Portal promocja.mielec.pl prezentuje informacje i relacje - zapraszamy do współpracy: ogłoszenia - reklama w internecie i gazecie, grafika i skład komputerowy, zdjęcia reklamowe, foto i wideo reportaże
Strona główna / Region / Gospodarka i ekonomia / Porozumienie PZL Mielec i WZL Nr 2 Bydgoszcz

Porozumienie PZL Mielec i WZL Nr 2 Bydgoszcz

Globalna sieć dostawców Sikorsky Aircraft i PZL Mielec rozpoczyna współpracę ze spółką WZL-2 w Bydgoszczy w celu wsparcia obsługi śmigłowców BLACK HAWK dla Sił Zbrojnych RP

 

24 marca 2015, Warszawa – Konsorcjum Sikorsky Aircraft i PZL Mielec oraz globalna sieć dostawców obu firm ogłosiły zawarcie porozumienia z Wojskowymi Zakładami Lotniczymi Nr 2 w Bydgoszczy w sprawie przyszłej współpracy, w przypadku zwycięstwa platformy BLACK HAWK w przetargu na śmigłowiec wielozadaniowy dla polskiego Ministerstwa Obrony Narodowej. Porozumienie jest elementem strategicznego partnerstwa budowanego z firmami należącymi do Polskiej Grupy Zbrojeniowej (PGZ) w celu wspierania Sił Zbrojnych RP.

Podpisane porozumienie przewiduje stworzenie w WZL-2 w Bydgoszczy potencjału w zakresie serwisowania i napraw kluczowych części, zespołów i komponentów awioniki śmigłowca, takich jak: wielofunkcyjne wyświetlacze parametrów lotu, platforma inercyjna z wbudowanym modułem GPS czy blok systemu zarządzania lotem. W ramach programu Sikorsky Aircraft i PZL Mielec będą wspierane przez swoich kluczowych dostawców: Rockwell Collins, Honeywell oraz Esterline CMC Electronics.

"Jesteśmy zadowoleni, mogąc ogłosić potencjalne rozszerzenie sieci dostawców i partnerów, którzy skorzystają na wyborze platformy BLACK HAWK w przetargu na wielozadaniowy śmigłowiec dla Polski" stwierdził Janusz Zakręcki, Prezes i Dyrektor Naczelny PZL Mielec. "Włączenie WZL-2 do programu jeszcze bardziej wzmocni polski przemysł obronny, a także pomoże w realizacji celu Sił Zbrojnych RP, którym jest samodzielne utrzymywanie swoich śmigłowców. Mamy nadzieję na wybór platformy BLACK HAWK oraz na wiele lat ścisłej współpracy z WZL-2"

Dla WZL-2 współpraca będzie oznaczała rozwój technologii i kompetencji w zakresie obsługi i napraw śmigłowców, modernizację i wymianę parku maszynowego, urządzeń i sprzętu testowego, a co najważniejsze, pozwoli spółce kontynuować rozwój zdolności w zakresie obsługi komponentów i zespołów nowoczesnych śmigłowców. Nabyte w ten sposób kompetencje stworzą również szansę dla WZL-2 na dołączenie do globalnej sieci wsparcia i obsługi firmy Sikorsky, a także uzyskanie w przyszłości możliwości usprawniania i modernizacji globalnej floty śmigłowców BLACK HAWK.

Jeśli Konsorcjum Sikorsky i PZL Mielec wygra przetarg, WZL-2 dołączy do innych spółek PGZ zaangażowanych w program  obsługi, naprawy, modernizacji i utrzymania śmigłowców BLACK HAWK.  Dzięki temu, zakłady WZL-2 będą mogły stać się regionalnym centrum obsługi i napraw komponentów dla floty śmigłowców firmy Sikorsky z regionu Europy Środkowej i Wschodniej.

W ramach programu spółka WZL-2 pozyska znaczące inwestycje dzięki transferowi nowoczesnych technologii, realizacji kompleksowego pakietu szkoleń dla pracowników, a także dzięki dostawie i modernizacji wyposażenia i obiektów związanych z modernizacją, naprawami i wsparciem dla śmigłowców  S-70i™ BLACK HAWK i S-70B™ SEAHAWK®.

 

Czytaj pod reklamą…

 

 

Sikorsky Aircraft Corporation (Sikorsky), z siedzibą w Stratford, Connecticut, jest światowym liderem w projektowaniu, produkcji i obsłudze statków powietrznych. 

Polskie Zakłady Lotnicze Sp. z o. o. (PZL Mielec), z siedzibą w Mielcu, są największym polskim producentem samolotów.  Od 2007 roku spółka PZL Mielec produkuje komponenty dla śmigłowca BLACK HAWK, a w 2010 roku rozpoczęła dostawy S-70i BLACK HAWK do międzynarodowych klientów.  Dzięki rozwojowi bazy badawczo-rozwojowej i dalszemu poszerzaniu możliwości produkcyjnych, PZL Mielec jest obecnie jednym z najbardziej zaawansowanych technologicznie przedstawicieli polskiego przemysłu lotniczego.

Wojskowe Zakłady Lotnicze nr 2 S.A. (WZL-2) są głównym partnerem polskich Sił Powietrznych, zapewniających obsługę i utrzymanie samolotów polskich Sił Powietrznych, w tym Su-22, MiG-29 i C-130 Hercules.  Spółka WZL-2 jest dynamicznie rozwijającym się przedsiębiorstwem z ponad 65-letnim doświadczeniem w prowadzeniu remontów i modernizacji samolotów Su-22 i MiG-29.  Spółka posiada również bogate doświadczenie w remontach i obsługach bojowych samolotów myśliwsko-bombowych oraz myśliwskich o znacznym stopniu skomplikowania.   Prowadzona przez firmę polityka koncentruje się wokół nadrzędnego celu, jakim jest zadowolenie naszego głównego Klienta – Ministerstwa Obrony Narodowej.  Zakres działalności spółki obejmuje: remonty w tym weryfikację, naprawę, montaż, malowanie samolotów i prowadzenie lotów testowych; planowe przeglądy okresowe, kontrole; obsługę samolotów; weryfikację i naprawy komponentów systemów samolotu za wyjątkiem silnika; przedłużanie resursów technicznych; opracowywanie i wdrażanie biuletynów technicznych; produkcję i dostawy części zamiennych; opracowywanie i wdrażanie sprzętu do badań; projektowanie i produkcję naziemnych urządzeń pomocniczych; szkolenie personelu; oraz przygotowywanie publikacji technicznych.

 

 

Esterline CMC Electronics (CMC) projektuje i wytwarza wiodące technologicznie produkty dla rynków lotniczych koncentrując się na dostarczaniu klientom na całym świecie innowacyjnych rozwiązań w zakresie integracji systemów oraz awioniki. CMC jest spółką zależną należącą do Esterline Corporation (NYSE:ESL, www.esterline.com), firmy z centralą w Bellevue, w stanie Washington specjalizującej się w rynkach lotniczym i obronnym, zatrudniającej około 13000 pracowników na całym świecie.

Produkty i usługi firmy Honeywell Aerospace znajdują się praktycznie na każdym statku powietrznym zarówno na rynku komercyjnym, jak i obronnym. Turbosprężarki Honeywell stosowane są przez niemal każdego producenta samochodów osobowych i ciężarówek na całym świecie. Lotnicze jednostki firmy rozwijają innowacyjne rozwiązania dla bardziej wydajnych i oszczędnych pojazdów i statków powietrznych, bezpośredniego i punktualnego ruchu lotniczego, bezpieczniejszych lotów i bezpieczniejszego ruchu na lotniskach, a także dla silników lotniczych, systemów elektronicznych  kokpitów i kabin, usług łączności bezprzewodowej, logistyki i wielu innych dziedzin. Działalność firmy w globalnej skali zapewnia bezpieczniejsze, szybsze, bardziej wydajne i komfortowe korzystanie z transportu. Więcej informacji znajduje się na stronie www.honeywell.com. Można nas śledzić na @Honeywell_Aero oraz @Honeywell_Turbo.

Rockwell Collins jest pionierem w rozwoju i wdrażaniu innowacyjnych elektronicznych rozwiązań w zakresie komunikacji i lotnictwa dla zastosowań komercyjnych i rządowych. Nasze doświadczenie obejmujące awionikę i elektronikę pokładową, komunikację podczas misji, symulacje i szkolenia oraz zarządzanie informacją jest owocem pracy naszego globalnego zespołu oraz sieci obsługi i wsparcia pokrywającego ponad 150 krajów. Więcej informacji na stronie www.rockwellcollins.com.

 

Andrzej Talaga

Globalna sieć dostawców

Sprawdź również

Przedstawiciele amerykańskiego Departamentu Obrony z wizytą w PZL Mielec

W Polskich Zakładach Lotniczych gościła delegacja z Departamentu Obrony Stanów Zjednoczonych. Na jej czele stał …