W niedzielę, 9 października, w Mielcu odbył się finał podkarpackich Dni Otwartych Funduszy Europejskich. Przez całe popołudnie i wieczór mielczanie mieli okazję do udziału w wydarzeniach pod hasłem „Z kulturą po Europie”. Imprezę – na zlecenie Urzędu Marszałkowskiego województwa podkarpackiego – przygotowało Samorządowe Centrum Kultury i to w jego obiektach, czyli Domu Kultury i Miejskiej Bibliotece Publicznej wraz z przyległymi do nich parkami, rozgrywały się wydarzenia Dni Otwartych Funduszy Europejskich.
W parkach im. Lachmana i „Rzeszowiaków” dzieci miały do dyspozycji wspaniały lunapark, wiele atrakcji przygotowanych przez animatorów kultury oraz warsztaty taneczne, podczas których uczyły się tańców europejskich. W Domu Kultury odbyły się dwa spektakle filmowe dla najmłodszej publiczności. Dla publiczności w każdym wieku zagrał Big Mielec Band, który zaproponował zachwyconej publiczności przeboje z różnych krajów europejskich w koncercie „Dźwięki Europy”.
Były występy wokalne młodzieży z mieleckich szkół, zabawy, konkursy i warsztaty.
Młodzież i dorośli mieli możliwość wysłuchania ciekawych wykładów i wzięcia udziału w warsztatach w pomieszczeniach Miejskiej Biblioteki Publicznej. Jedna z prelekcji dotyczyła niezwykłego człowieka, jakim był twórca idei UE Robert Schuman.Publiczność Dni Otwartych wysłuchała także w antraktach między występami artystycznymi wypowiedzi dotyczących funduszy unijnych, z jakich skorzystało Podkarpacie, a zwłaszcza powiat mielecki, w tym zarówno instytucje publiczne, jak i firmy czy stowarzyszenia. Gościem specjalnym DOFE był marszałek województwa podkarpackiego, Władysław Ortyl.
Gwoździem programu był pokaz laserowy za MBP, który zaprezentował najważniejsze elementy dziedzictwa kulturowego UE, a także przedstawił niektóre inwestycje, które powstały w Mielcu w ostatnich latach dzięki dotacjom z UE.
Mielecki piknik „Z kulturą po Europie” zwieńczył IX edycję Dni Otwartych Funduszy Europejskich na Podkarpaciu. Impreza promująca fundusze europejskie odbywa się od 7 do 9 października w całej Polsce. W naszym województwie DOFE swoją inaugurację miały w Rzeszowie, w sobotę wydarzenia w jej ramach odbyły się w Nisku, a finał odbył się w Mielcu właśnie.
Akcja DOFE jest częścią szerszej kampanii #EUinmyregion, prowadzonej przez Komisję Europejską. Pozwala ona bliżej poznać różnorodność projektów realizowanych z pomocą dotacji unijnych.
Małgorzata Rojkowicz
Zdjęcia otwierają się pojedynczo w nowym oknie!
Włodek Gąsiewski zaprasza do lektury swoich mieleckich i nie tylko publikacji:
BIESZCZADZKIE SZLAKI IKON /BIESZCZADY TRAIL OF ICONS/ DROGA DO ŁOPIENKI /THE WAY TO ŁOPIENKA/
„Mielec w fotografii ulicznej i słowie 20/21 – Mielec in street photo and the word 20/21”. Wydanie Mielec, czerwiec 2022. Tematem fotografii ulicznej są przypadkowe, odpowiednio uchwycone ujęcia życia ulicznego. Jest to dyscyplina z pogranicza reportażu oraz fotografii artystycznej… W albumie znalazło 130 ujęć w absolutnej większości rejestrujących ulice, ludzi, architekturę i przyrodę miejską. Podpisy i opisy słowne mają charakter liryczno-poetycki, w oszczędny, ale też i artystyczny sposób przekazujące nastrój pokazany na fotografiach. W związku z tym album może być zwięzłym zapisem dokumentalno-artystycznym z życia miasta Mielca z początku lat 20. XXI wieku. Publikacja jest po polsku i angielsku i może być pamiątką nie tylko miejscowych, ale też i wielu gości z zagranicy przebywających w Mielcu. Szukaj w mieleckich księgarniach oraz w internecie:
https://allegro.pl/oferta/mielec-w-fotografii-ulicznej-i-slowie-20-21-12254912139
V Kolumna III Rzeszy i kaci ziemi mieleckiej podczas okupacji niemieckiej – Rudolf Zimmermann i inni, nowa książka historyczna Włodka Gąsiewskiego
Sprawiedliwi i nie tylko ziemi mieleckiej i okolic – historie pomocy Żydom na tle strachu, obojętności i zdrady