Portal promocja.mielec.pl prezentuje informacje i relacje - zapraszamy do współpracy: ogłoszenia - reklama w internecie i gazecie, grafika i skład komputerowy, zdjęcia reklamowe, foto i wideo reportaże
Strona główna / Najnowsze wiadomości / Podkarpaccy rolnicy świętowali zakończenie zbiorów

Podkarpaccy rolnicy świętowali zakończenie zbiorów

Rolnicy z całego Podkarpacia wzięli udział w obchodach święta plonów. Tegoroczne Dożynki Województwa Podkarpackiego odbyły się w Mielcu.

XVIII Dożynki Województwa Podkarpackiego zostały w tym roku połączone z Dożynkami Powiatu Mieleckiego. Na uroczystości przyjechał przedstawiciel prezydenta Andrzeja Dudy – minister Adam Kwiatkowski. Samorząd województwa reprezentował marszałek Władysław Ortyl, wicemarszałek Bogdan Romaniuk oraz wiceprzewodniczący sejmiku Czesław Łączak. Obecni byli parlamentarzyści: Zdzisław Pupa, Krystyna Skowrońska, Maciej Masłowski, Rafał Weber oraz Jan Warzecha. Nie zabrakło wicewojewody Lucyny Podhalicz, starosty mieleckiego Zbigniewa Tymuły, pf. prezydenta Mielca Fryderyka Kapinosa.

Sygnałem do rozpoczęcia obchodów była prezentacja dożynkowych wieńców, które zostały poświęcone w trakcie mszy świętej dziękczynnej, odprawionej pod przewodnictwem ks infułata Adama Kokoszki.

Chwilę przed rozpoczęciem nabożeństwa odczytano list do uczestników dożynek, skierowany przez prezydenta Andrzeja Dudę. – Rolnictwo stanowi w Polsce ważną gałąź gospodarki narodowej. Jest konkurencyjne i nowoczesnej; dostarcza produkty wysokiej jakości, atrakcyjne smaczne i zdrowe. Polska żywność cieszy się uznaniem na krajowym rynku, ale nie tylko tutaj. Jest również ceniona przez zagranicznych konsumentów, o czym świadczy utrzymująca się nadwyżka eksportu nad importem – pisał prezydent Andrzej Duda.

W ten sam sposób, do podkarpackich rolników zwrócił się marszałek Sejmu RP Marek Kuchciński. – Przyniesione wieńce i bochny chleba ukazują wielki sens ludzkiej pracy. Zwłaszcza chleb – jeden z głównych chrześcijańskich symboli – w swojej prostocie wyraża to, co w życiu człowieka niezbędne – pisał marszałek.

Po zakończeniu mszy, do gości zwrócił się prezes Podkarpackiego Stowarzyszenia Samorządów Terytorialnych, marszałek Władysław Ortyl. – Dożynki to święto lokalnych i regionalnych, parafialnych i diecezjalnych wspólnot, bezcenna okazja do zademonstrowania kim jesteśmy, jakie przyświecają nam wartości, gdzie są nasze korzenie. Nie byłoby to jednak możliwe, gdyby niecodzienny, całoroczny trud rolników, gdyby nie ciężka praca Państwa rąk i – bijące w rytm potrzeb ziemi – serca. I właśnie za to serce i wysiłek pragnę serdecznie podziękować w imieniu własnym oraz wszystkich mieszkańców Województwa Podkarpackiego – mówił Władysław Ortyl. Marszałek nawiązał także do obchodzonej w tym roku 100. Rocznicy odzyskania niepodległości.
Święto Plonów było zawsze wielką manifestacją. Zarówno w czasach okupacji, jak i  w czasach zaborów. Na wsi chowała się i była pielęgnowana wolność. Za to dziękujemy, szczególnie w stulecie odzyskania niepodległości – mówił marszałek.

Po zakończeniu mszy świętej, obchody przeniosły się na mieleckie bulwary. Tam starostowie dożynek: Krystyna Bajger i Franciszek Kagan, podziękowali za plony i podzielili się chlebem. Następnie, minister Adam Kwiatkowski podziękował w imieniu prezydenta Andrzeja Dudy organizatorom uroczystości, wręczając pamiątkowe dyplomy.

Na scenie pozostał marszałek Władysław Ortyl i odczytał list, jaki do uczestników napisała wicepremier Beata Szydło. – Województwo Podkarpackie zajmuje wyjątkowe miejsce na rolniczej mapie Polski. To region z dużym potencjałem, który zawarty jest nie tylko w ziemi, ale przede wszystkim  w ludziach. Tu ciągle pielęgnowane są bogate tradycje, a produkowana żywność jest wysokiej jakości. Dla miejsc takich jak to wprowadzamy strategiczny „Plan dla Wsi”, który ma zapewniać odpowiednie wsparcie dla rozwoju obszarów wiejskich. Liczę, że rodzime rolnictwo będzie Iokomotywą wzrostu gospodarczego w Polsce, z którego owoców będą korzystać także mieszkańcy Podkarpacia – pisała premier Szydło.
Do rolników w swoim przemówieniu zwracał się też starosta mielecki Zbigniew Tymuła, gospodarz uroczystości. – Drodzy rolnicy, to wy w pocie czoła pracujecie od świtu do nocy, to wam należy się szczególny szacunek i wsparcie. To dla Was nasz rząd opracował program, który ma wspierać polską produkcję i polskie produkty w sklepach, to dla was rząd przygotował wsparcie w postaci większych dopłat do paliwa rolniczego. Zdajemy sobie sprawę, że naprawa tego co było psute przez lata, oddawane w obce, zagraniczne ręce musi trochę potrwać ale głęboko wierzę, że za kilka lat polski rolnik będzie prowadził tak dochodowe gospodarstwa jak rolnik z Niemiec czy Francji a w polskich sklepach będziemy kupowali produkty wyprodukowane na polskiej ziemi, z polskich płodów rolnych, sprzedawane bezpośrednio do tych sklepów przez polskich rolników – mówił. Starosta wymienił także najważniejsze z inwestycji zrealizowanych przez władze samorządu Powiatu Mieleckiego w kończącej się kadencji. – W latach 2015-2017 zrealizowaliśmy inwestycje za około 45 mln złotych z czego ponad połowa była pozyskana ze środków zewnętrznych – wyliczał gospodarz powiatu. Na terenie całego powiatu mieleckiego wybudowano przeszło 21 kilometrów chodników o wartości ponad 12 milionów złotych oraz ponad 20 kilometrów dróg o wartości 17 milionów złotych, a także przebudowano osiem mostów. Podjęto także szereg inicjatyw służących polepszeniu warunków w szpitalu i innych placówkach leczniczych oraz szkołach. Inwestycje były wspierane przez rządzących różnego szczebla, którym starosta oficjalnie podziękował.

Podziękowania i nagrody od starosty mieleckiego odebrali też laureaci konkursu KRUS-u pod nazwą „Bezpieczne Gospodarstwo Rolne”: Ewelina Leśniak, Leszek Bukowski oraz Jerzy i Alina Płachta, a także przedstawiciele gmin Powiatu Mieleckiego, które zaprezentowały się na scenie. Ich ośpiewanie wieńców połączone z humorem, ludową muzyką, tańcem a nawet kabaretem przypadło do gustu widzom.

Publika dopisała również podczas wieczornych koncertów. Maraton rozpoczął Zespół Pieśni i Tańca „Rzeszowiacy” im. Janusza Mejzy. Następnie scenę przejął zespół Shantel, a tuż po nim gwiazda wieczoru – kultowa grupa Ich Troje.
Uroczystości narodowym patronatem objął prezydent Andrzej Duda. Współorganizatorem wydarzenia było Podkarpackie Stowarzyszenie Samorządów Terytorialnych.

 STAROSTWO POWIATOWE W MIELCU

 Biuro Promocji i Informacji

  Monika Piątek

Fotogaleria na stronie: https://promocja.mielec.pl/dozynki-wojewodzkie-i-powiatowe-w-mielcu-czesc-oficjalna-88-zdjec/

 

 

Sprawdź również

Warsztaty rodzinne

W niedzielę, 15 grudnia, w Centrum Wystawienniczo-Promocyjnym instruktorka plastyki Agnieszka Szala-Jagiełło pomagała tworzyć mielczanom  ozdoby …