Portal promocja.mielec.pl prezentuje informacje i relacje - zapraszamy do współpracy: ogłoszenia - reklama w internecie i gazecie, grafika i skład komputerowy, zdjęcia reklamowe, foto i wideo reportaże
Strona główna / Region / Gospodarka i ekonomia / „PODKARPACIE BRAMĄ DO EUROPY POŁUDNIOWO-WSCHODNIEJ”

„PODKARPACIE BRAMĄ DO EUROPY POŁUDNIOWO-WSCHODNIEJ”

Coraz bliżej do uruchomienia lotniczych połączeń towarowych między Rzeszowem a Miami. O to przedsięwzięcie od kilku miesięcy zabiega Zarząd Województwa Podkarpackiego. W tym tygodniu w stolicy Podkarpacia przebywała delegacja ze Stanów Zjednoczonych. Przeprowadzono kolejne rozmowy, a we wtorek odbyła się także specjalna konferencja logistyczna, na której przedstawiono plany i zamierzenia związane z uruchomieniem połączeń cargo Rzeszów – Miami.  

Do Rzeszowa przyjechał Ernesto Rodriguez z Miami-Dade Aviation Department oraz przedstawiciele polsko-amerykańskich izb handlowych z Miami. W poniedziałek goście z USA gościli na rzeszowskim lotnisku, gdzie spotkali się z szefostwem Portu Lotniczego Rzeszów-Jasionka, a także przedsiębiorcami, głównie z firm spedycyjnych, logistycznych i lotniczych. Zaplanowano również spotkanie z zarządem Rzeszowskiej Agencji Rozwoju Regionalnego, która przygotowuje masterplan przedsięwzięcia.

We wtorek zaproszeni goście wzięli udział w konferencji logistycznej, która odbyła się pod hasłem „Podkarpacie Bramą do Europy Środkowo-Wschodniej”. Spotkanie zaplanowano w ramach targów Expo Day Doliny Lotniczej. Wnioskiem nasuwającym się po konferencji jest to, że Województwo Podkarpackie ze względu na swoje położenie geopolityczne oraz dysponowanie nowoczesnym Portem Lotniczym Rzeszów-Jasionka, może pełnić kluczową rolę w dostępie do rynków południowo-wschodniej części kontynentu europejskiego. Ten fakt wielokrotnie już podkreślał marszałek Władysław Ortyl, który mówił również, że to jest duża szansa dla całego regionu.

Podczas konferencji Ernesto Rodriguez, który jest szefem marketingu na lotnisku w Miami mówił o przyczynach zainteresowania Polską i Podkarpaciem.

– W 2012 roku, w handlu z Polską zanotowaliśmy wzrost o ponad 70 procent. Tonaż nie jest taki duży, ale już procent wiele mówi. Nasz dyrektor lotniczy stwierdził, że jest tu potencjał, musimy wejść na ten rynek i zacząć współpracować z tym rynkiem i dlatego zdecydowaliśmy się na współpracę z rzeszowskim lotniskiem. Podoba nam się wizja pana marszałka i chcemy wspólnie pracować nad tym projektem, który zacznie się od połączeń cargo. Mamy nadzieję, że z czasem uruchomiony zostanie ruch pasażerski, ze względu na układy biznesowe – tłumaczył Ernesto Rodriguez.

Marszałek Władysław Ortyl podkreślał, że do realizacji tego przedsięwzięcia potrzebna jest współpraca samorządów i nie tylko. Wiele musimy jeszcze zrobić. W skrócie mówił o planach i zamierzeniach.

– Przygotowujemy się do opracowania masterplanu tego przedsięwzięcia. Utworzyliśmy zespół roboczy pracowników z Urzędu Marszałkowskiego, Rzeszowskiej Agencji Rozwoju Regionalnego i lotniska Rzeszów – Jasionka, chcemy też korzystać z doświadczeń naszych amerykańskich partnerów i uczelni wyższych – mówił marszałek.

– Prowadzimy wstępne rozeznania materiałów importowanych i eksportowanych na ten rynek.

– Pracujemy nad utworzeniem infrastruktury cargo magazynu składowania, połączonego z chłodniami. Konieczne będzie uruchomienie fitosanitarnego przejścia granicznego. Takie istnieje już na lotnisku w Warszawie. Liczymy w tym względzie na pomoc sfery rządowej. Chcemy stworzyć także duże centrum logistyczne. Konieczne będą także inwestycje strukturalne – tłumaczył.

Ważnym elementem do zaistnienia tej infrastruktury jest wskazanie finansowania tego przedsięwzięcia. Dużo tu będzie zależało od prywatnego kapitału, który chcemy zaangażować w partnerstwo publiczno-prywatne.

– Moce samorządów nie są takie, żeby można było tak znaczące środki przeznaczać na ten cel, ale musimy stworzyć solidny montaż finansowy. Oprócz budżetu samorządu województwa liczymy na programy operacyjne – Infrastruktura i Środowisko, Regionalny Program Operacyjny i Polska Wschodnia – posumował marszałek.

Na pytanie o termin uruchomienia pierwszych lotów cargo z Rzeszowa do Miami odpowiedział Zbigniew Halat. – To były bardzo pracowite dla nas dni, które przyniosły także wiele wniosków i spostrzeżeń. Mamy nadzieję, że krok po kroku wszystkie nasze wspólne działania doprowadzą do uruchomienia tych połączeń już w przyszłym roku – podsumował wiceprezes Halat.

Przypomnijmy, że w listopadzie ubiegłego roku przedstawiciele Podkarpacia podpisali w Miami deklarację współpracy pomiędzy Międzynarodowym Portami Lotniczymi Miami a Rzeszów-Jasionka. Amerykanie dostrzegli ogromny potencjał naszego lotniska i województwa podkarpackiego. Port Lotniczy w Miami należy do największych lotnisk w Stanach Zjednoczonych. Jest to także największy port pod względem wielkości cargo w Ameryce Północnej oraz drugi pod względem wielkości ruchu pasażerskiego.

W czerwcu przedstawiciele Podkarpacia wraz z grupą przedsiębiorców wezmą udział w corocznych targach Camacol, skupiających między innymi izby gospodarcze, organizacje handlowe oraz agencje rządowe zajmujące się wymianą towarów i usług.

 

Biuro Prasowe

Urząd Marszałkowski Województwa Podkarpackiego

„PODKARPACIE BRAMĄ DO EUROPY POŁUDNIOWO-WSCHODNIEJ”

Sprawdź również

Pierwszy F-16 70/72 z kadłubem tylnym wyprodukowanym w PZL Mielec

Osiągnięcie tego kroku milowego pokazuje rosnącą rolę Polski w globalnej produkcji obronnej MIELEC, Polska, 5 …