Portal promocja.mielec.pl prezentuje informacje i relacje - zapraszamy do współpracy: ogłoszenia - reklama w internecie i gazecie, grafika i skład komputerowy, zdjęcia reklamowe, foto i wideo reportaże
Strona główna / Historia i Kultura / Historia i ludzie / Polski Czerwony Krzyż upamiętnia badacza zbrodni katyńskiej: kim jest doktor Marian Wodziński?

Polski Czerwony Krzyż upamiętnia badacza zbrodni katyńskiej: kim jest doktor Marian Wodziński?

W dniu 9 kwietnia 2019 o godzinie 11:00 w Alei Dębów Katyńskich w Tarnowie,w województwie małopolskim,odbędzie się symboliczne sadzenie dębu oraz uroczyste odsłonięcie tablicy pamiątkowej poświęconej doktorowi Marianowi Wodzińskiemu (1911-1986).

Uroczystość odbędzie się w ramach dorocznych obchodów Dnia Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej w Tarnowie, zorganizowanych przez Prezydenta Miasta Tarnowa
oraz Stowarzyszenie Rodzin Katyńskich w Tarnowie.

W roku 2019 Polski Czerwony Krzyż obchodzi setną rocznicę działalności i przy tej okazji upamiętniaswego zapomnianego bohatera, którego relacje z udziału w pracach Komisji Technicznej PCKw czasie ekshumacji w Katyniu w 1943 r. dzisiaj są jednymi z najistotniejszych dowodów zbrodni katyńskiej.

****

Wodziński, urodzony w Tarnowie, studiował medycynę na Uniwersytecie Jagiellońskim, po czym doktoryzował się i pracował na uczelni. W latach 1939-1944 był biegłym sądowym Apelacji Krakowskiej, a od 1940 roku należał do ZWZ-AK.

Kiedy w 1943 roku Niemcy ujawnili zbrodnię katyńską, w Krakowie było dwóch znanych specjalistów z zakresu medycyny sadowej: doktor Tadeusz Susz-Pragłowski oraz  doktor Marian Wodziński.

28 kwietnia 1943 r. w asyście trzech  pomocników sekcyjnych: Franciszka Króla, dezynfektora i byłego pracownika fizycznego Polskiego Czerwonego Krzyża,  Władysława Buczaka, woźnego Zakładu Anatomii Patologicznej UJ oraz Ferdynanda Płonka, laboranta Zakładu Medycyny Sadowej UJ  Wodziński udał się z Krakowa do Katynia, żeby dołączyć do prac Komisji Technicznej Polskiego Czerwonego Krzyża.

Przypomnijmy, że pierwsi przedstawiciele komisji przybyli do Katynia 14 kwietnia 1943 roku. Z Warszawy – Kazimierz Skarzyński, sekretarz generalny PCK, kierownik komisji oraz czterej członkowie: doktor Hieronim Bartoszewski, Ludwik Rojkiewicz, Stefan Kołodziejski i Jerzy Wodzinowski. Z Krakowa – Stanisław Plappert, Pełnomocnik Zarządu Głównego PCK na Okręg Krakowski, jego zastępca dr Adam Szebesta, a także kryminolog Tadeusz Susz-Pragłowski i ksiądz Stanisław Jasiński.

19 kwietnia 1943 roku z Warszawy do Katynia przyjechali trzej następni członkowie Komisji Technicznej PCK: Hugon Kassur – szef Biura przy Pełnomocniku Zarządu  Głównego PCK na Okręg Warszawski, który został wyznaczony na kierownika komisji, a także urzędnik Biura Gracjan Jaworowski oraz Adam Godzik – pracownik fizyczny Zarządu Głównego PCK, szofer.

Znajdując się pod nieustanną kontrolą Niemców, komisjaPCK nie uległa ichwyraźnie propagandowymi politycznym celom. Autentyczność ekshumacji członkowie komisjiuwiarygodniali wydobywając ciała z pierwotnych mogił i oznaczając je numerami; ustalającprzyczyny śmierci oraz przenosząc zwłoki do nowychmogił;prowadząc identyfikacjęna podstawie znalezionych dokumentów i przedmiotów, a także zabezpieczającdepozyty w celu późniejszego przekazania rodzinompomordowanych.

Obok Sprawozdania poufnego. O całokształcie udziału Polskiego Czerwonego Krzyża  w pracach ekshumacyjnych w Katyniu pod Smoleńskiem za okres kwiecień-czerwiec 1943 roku autorstwa Kazimierza Skarżyńskiego, ówczesnego sekretarza generalnego PCK, opracowanie  doktora Wodzińskiego z 1947 r.pod tytułemPięć tygodni pracy na miejscu zbrodnijest jednym z najistotniejszych, dowodów zbrodni katyńskiejoraz najbardziej dokładnym i pełnym raportem na temat prac komisji PCK podczas ekshumacji.

W 1945 roku Wodziński został aresztowany przez NKWD i był przesłuchiwany wraz z doktorem chemii Janem Roblem – to na jego osobie Andrzej Wajda wzorował postać profesora chemii, odgrywaną przez Krzysztofa Globiszaw filmie „Katyń”.

Mimo nacisków, doktor Marian Wodziński nie zmienił stanowiska i nie potwierdził słuszności opinii, wydanej przez komisję radziecką w sprawie mordu w Katyniu. Po wypuszczeniu z więzienia zaczął ukrywać się przed NKWD.Wysłano za nim list gończy – był poszukiwany jako zbrodniarz hitlerowski.

Udało mu się zbiec do Anglii, gdzie mieszkał do końca życia.

 

Więcej na:http://pck.malopolska.pl/dr-marian-wodzinski-zapomniany-bohater/

Sprawdź również

Chóralnie i organowo – koncert cecyliański

Chór Nauczycielski ZNP i SCK „Akord”, Dom Kultury SCK, Parafia pw. MBNP zapraszają mielecką publiczność …