej. Firmy, które na terenie Strefy stały się właścicielami nieruchomości nie dbają o te pamiątki historii. W 2013 roku została rozebrana zabytkowa tarcza dewiacyjna, która służyła do regulacji busoli samolotów. Tarcza nikomu nie przeszkadzała, stała na uboczu. Sukcesywnie rozkopywana jest stara stacja paliw z unikalnymi nitowanymi zbiornikami paliw. Część z nich już została przetopiona na przysłowiowe żyletki. Większość schronów z okresu przedwojennego i okupacji została już rozebrana. Brama obozowa prawdopodobnie jest na terenie, którym zarządza Strefa. W ostatnim czasie ktoś odpiłował stalowo-szklane izolatory na których zawieszony były druty wysokiego napięcia ogrodzenia obozu koncentracyjnego. Wyrwane jest już kilka prętów ze stalowej bramy. Przez pewien czas była tam zawieszony baner reklamowy. Prawdopodobnie izolatory przeszkadzały w zawieszeniu tego baneru. Dziwić może zupełny brak zainteresowania zarządu strefy tym świadkiem historii. Nie są potrzebne duże środki finansowe, aby tam zawiesić choćby tabliczkę informacyjną. Miejsce gdzie stoi betonowa brama obozowa jest symboliczne. To do tego miejsca przyjeżdżają osoby, które są historycznie związani z tym obozem. Warto chyba zadbać o ten zabytek. W 2013 roku w tym miejscu kręcony był film dokumentalny o jednym z więźniów tego obozu. Ekipa filmowców z Kanady nie mogła się nadziwić, ze tak ważny obiekt historyczny nie jest zabezpieczony. Warto wspomnieć, że zachował się jeszcze fragment ogrodzenia tego obozu z jednym przęsłem izolatorów elektrycznych. Smutne jest też to, że jest w Mielcu tyle instytucji i towarzystw, które mają w swoich statutach ochronę obiektów zabytkowych a nic w tej sprawie nie robią.

 

Andrzej Krempa

 

 

Brama z izolatorami

 

 

Brama bez izolatorów

 

 

Fragment ogrodzenia z pozostałością izolatorów

 

 

Fragment listy obozowej

 

 

 

 

Odcięte izolatory bramy obozowej

Sprawdź również

Uroczystości 80. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego [zdjęcia]

1 sierpnia pod pomnikiem Armii Krajowej odbyły się obchody 80.rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego. W uroczystościach …