Radni powiatowi przyjęli sprawozdania Pogotowia Ratunkowego i Szpitala Powiatowego w Mielcu – na temat spraw bieżących szpitala emocjonalne wystąpienia
reklama:
24 czerwca 2015 r. podczas sesji Rady Powiatu Mieleckiego omawiano m.in. sprawy związane z funkcjonowaniem Pogotowia Ratunkowego i Szpitala Powiatowego w Mielcu.
Sprawozdanie finansowe z działalności pogotowia przedstawił jego dyrektor Paweł Pazdan. Sprawozdanie to pozytywnie zaopiniowały komisje rady oraz członek Rady Społecznej Pogotowia radny Michał Deptuła. W dyskusji kilka pytań zadał wiceprzewodniczący Rady Marek Kamiński. Poruszył on sprawę wydatkowania ok. 30 tys. zł na cele reprezentacyjne i ok. 5 tys. na ryczałty przejazdów. Dyrektor Pazdan wyjaśnił, że wydatki reprezentacyjne były związane z rocznicą funkcjonowania pogotowia oraz otwarciem nowej stacji, zaś ryczałty w przeliczeniu na miesiąc wynoszą kilkaset złotych i nie są wysokie. Wyjaśnienie to zostało przyjęte.
Podobne sprawozdanie przedstawił również Leszek Kołacz – dyrektor mieleckiego szpitala. Podobnie zostało ono pozytywnie zaopiniowane przez komisje rady i przyjęte w głosowaniu.
Kontrowersje jednak powstały przy omawianiu bieżącej działalności szpitala. Na sesji obecne były przedstawicielki związków zawodowych pielęgniarek, którym to w swoim wystąpieniu radny Józef Smaczny zarzucił, że żądania związkowe pogarszają sytuację szpitala, że nie ma woli porozumienia, zaś mielecki szpital i jego dyrekcja pracują właściwie. Pielęgniarki w swoich wystąpieniach krytykowały m.in. przyznanie nagrody dyrektorowi szpitala, mimo iż jego sytuacja finansowa jest niekorzystna. Mówiły też o niewłaściwych działaniach wobec oddziału położniczego, co powoduje, że wiele kobiet z powiatu mieleckiego rodzi poza Mielcem. Panie pielęgniarki wskazywały też na długie kolejki do specjalistów przyjmujących w szpitalu, sięgające niekiedy początku 2017 r. Ze stanowczym głosem wystąpiła radna Joanna Rębisz – przewodnicząca Rady Społecznej Szpitala, która również mówiła o braku woli porozumienia ze strony pielęgniarek, ale wyrażała gotowość do rozmów. W emocjonalnym tonie wystąpiła Maria Orłowska wiceprzewodnicząca rady, która wskazywała na wiele nieprawidłowości w praktykach szpitalnych, zwłaszcza na oddziale położniczym, gdzie według jej wiedzy pacjentki traktowane są źle przez personel wszystkich szczebli.
Ponad godzinną dyskusję załączamy w nagraniu audio i po jej dokładnym wysłuchaniu można sobie bardziej wyrobić zdanie na temat spraw poruszonych na sesji powiatu.
Załączamy także w całości wystąpienie Joanny Rębisz.
Inf. i fot. Włodzimierz Gąsiewski
Wystąpienie Joanny Rębisz związane z zarzutami Związków Zawodowych działających przy Szpitalu Powiatowym w Mielcu wobec pracy Rady Społecznej Szpitala.
W chwili obecnej Szpital Powiatowy w Mielcu znajduje się w trudnej ale jednocześnie stabilnej sytuacji finansowej. Pomimo różnorakich problemów związanych min. z kontraktowaniem usług na rzecz NFZ oraz trudnościami z uzyskaniem płatności z tzw. nadwykonań udaje się zbilansować budżet szpitala. Wskazane jest jednak podjęcie działań mających na celu co najmniej utrzymanie wysokości zobowiązań Szpitala Powiatowego na dotychczasowym poziomie lub stopniowe zmniejszanie tychże zobowiązań. Nie należy zapominać przy tym że szpital jest instytucją pożytku publicznego i jego naczelnym zadaniem jest niesienie pomocy wszystkim potrzebującym a nie nastawianie się na osiąganie jak najwyższego zysku. Oczywiście niedopuszczalną jest sytuacja zadłużania szpitala przy jednoczesnym obniżaniu poziomu świadczonych usług medycznych.
W związku z pojawiającymi się w mediach lokalnych zarzutami a wręcz oskarżeniami wobec pracy Rady Społecznej Szpitala Powiatowego w Mielcu, jako przewodnicząca RSS czuję się w obowiązku złożyć stosowne oświadczenie.
Rada Społeczna w obecnym składzie została powołana uchwałą Rady Powiatu w dniu 26 marca 2015 roku – działa zatem 2,5 miesiąca. Rada Społeczna Szpitala podjęła przez ten krótki czas 29 uchwał opiniujących.
- Obradowała na trzech posiedzeniach: 08.04.2015, 06.05.2015, 02.06.2015, podczas których szczegółowo analizowała sytuację finansową i ekonomiczną szpitala. Zapoznała się ze strukturą zatrudnienia.
- Na kolejnych dwóch posiedzeniach analizowała sprawozdanie z wykonania planu finansowego za 2014 rok, z uwzględnieniem m.in.: amortyzacji – wykazu rzeczowych aktywów trwałych (wartości początkowej i ich umorzenia kwotowo i % wg stanu na 31.12.2014), stanu zadłużenia Szpitala, w tym szczegółowa informacja na temat udzielonych dotacji oraz kredytów bankowych oraz obciążeń związanych z obsługą długu (w układzie porównawczym za lata 2013-2014),
- Ponadto RSS dokonała szczegółowej analizy planu finansowego (w układzie porównawczym za lata 2013-2015), także z podziałem na oddziały szpitalne.
- Zapoznała się z informacją w sprawie wykonywania działalności gospodarczej Szpitala w zakresie: usług diagnostycznych, wynajmu i dzierżawy pomieszczeń, wynajmu sprzętu użytkowego, sterylizacji sprzętu (zgodnie z par. 7, pkt 4 Statutu Szpitala).
Zatem zarzut Związkowców Szpitala cyt. „członkowie rady opiniując przyznanie nagrody mogli nie wiedzieć o faktycznej sytuacji w szpitalu.” jest bezpodstawny!
W momencie wyboru na przewodniczącą RSS wyraziłam wolę szeroko zakrojonej współpracy zarówno z dyrekcją Szpitala jak i związkami zawodowymi. Moim celem jest dążenie do wypracowania optymalnych rozwiązań służących poprawie sytuacji szpitala.
Takiej woli współpracy nie było i póki co nie ma ze strony związków zawodowych, które jak do tej pory nie zwróciły się do mnie o możliwość zorganizowania spotkania roboczego.
Związki od początku prowadzą agresywną debatę. Ich dyskusja jest żądaniowa, roszczeniowa i nie merytoryczna.
Tu chcę podkreślić, że Rada Społeczna jest organem inicjującym i opiniodawczym dla organów Powiatu Mieleckiego oraz organem doradczym Dyrektora Szpitala. Nie jest to więc organ, który ma bezpośredni wpływ i przełożenie na podejmowane decyzje. Służy jedynie wypracowywaniu rozwiązań i sugerowaniu kierunków dalszego działania.
Związki zawodowe konfliktując się ze wszystkimi – zarówno ze Starostą, Dyrektorem Szpitala a teraz jeszcze z RSS, prowadząc rozmowy za pośrednictwem mediów, nie działają na rzecz rozwiązania konfliktów i problemów.
Podając w mediach nieprawdziwą informację o rzekomym zamiarze likwidacji oddziału położniczo-ginekologicznego w rzeczywistości działają na jego szkodę, wprowadzając chaos informacyjny i zniechęcając przyszłe matki do planowania porodu w Mielcu – a przecież chcemy dążyć do zwiększenia liczby porodów w mieleckim szpitalu.
W ostatnim okresie działalność Związków Zawodowych skupia się na działaniach mających na celu usunięcie dyrektora szpitala, który to krok w ich ocenie będzie remedium na poprawę sytuacji szpitala.
Działając w ten sposób nie wykazuje się chęci współpracy i szukania dróg wyjścia mających na celu poprawę trudnej sytuacji mieleckiego szpitala.
Krytyka jest wskazana i potrzebna ale powinna być konstruktywna, a nie nakierowana na robienie szumu medialnego i uzyskania krótkotrwałego rozgłosu kosztem szpitala.
Szpital potrzebuje rzetelnej i ciężkiej pracy oraz współpracy wszystkich zainteresowanych stron, a nie celebryctwa.
Mam nadzieję, że związki zawodowe porzucą rolę biernego widza zdolnego jedynie do krytyki wszelkich działań jak to jest dotychczas, a zaczną być aktywną i merytoryczną stroną działającą na rzecz szpitala.
W dalszym ciągu wyrażam wolę współpracy i chęci do merytorycznych rozmów ze związkami zawodowymi mając nadzieję, że przedstawią spójny i logiczny plan działania, który w ich ocenie umożliwi wyjście z trudnej sytuacji szpitala.
24 VI 2015 r. Rada Powiatu Mieleckiego