Portal promocja.mielec.pl prezentuje informacje i relacje - zapraszamy do współpracy: ogłoszenia - reklama w internecie i gazecie, grafika i skład komputerowy, zdjęcia reklamowe, foto i wideo reportaże
Strona główna / Grid / Pamięci rotmistrza Woźniaka

Pamięci rotmistrza Woźniaka

Inscenizacje wydarzeń z akcji „Burza” i pokazy kawaleryjskie były głównymi atrakcjami Pikniku Partyzanckiego, jaki 1 lipca odbył się w Podborzu.

Tym razem osnową imprezy była osoba rotmistrza Lucjana Woźniaka ps. „Grott-Szczerba”.

Ułańska fantazja

Był on żołnierzem kawalerii w szeregach 17. pułku ułanów im. króla Bolesława Chrobrego w Lesznie. W maju 1939 r. przeniesiony został do struktur tworzonego 1. pułku kawalerii Korpusu Ochrony Pogranicza. Stąd podczas pikniku na stadionie w Podborzu pokazy kawaleryjskie w wykonaniu grupy rekonstrukcyjnej im. 1. Pułku Ułanów Krechowieckich spod Gorlic. Rekonstruktorzy wykazali się ułańską fantazją, gdyż swe popisy przeprowadzili w strugach deszczu i podczas burzy.

W partyzantce

Po przegranej wojnie obronnej 1939 r. „Grott-Szczerba” wstąpił do Związku Walki Zbrojnej (późniejsza Armia Krajowa). Wiosną 1941 r. awansowany został do stopnia rotmistrza i objął komendę nad placówką ZWZ/AK w Radomyślu Wielkim. W ramach akcji „Burza” objął dowodzenie nad oddziałem partyzanckim „Zawierucha” działającym w południowo-zachodniej części powiatu mieleckiego. 31 lipca 1944 r. oddział uczestniczył w atakach na niemieckie magazyny amunicyjne w lasach Piątkowca. Atakował także niemieckie patrole na drodze Tarnów – Radomyśl Wielki i odpierał dwukrotnie ataki na swoje obozowisko w lasach Schabowca. Podjął próbę przebicia się do lasów duleckich. To nie udało się i oddział został rozwiązany. Właśnie te akcje były kulminacyjnym punktem pikniku wykonanym z użyciem pirotechniki i z udziałem licznych grup rekonstrukcyjnych.

Deszcz cukierków

Poza inscenizacjami były wystawy historyczne, pokazy sprzętu radiowego i wojskowego (żołnierze 6. Brygady Powietrznodesantowej z Krakowa prezentowali współczesne wyposażenie skoczka spadochronowego wojsk powietrznodesantowych). Na najmłodszych czekała dmuchana zjeżdżalnia, pokazy modeli rakietowych czy też… deszcz cukierków.

Tegoroczna impreza, nad którą patronat objął rzeszowski oddział Instytutu Pamięci Narodowej, zorganizowana została przez Stowarzyszenie Rekonstrukcji Historycznej „RUSAL” na czele z Łukaszem Skowronem, Gminę Radomyśl Wielki, Sołectwo Podborze, Samorządowe Centrum Kultury i Bibliotek w Radomyślu Wielkim i OSP Podborze.

Więcej zdjęć: https://www.facebook.com/927931523931054/photos/pcb.1487798104611057/1487795511277983/?type=3&theater

Krzysztof Babiarz
Urząd Miejski w Radomyślu Wielkim

Sprawdź również

Warsztaty rodzinne

W niedzielę, 15 grudnia, w Centrum Wystawienniczo-Promocyjnym instruktorka plastyki Agnieszka Szala-Jagiełło pomagała tworzyć mielczanom  ozdoby …