Portal promocja.mielec.pl prezentuje informacje i relacje - zapraszamy do współpracy: ogłoszenia - reklama w internecie i gazecie, grafika i skład komputerowy, zdjęcia reklamowe, foto i wideo reportaże
Strona główna / Historia i Kultura / Życie kulturalne / Polana „Marakany” – II Mielecka Impreza Turystyczna 2014

Polana „Marakany” – II Mielecka Impreza Turystyczna 2014

W upalny dzień 8 czerwca 2014 r. w mieleckim lesie, na skraju „Puszczy Sandomierskiej”, tuż przy budującej się obwodnicy Mielca odbywały się zawody sportowo-rekreacyjno-turystyczne, m.in. piesze i rowerowe zawody na orientację, biegi przełajowe 6,3 i 14,3 km dla dorosłych i krótki bieg 200 m dla dzieci. Gama różnego rodzaju marszów i biegów była niezwykle bogata, zarówno dla osób indywidualnych, grup jak również rodzin. Impreza była starannie i bardzo dobrze przygotowana. W internecie można było zobaczyć dokładne trasy poszczególnych zawodów, jak również zapisać się do udziału. Równie doskonała była organizacja w miejscu centralnym zawodów. Każdy z uczestników mógł do woli posilić się, zorganizowano nawet polową umywalnię. Oczywiście w imprezie brały udział całe rodziny, a wśród uczestników biegu nie brakowało też osób starszych. Organizatorem imprezy był Mielecki Klub Górski „Carpatia”, a odbywała się ona na rozległej polanie „Markany” położonej teraz tuż przy obwodnicy. Szczegóły na temat imprezy można przeczytać na stronie organizatorów: http://www.alpmar.pl/mit/informacje.php

 

 

    Ciekawostką jest fakt, że podczas II wojny światowej w tym miejscu i najbliższej okolicy znajdował się tzw. Lager Mielec, będący częścią poligonu Wehrmachtu Mielec-Dęba. Tutaj ćwiczyły niemieckie oddziały przygotowujące się do inwazji na ZSRR latem 1941 r., w tym m.in. wojska pancerne feldmarszałka Rommla.

 

 

Później na terenie Lager Mielec odpoczywali niemieccy żołnierze z frontu wschodniego. W obozie też, w różnych punktach niewolniczo pracowali Żydzi, z których większość została zamęczona lub zamordowana. Po obozie nawet w tym miejscu pozostały pamiątki, resztki rur kanalizacyjnych, wykopanych podczas budowy nowej drogi, jakieś betonowe platformy oraz pozostałości umocnień polowych, bunkrów i okopów.  O obozie mówi też stojąca tu tablica informacyjna.

Inf., fot. i migawki wideo: Włodzimierz Gąsiewski

 

II Mielecka Impreza Turystyczna

Sprawdź również

Spotkanie autorskie Moniki Hebdy

Serdecznie zapraszam na spotkanie autorskie Moniki Hebdy, autorki dwóch tomików poezji, zdobywczyni wyróżnień i nagród …