Wiemy jak może wyglądać całkowicie zmodernizowany budynek Miejskiej Biblioteki Publicznej. Właśnie rozstrzygnięto konkurs architektoniczny na opracowanie koncepcji przebudowy tzw. „żółtej biblioteki”.
reklama:
Do konkursu ogłoszonego przez władze Mielca oraz rzeszowski oddział Stowarzyszenia Architektów Rzeczypospolitej Polskiej złożonych zostało niemal sto propozycji. Do pierwszego etapu sąd konkursowy dopuścił 40 koncepcji, spełniających wymogi formalne. – Pierwszy etap polegał na przedstawieniu koncepcji zagospodarowania terenu przylegającego bezpośrednio do Miejskiej Biblioteki Publicznej wraz z przebudowanym obiektem. Oczywiście główny nacisk położony był na bryłę budynku tzw. „żółtej biblioteki”, ale jednocześnie zależało nam na kompleksowym zaprojektowaniu całego otoczenia – powiedział Norbert Jackowski, naczelnik Wydziału Inwestycji Transportu
i Gospodarki Komunalnej w Urzędzie Miejskim w Mielcu. Oceniając prace konkursowe zwracano uwagę m.in. na: atrakcyjność i realność proponowanych rozwiązań architektonicznych, trafność rozwiązań funkcjonalnych i programowo-przestrzennych obiektu kubaturowego i zagospodarowania, ekonomikę rozwiązań ze szczególnym uwzględnieniem ekonomiki kosztów budowy. Pod koniec sierpnia sąd konkursowy wybrał pięć finałowych prac, z których ostatecznie wskazano zwycięzcę. Jak podkreśla prezydent Mielca Daniel Kozdęba, biblioteka przy ulicy Kusocińskiego zmieni się całkowicie. – Chcemy wprowadzić nowe funkcje do tego obiektu, jak kawiarnia, nowoczesne czytelnie, sale konferencyjne także audiobooków, sale wystawowe oraz widowiskowe, w których organizowane będę małe koncerty oraz taras, gdzie będzie można nie tylko napić się kawy i herbaty, ale także przeczytać prasę lub książki. Cały budynek będzie miał nowoczesną formę, a przy tym będzie odpowiednio wyposażony
i funkcjonalny. Naszym celem jest z jednej strony dostosować bibliotekę do wymogów współczesnych użytkowników, którzy cenią sobie m.in. nowe technologie, a jednocześnie chcemy zachować kameralny charakter wypożyczalni i czytelni woluminów, do której tak wielu z nas jest przyzwyczajonych – zaznaczył Daniel Kozdęba. Odnowiony obiekt będzie również szansą dla organizacji pożytku publicznego na realizację wielu zamierzeń, które do tej pory nie mogły zostać przeprowadzone ze względu na problemy lokalowe.
Koncepcja, która uzyskała najwięcej punktów przyznanych przez sąd konkursowy złożony
z m.in. z architektów zrzeszonych w Stowarzyszeniu Architektów Polskich, pochodzi z Autorskiej Pracowni Architektury
Krzysztof Urbański
BPI UM Mielec
Wizualizacja nadesłana przez UM Mielec
PS
Konkurs to może jest i pierwszy, ale projekt jest już drugi i poprzedni był zlokalizowany przy ul. Sienkiewicza w Mielcu. Pewnie tamten też sporo kosztował.
Przy. Redakcja