Życząc spokojnych i bezpiecznych Świąt, policjanci przypominają o zachowaniu rozsądku podczas przedświątecznych zakupów oraz o zachowaniu szczególnej ostrożności w czasie podróży. Od piątku 14 kwietnia do północy 17 kwietnia trwać będą wzmożone działania policyjne „Wielkanoc 2017”.
Głównym celem policyjnych działań pod nazwą „Wielkanoc 2017” jest dbałość o bezpieczeństwo mieszkańców naszego powiatu w wielu obszarach. W sposób szczególny funkcjonariusze zadbaja o bezpieczeństwo w ruchu drogowym. Działania polegać będą między innymi na eliminowaniu z dróg naszego powiatu nietrzeźwych kierujących oraz reagowanie na wykroczenia drogowe, które w sposób szczególny zagrażają bezpieczeństwu.
Policjanci reagować będą również na wykroczenia związane z nadużywaniem tradycji „Śmindusa Dyngusa”. Funkcjonariusze przypominają, że w przypadku zniszczenia bądź zabrudzenia odzieży lub innego uszkodzenia mienia w wyniku celowego oblania, na wniosek pokrzywdzonego policja zobowiązana jest do podjęcia czynności mających na celu ustalenia sprawcy i pociągniecie go do odpowiedzialności karnej.
Wybryki chuligańskie mogą zostać również zakwalifikowane na podstawie:
- artykułu 51 Kodeksu Wykroczeń-zakłócenie spokoju i porządku publicznego,
- artykułu 75 Kodeksu Wykroczeń-spowodowanie niebezpieczeństwa przez wyrzucanie przedmiotów i wylewanie płynów,
- artykułu 140 Kodeksu Wykroczeń-nieobyczajny wybryk.
W przypadku, gdy obiektem ataku są pojazdy, sprawcy mogą dopuścić się wykroczeń przeciwko bezpieczeństwu w ruchu drogowym, m.in.:
- artykułu 76 Kodeksu Wykroczeń-rzucanie przedmiotami w pojazd będący w ruchu,
- artykułu 190 Kodeksu Wykroczeń-utrudnianie ruchu na drodze,
- artykuł 86 Kodeksu Wykroczeń-spowodowanie zagrożenia bezpieczeństwa w ruchu drogowym;
Czas przedświątecznych zakupów i przygotowań do Świąt Wielkanocnych jest tym, w którym nasila się działanie oszustów, kieszonkowców i domokrążców.
Policjanci apelują o ostrożność wobec osób odwiedzających nasze domy, a także zabezpieczenie mieszkań i domów na czas świątecznych wyjazdów.
Policjanci zwracać będą uwagę na przeciwdziałanie kradzieżom i oszustwom w mieleckich centrach handlowych, na targowiskach i bazarach. Pamiętajmy, że nasze zmęczenie i roztargnienie podczas tych szczególnych dni wykorzystać mogą złodzieje i domokrążcy.
• w miejscach niebezpiecznych trzymaj swoją torebkę lub saszetkę z przodu, zamknięciem do siebie;
• kluczy do mieszkania nie noś z dokumentami z adresem – jeżeli złodziej zdobędzie taki komplet, może okraść twoje mieszkanie zanim zdążysz zareagować;
• nie trzymaj portfela i dokumentów w tylnych kieszeniach spodni, zewnętrznych kieszeniach kurtek, w bocznych kieszeniach toreb;
• podczas mierzenia garderoby, pakowania sprawunków, płacenia w sklepie, nie odstawiaj torebki na podłogę lub ladę;
• zwracaj uwagę na sztuczny tłok i zamieszanie wokół ciebie w sklepie, autobusie czy w innym miejscu;
• jeśli zauważysz moment kradzieży krzycz głośno „złodziej”; staraj się zwrócić uwagę jak największej liczbie osób na to zdarzenie;
• powiadom jak najszybciej Policję (prawdopodobieństwo ujęcia sprawcy zależy od czasu, jaki upłynął od zdarzenia do wezwania Policji);
W przypadku, kiedy poczujemy się zagrożeni, nie wahajmy się zwrócić o pomoc. Zawsze możemy zadzwonić na numery alarmowe 997 i 112.
Święta to również czas, w którym wiele osób będzie odwiedzać swoje rodziny. Wyjeżdżając zadbajmy o odpowiednie zabezpieczenie mieszkania czy domu przed wyjazdem.
• Najpewniejszym miejscem dla przechowywania pieniędzy, cenniejszej biżuterii czy papierów wartościowych jest bank.
• Nie zostawiajmy kluczy pod wycieraczką. Zabezpieczmy należycie drzwi i okna swojego mieszkania, załóżmy dobre zamki.
• Uważajmy na kręcących się po klatkach schodowych i w pobliżu domu ludzi. Zainteresuj się nimi, zapytajmy, kogo szukają, przyjrzyjmy się im, by zapamiętać wygląd. Przezorność może uchronić przed kradzieżą, zaś spostrzeżenia mogą być przydatne Policji, gdyby do włamania doszło.
• Współdziałajmy z sąsiadami. Zwracajmy uwagę także na ich mieszkanie. Podczas ich nieobecności interesujmy się ludźmi stojącymi pod ich drzwiami, zwracajmy uwagę na hałasy, niecodzienne odgłosy dochodzące z klatki schodowej, wynoszenie mebli lub sprzętów domowych przez osoby obce, którym nie towarzyszy nikt ze znanych sąsiadów.
• Opuszczając na dłużej mieszkanie nie zostawiajmy widocznych oznak swej nieobecności. Poprośmy sąsiadów, by otwierali na krótko okna, opróżniali skrzynkę z korespondencji, wieczorem włączali na jakiś czas światło w kuchni lub w którymś z pokoi.