Agencja Wydawnicza "Promocja" zaprasza do współpracy: reklama w internecie i gazecie, filmy reklamowe i reportaże, zdjęcia, antykwariat - skup książek i przedmiotów kolekcjonerskich, galeria - ikony obrazy - wystawa i sprzedaż....
Strona główna / Najnowsze wiadomości / Otwarcie biblioteki – wizja „szklanych domów” z „Przedwiośnia” spełniła się w Mielcu

Otwarcie biblioteki – wizja „szklanych domów” z „Przedwiośnia” spełniła się w Mielcu

Domy ze szkła [stali i betonu], łączące w sobie elementy nauki i sztuki w „nowej cywilizacji” w wyzwolonej ojczyźnie, to wizja Cezarego Baryki z powieści „Przedwiośnie” Stefana Żeromskiego, która powstała w 1925 r. Dziś, 25 października 2019 r., blisko 100 lat od jej ukazania się, po otwarciu nowoczesnego  gmachu miejskiej biblioteki publicznej, można śmiało powiedzieć, że wizja bohatera przedwiośnia spełniła się w futurystycznym obiekcie mieleckiej książnicy. Przestronne halle, sale biblioteczne, audiowizualne i wiele innych pomieszczeń świadczą o rozmachu projektanta i pomysłodawców budowy nowego budynku biblioteki, m.in. w osobie śp. prezydenta Mielca Daniela Kozdęby, który w swojej decyzji wybiegł daleko w przyszłość architektoniczną i kulturalną.

Otwarcia nowej biblioteki dokonał kontynuator jego dzieła obecny prezydent Jacek Wiśniewski oraz przedstawiciel Marszałka Województwa Podkarpackiego, którego Urząd Marszałkowski wsparł finansowo inwestycję. Przecięciu wstęgi towarzyszyła posłanka Krystyna Skowrońska i wiele innych osób, przedstawicieli samorządu miasta i powiatu, szkół, placówek kulturalnych i innych instytucji. Oddaniu do użytku biblioteki towarzyszyły koncerty, spotkania autorskie i wystawy. W nowym budynku równolegle może odbywać się kilka imprez, należy tylko mieć nadzieję, że tak będzie już w następnych tygodniach i miesiącach, a biblioteka będzie tętnić życiem i zapraszać różne osoby od dzieci po seniorów atrakcyjną ofertą czytelniczo-kulturalną.

Inf. i fot. Włodzimierz Gąsiewski

PS. Pod galerią zdjęć ogólne informacje o nowej bibliotece.

 

MIEJSKA BIBLIOTEKA PUBLICZNA OTWARTA DLA CZYTELNIKÓW

Przebudowany i zmodernizowany budynek Miejskiej Biblioteki Publicznej przy ul. Kusocińskiego otworzył swoje podwoje dla czytelników, którzy licznie stawili się na uroczystym otwarciu tego tak bardzo oczekiwanego przez mielczan obiektu.

Nowa Biblioteka praktycznie nie ma nic wspólnego ze starym budynkiem, który służył kilku pokoleniom mielczan. Po przebudowie obiekt zyskał nową, minimalistyczną i elegancką estetykę. Dzięki większej powierzchni udało się w nim zmieścić kilka pomieszczeń, które dadzą czytelnikom możliwość korzystania z nowych funkcji oferowanych przez MBP.

W nowym obiekcie wszystkie procesy biblioteczne będą w pełni skomputeryzowane. Oznacza to, że obsługa wypożyczalni odbywać się będzie przy pomocy karty bibliotecznej, a pożyczane książki rejestrowane będą na osobistym koncie bibliotecznym czytelnika. Katalogi dostępne będą on-line. Do dyspozycji przez 24 godziny na dobę czynna będzie tzw. wrzutnia na książki, dzięki której posiadacze kart bibliotecznych będą mogli zwrócić książki o każdej porze, także poza godzinami pracy biblioteki.

W odnowionej siedzibie na parterze pojawi się przestrzeń wystawiennicza. Obok wystaw bibliotecznych będą  tam mogli prezentować swoje prace mieleccy twórcy. Galeria posłuży też do prezentacji prac dzieci i młodzieży. Na parterze zlokalizowano także wypożyczalnię literatury pięknej, która połączona jest z działem wydawnictw popularno-naukowych. Część księgozbioru dla dorosłych znajduje się na I piętrze.

Na parterzeobok Galerii otworzył swoje podwoje nowy dział: Centrum Wiedzy o Mielcu i Regionie, gdzie dostępne będą materiały związane z historią i współczesnością naszego regionu.

Na pierwszym piętrze znalazła swoje miejsce sala audiowizualna, której do tej pory nie było w przestrzeni mieleckiej Biblioteki. Sala mieszcząca 50 osób w pełni wyposażona została w sprzęt audio i daje możliwości organizowania kameralnych spotkań autorskich, konkursów recytatorskich i innych akcji charakterystycznych dla działalności Biblioteki.

Na poziomie I ulokowano także księgozbiór dla najmłodszych czytelników. Oczekiwaną zmianą jest rozdzielenie działów dziecięcego i młodzieżowego. Dział literatury dla młodzieży, czyli strefa nastolatka, znajduje się na II piętrze.

Na tym samym piętrze znajdziemy także wypożyczalnię multimedialną. Na razie w zbiorach znajdują się jedynie audiobooki, lecz w planach jest poszerzenieoferty o kolejne propozycje.

Czytelnia umiejscowiona na II piętrze połączona jest z tarasem, na którym w letnie dni czytelnicy będą mogli robić przegląd prasy i czytać książki na świeżym powietrzu. Wszystkie pomieszczenia biblioteki będą dostępne dla niepełnosprawnych. Do ich dyspozycji są dwie windy.

Autor projektu przebudowy i modernizacji obiektu podkreśla, że w budynku sporo miejsca zajmują hole, które mają pełnić funkcję przestrzeni na nieformalne, towarzyskie spotkania.

Biblioteka będzie dłużej dostępna dla użytkowników, gdyż można będzie z niej korzystać od 8 do 20 od wtorku do soboty. W niedzielne popołudnia (od godz. 14 do 20) będzie można uczestniczyć w spotkaniach i wystawach na terenie obiektu.

Przypomnijmy, że dokumentację projektową inwestycji pn. Poszerzenie i wzbogacenie oferty kulturalnej dla mieszkańców Miejskiego Obszaru Funkcjonalnego poprzez rozbudowę i modernizację Miejskiej Biblioteki Publicznej,wykonała Autorska Pracownia Architektury Konrad Loesch z Nowego Sącza, która wygrała konkurs ogłoszony w roku 2015. Generalnym wykonawcą inwestycji była firma BAUDZIEDZIC Sp. z o.o. z Rudnej Małej koło Rzeszowa. Łączny koszt wyniósł 22 mln 762 tys. zł. Roboty budowlane kosztowały21 104 058,58 zł., a wyposażenie – 1 658 353,34.

Zadanie zostało wykonane przy udziale środków pochodzących z budżetu Unii Europejskiej przyznanych Gminie Miejskiej Mielec w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podkarpackiego na lata 2014-2020.

Wkład funduszy europejskich to kwota 5 880 767,36 zł.

Małgorzata Rojkowicz

 

 

Sprawdź również

Spacer po parku

Jak sam przyznaje realizacja projektu mieleckiego Parku Sensorycznego, to po części spełnienie jego własnych tęsknot …