Portal promocja.mielec.pl prezentuje informacje i relacje - zapraszamy do współpracy: ogłoszenia - reklama w internecie i gazecie, grafika i skład komputerowy, zdjęcia reklamowe, foto i wideo reportaże
Strona główna / Grid / Pięćdziesięciolecie „tysiąclatki”

Pięćdziesięciolecie „tysiąclatki”

W sobotę,14 października, w Dulczy Wielkiej świętowano jubileusz 50-lecia istnienia budynku miejscowej szkoły, która w ciągu ostatniego roku została gruntownie odnowiona.

Sobotnia uroczystość rozpoczęła się od poświęcenia przez ks. proboszcza Andrzeja Ślusarza wyremontowanej szkoły i tablicy pamiątkowej oraz od przypomnienia historii szkolnictwa w Dulczy Wielkiej i obecnego budynku szkoły.

 140 lat tradycji

Pierwsza szkoła w Dulczy Wielkiej powstała w 1878 roku. Była to placówka jednoklasowa. W miarę upływu lat przybywały kolejne oddziały. Po II wojnie światowej drewniany budynek szkoły miał zaledwie trzy sale lekcyjne. Ze względu na trudności lokalowe młodzież dodatkowo uczyła się jeszcze w dwóch wynajętych salach w punkcie katechetycznym.

 Szkoła tysiąclecia

Kiedy w latach sześćdziesiątych XX wieku zaczęło brakować miejsca do nauki, kierownik szkoły Jan Rolle podjął starania o zezwolenie na budowę nowej szkoły. Były to czasy rządowego programu oświatowego realizowanego pod hasłem  „Tysiąc szkół na Tysiąclecie Państwa Polskiego”. Zgoda została udzielona. Pierwsza cegła została wmurowana przez pana Rollego w obecności pracowników Mieleckiego Przedsiębiorstwa Budowlanego w czerwcu 1964 roku. Kierownikiem budowy był pan Ratusznik, a majstrem pan Kurgan. Powstał również Komitet Budowy Szkoły w składzie: Jan Rolle, Jan Skrzyniarz, Ludwik Skrzyniarz, Stanisław Giża, Stanisław Wolak, Antoni Batko, Józef Wolak i Józef Garncarz.

Uroczystość oddania szkoły do użytku miała miejsce 22 lipca 1966 r. Rok szkolny 1966/67 zastał uczniów w nowej placówce, w pełni wyposażonej w nowoczesny sprzęt z salą gimnastyczną (jedyną w gminie), z szatnią z natryskami i ciepłą wodą. W szkole działało centralne ogrzewanie. Dzieci uczyły się już w ośmiu salach lekcyjnych. Na ówczesne czasy Placówka w pełni spełniała swoją funkcję.

 50 lat później

W ciągu ostatniego roku obiekt szkolny zupełnie zmienił oblicze. Nadbudowany został dach, dzięki czemu powstało poddasze, wykonana została instalacja odgromowa, wejście na poddasze, a klatkę schodową dostosowano do przepisów przeciwpożarowych. Budynek zyskał nową elewacje i został docieplony. Przy okazji zmodernizowany został system grzewczy i instalacji ciepłej wody użytkowej (wymiana zasobnika i kotła centralnego ogrzewania). Pomalowane zostały ściany i drzwi. Wyremontowany został także plac apelowy i chodniki na zewnątrz szkoły. Za całość robót gmina zapłaciła milion złotych.

– W tym wyjątkowym nie tylko dla szkoły, ale całej miejscowości dniu, kłaniam się nisko wszystkim zgromadzonym w tej odnowionej placówce. Mam nadzieję, że będzie ona dobrze służyć dzieciom, nauczycielom i kolejnym pokoleniom mieszkańców Dulczy Wielkiej. Żywię nadzieję, że dzieci w Dulczy nigdy nie zabraknie, bo na nic piękna szkoła, gdy nie ma w niej dzieci. Jak wychowamy dzieci tak będzie funkcjonowała wieś, gmina, nasz kraj. To w młodzieży jest klucz do tego, w jakiej Polsce żyć będziemy – mówił burmistrz Józef Rybiński.

 Podziękowania

Sobotnia uroczystość była okazją do wręczenia pamiątkowych grawer tonów. Społeczność szkolna ufundowała je byłym dyrektorom szkoły Janowi Rolle oraz Zdzisławowi Lasocie, a także burmistrzowi Józefowi Rybińskiemu. Z kolei ciepłe słowa podziękowania dla obecnej dyrektor Agnieszki Snuzik skierowała Rada Rodziców. Natomiast list gratulacyjny dla społeczności szkolnej przesłała Podkarpacka Kurator Oświaty.

 Dzieci w akcji

Podczas uroczystości nie mogło zabraknąć popisów dzieci obecnie uczęszczających do Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Dulczy Wielkiej, które zaprezentowały swoje umiejętności wokalne, taneczne, recytatorskie i aktorskie. Następnie podczas biesiady przybyli na uroczystości samorządowcy, absolwenci szkoły i byli nauczyciele wspominali dawne czasy.

Krzysztof Babiarz
Urząd Miejski w Radomyślu Wielkim

Sprawdź również

Wsparcie uchodźców z Ukrainy poprzez tworzenie mieszkań chronionych w ramach RPO WP 2014-2020

W ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podkarpackiego na lata 2014-2020 (RPO WP 2014-2020) zrealizowane zostały …