Agencja Wydawnicza "Promocja" zaprasza do współpracy: reklama w internecie i gazecie, filmy reklamowe i reportaże, zdjęcia, antykwariat - skup książek i przedmiotów kolekcjonerskich, galeria - ikony obrazy - wystawa i sprzedaż....
Strona główna / Najnowsze wiadomości / Policjanci przestrzegają przed oszustami

Policjanci przestrzegają przed oszustami

Niemal każdego tygodnia do Komendy Powiatowej Policji w Mielcu i do jednostek podległych wpływają zawiadomienia o oszustwach internetowych, w wyniku których pokrzywdzeni tracą kilkaset, a nawet kilkadziesiąt tysięcy złotych. W ubiegłym tygodniu, na terenie Mielca doszło także do kradzieży pieniędzy „tradycyjną” metodą. 90-letni mężczyzna, chcąc być uprzejmym, stracił oszczędności swojego życia. Policjanci apelują o ostrożność przy transakcjach internetowych, ale także podczas kontaktu z nieznajomymi.

Policja niejednokrotnie w swych apelach, czy kampaniach informacyjnych, przypominała o zagrożeniach związanych z zakupami w Internecie. Niestety wciąż dochodzi do oszustw. Niemal każdego tygodnia do mieleckich policjantów zgłaszają się osoby pokrzywdzone. Aby nie zostać oszukanym warto znać i przestrzegać kilku podstawowych zasad bezpieczeństwa.

Pokrzywdzeni podają policjantom zwykle podobny scenariusz. Towarem wystawionym na portalu ogłoszeniowym interesuje się osoba deklarująca chęć zakupu. Wysyła ona sprzedającemu link, w celu przeprowadzenia transakcji poprzez przelanie środków na jej kartę. W przesłanym formularzu żąda wpisania dane karty płatniczej, a następnie autoryzowania zakupu otrzymanym z banku kodem. W ten sposób oszust uzyskuje dostęp do konta bankowego pokrzywdzonego i wchodzi w posiadanie zgromadzonych na nim pieniędzy.

Liczba oszustw internetowych wciąż wzrasta, a przestępcy sięgają po coraz to nowsze metody. Niestety w dalszym ciągu dochodzi również do kradzieży popełnianych „tradycyjną” metodą.

W ostatnią niedzielę, do 90-letniego mężczyzny mieszkającego przy ulicy Solskiego przyszły dwie kobiety, które poprosiły o szklankę wody. Gospodarz wpuścił kobiety do mieszkania, ponieważ jedna z nich poprosiła również o możliwość skorzystania z toalety. Gdy kobiety wyszły, mężczyzna zorientował się że z szafy zniknęły wszystkie oszczędności, które były zgromadzone w rożnych walutach, w kwocie liczącej ponad 150 tysięcy złotych.

Policjanci apelują o to, aby zakupów przez Internet dokonywać z dużą ostrożnością, z kontrahentem radzą rozmawiać telefonicznie, nie poprzez komunikatory internetowe. Nigdy nie należy podawać obcym danych swojej karty oraz danych dostępowych do kont bankowych. W kontakcie z osobami obcymi należy zachować daleko idący rozsądek, nie wpuszczać pod żadnym pozorem do swojego domu nieznajomych.

Niech opisane przypadki będą przestrogą dla innych. Rozmawiajmy ze swoimi bliskimi o tym co wydarzyło się w naszym otoczeniu, uwrażliwając innych na sytuacje, w których sami mogą paść ofiarą przestępstwa.

Inf. i fot.: https://podkarpacka.policja.gov.pl/rze/komendy-policji/kpp-mielec/wydarzenia/102452,Policjanci-przestrzegaja-przed-oszustami.html

Sprawdź również

Program Dni Mielca 2021

TERENY REKREACYJNE MOSiR: 28 SIERPNIA 2021 (SOBOTA) 17:00 VOID SPECTRUM 18:30 CHÓR ZPiT RZESZOWIACY STOWARZYSZENIE …