Wewnętrzne schody w gmachu II Liceum Ogólnokształcącego w Mielcu nabrały patriotycznych, biało-czerwonych kolorów, a także zostały przyozdobione datami dokumentującymi drogę Polski do odzyskania niepodległości. Na kolejnych stopniach zaakcentowano: powstanie kościuszkowskie; Legiony Polskie we Włoszech; daty utworzenia Księstwa Warszawskiego i Królestwa Polskiego; powstania: listopadowe, krakowskie i styczniowe; walki Polaków na frontach wielkiej wojny oraz rewolucje w Rosji i rozpad państw centralnych. Ostatnią z naklejek przykleił osobiście Starosta Powiatu Mieleckiego Zbigniew Tymuła. W ten właśnie sposób historia „Schodów do Niepodległości” zamknęła się na pamiętnym roku 1918 i towarzyszącym mu haśle: „Polonia Restituta”.– Po raz kolejny spotykamy się w szkole, w której patriotyzm jest pięknie kultywowany. Przejawem tego patriotyzmu jest choćby dzisiejsza inicjatywa otwarcia „Schodów do Niepodległości”, za którą dziękuję wszystkim zaangażowanym, w tym dyrekcji, gronu pedagogicznemu i uczniom „Kopernika” oraz przedstawicielom Obywatelskiego Komitetu Obchodów 100. Rocznicy Odzyskania Niepodległości – mówił starosta mielecki Zbigniew Tymuła. – Obchodząc wyjątkowy jubileusz 100-lecia niepodległej Polski pamiętajmy, że ta niepodległość nie została dana nam na zawsze. Dbajmy więc o nią i troszczmy się, by pozostała z nami jak najdłużej – dodał, zwracając się w szczególności do zgromadzonej na wydarzeniu młodzieży.
Tuż po swoim przemówieniu starosta został poproszony o przecięcie wstęgi przy „Schodach do Niepodległości”. Oficjalnego otwarcia dokonał wraz z dyrektorem II Liceum Ogólnokształcącego w Mielcu Zbigniewem Rzeźnikiem.
Otwarcie biało-czerwonych schodów było zaledwie jedynym z wydarzeń zaplanowanych przez II LO na 100-lecie Niepodległej Polski. W szkole realizowany jest projekt „Kopernik dla niepodległości” zakładający realizację łącznie 25 niepodległościowych inicjatyw. – Działania rozpoczęliśmy już kilka miesięcy temu, kiedy zasadziliśmy Dąb Niepodległości przy naszej szkole. Jeszcze w tym roku szkolnym planujemy m.in. wyprawę szlakiem walk II Brygady Legionów Polskich w Karpatach Wschodnich Mielec-Rafajłowa, a w miesiącach kolejnych – tradycyjne „Narodowe Czytanie” i kolejne „Dyktando Niepodległościowe” – wymieniał Zbigniew Rzeźnik.
STAROSTWO POWIATOWE W MIELCU
Biuro Promocji i Informacji
Monika Piątek