Portal promocja.mielec.pl prezentuje informacje i relacje - zapraszamy do współpracy: ogłoszenia - reklama w internecie i gazecie, grafika i skład komputerowy, zdjęcia reklamowe, foto i wideo reportaże
Strona główna / Historia i Kultura / Życie kulturalne / Poezja Aleksandry Piguły po raz drugi

Poezja Aleksandry Piguły po raz drugi

Przy wypełnionej do ostatniego miejsca sali nr 1 Samorządowego Centrum Kultury w Mielcu odbyła się 15 września 2013 r. promocja tomiku poezji „Dłonie” Aleksandry Piguły – członkini Grypy Literackiej „Słowo” przy Towarzystwie Miłośników Ziemi Mieleckiej im. Władysława Szafera w Mielcu. W trakcie trwania imprezy, którą otworzyła dyrektor MBP w Mielcu Maria Błażków, a poprowadził prezes Grupy Zbigniew Michalski, uczestnicy mieli możliwość zapoznania się z wernisażem malarstwa przyjaciółki poetki, Anny Brąglewicz, będącej członkinią Klubu Środowisk Twórczych. Jako pierwszy przed publicznością wystąpił autor wstępu do tomiku Stefan Żarów. Nie odczytał on swojego tekstu, a jedynie jego fragmenty i uzupełniając wypowiedź własnymi spostrzeżeniami , polecił tomik uczestnikom. Wyśmienicie spisały się recytujące Jadwiga Klaus i Maria Orłowska, przedstawiając prawie wszystkie wiersze znajdujące się w wydaniu, ułożone w cykle tematyczne. W czasie trwania recytacji wielokrotnie można było usłyszeć odwołania autorki do Boga; wielokrotnie dedykacje członkom rodziny, potwierdzające przywiązanie autorki „Dłoni” do wartości tradycji rodzinnych, co sprawiło, że niektórzy członkowie rodziny przyjechali do Mielca z odległych zakątów Polski. Jadwiga Klaus ponadto, zapowiedziała wierszem Aleksandry Piguły postać  Anny Brąglewicz. Z tym samym, jak przed dwoma laty temperamentem, z towarzyszeniem kontrabasu, wystąpił ponownie ze swym recitalem przed mielecką publicznością – Alek Berkowicz,  kontrabasista Filharmonii Podkarpackiej im. Artura Malawskiego w Rzeszowie. Pretekstem jego występu była długoletnia przyjaźń z Kazimierzem Trelą i prawykonanie pieśni „Dłonie” do jego tekstu z muzyką gościa. Zgromadzonym przypadł do gustu występ rzeszowskiego artysty, śpiewającego teksty znanych satyryków polskich i zagranicznych. Usłyszeli wszystkie sztandarowe teksty tego charyzmatycznego artysty. Natomiast na bis ponownie zabrzmiała „Kawa na dworcu w Rzeszowie” ze słowami Kazimierza Treli. Miała swoje pięć minut także Aleksandra Piguła, lecz postanowiła, że zamiast własnej wypowiedzi zaproponuje zabawę: jej celem było przypomnienie wierszy z pierwszego tomiku poezji  „Kropla” (Mielec 2012). W ten sposób, po losowym wybraniu osób z sali, wspomniane wiersze przypomniało… piętnaście osób. Byli wśród nich: Stefan Żarów, Maria Orłowska, Kazimierz Trela, Janusz Kapuściński, Józefa Krzak, Jadwiga Klaus, Maria Błażków i inni. Zarówno w czasie występów jak i tego swoistego „odkurzania” tomiku „Kropla”, panowała wyśmienita atmosfera. Wszyscy zgodnym chórem potwierdzili, że to dzięki wyjątkowej osobie jaką jest autorka promowanego tomiku. Tego popołudnia w sali nr 1 SCK Mielec królowały poezja i rodzina autorki. Kolejna impreza Grupy Literackiej „Słowo” i promocja pięćdziesiątego piątego jej wydawnictwa udały się znakomicie.

Inf. Zbigniew Michalski, fot. Roman Trojnacki

Sprawdź również

Spotkanie autorskie Moniki Hebdy

Serdecznie zapraszam na spotkanie autorskie Moniki Hebdy, autorki dwóch tomików poezji, zdobywczyni wyróżnień i nagród …