Portal promocja.mielec.pl prezentuje informacje i relacje - zapraszamy do współpracy: ogłoszenia - reklama w internecie i gazecie, grafika i skład komputerowy, zdjęcia reklamowe, foto i wideo reportaże
Strona główna / Grid / Portal Muzeum Dziedzictwa Kresów Dawnej Rzeczypospolitej

Portal Muzeum Dziedzictwa Kresów Dawnej Rzeczypospolitej

Zapraszam serdecznie do wzięcia udziału w cyklu „Spotkanie z dziedzictwem Kresów”. W piątek (31.03) o g. 17. w Wojewódzkim Domu Kultury w ramach cyklu odbędzie się debata pt. „Kresy Dawnej Rzeczypospolitej – fenomen, kultura, pamięć”. Zaproszenie oraz szczegółowe informacje dotyczące spotkań przesyłam w załączniku.

Tomasz Leyko
Rzecznik prasowy UMWP

 

Projekt pn. Portal Muzeum Dziedzictwa Kresów Dawnej Rzeczypospolitej (Portal MDKDR) jest realizowany przez Departamentem Kultury i Ochrony Dziedzictwa Narodowego Urzędu Marszałkowskiego Województwa Podkarpackiego i finansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego Unii Europejskiej w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podkarpackiego na lata 2014-2020 (Oś priorytetowa II. Cyfrowe Podkarpackie) oraz budżetu Województwa Podkarpackiego.
Celem strategicznym projektu jest zwiększenie do 2018 roku zastosowania technologii informacyjno-komunikacyjnych w województwie podkarpackim w procesie świadczenia usług z zakresu kultury, ochrony i upowszechniania dziedzictwa kulturowego, a tym samym zwiększenie ilości usług publicznych świadczonych drogą elektroniczną na terenie województwa podkarpackiego oraz jakości tych usług.
Głównym założeniem projektu jest cyfrowe udostępnienie informacji publicznych dot. o dziedzictwa Kresów Dawnej Rzeczpospolitej, w oparciu o rozproszone zbiory zgromadzone w polskich muzeach, stowarzyszeniach, fundacjach oraz kolekcjach osób prywatnych. Informacje te będą udostępniane w całości bezpłatnie. Portal ma być centralnym punktem gromadzenia i udostępniania jak największego zbioru treści, informacji i obiektów w formie cyfrowej 2d i 3d dotyczących dziedzictwa Kresów dawnej Rzeczypospolitej.
W pierwszej fazie działania portalu planowane jest pozyskanie i udostępnienie zasobów cyfrowych muzeów i instytucji kultury funkcjonujących na terenie województwa podkarpackiego, które zadeklarowały wstępnie udostępnienie swoich zasobów na cele realizacji projektu, a w dalszej perspektywie współpraca z instytucjami, organizacjami i osobami fizycznymi z kraju i zagranicy.
W celu realizacji tych założeń zaplanowano wdrożenie czterech głównych działań w projekcie:
1) Digitalizacja wybranych kolekcji,
2) Budowa narracyjnego portalu tematycznego,
3) Budowa repozytorium cyfrowego,
4) Działania informacyjne oraz edukacyjne
Obiekty muzealne będą prezentowane na portalu internetowym w formie wirtualnego muzeum narracyjnego, elektronicznego katalogu zbiorów zawierającego wizerunki oraz podstawowe i rozszerzone dane charakteryzujące muzealia. W celu zapewnienia sprawnego przeszukiwania prezentowanych zasobów, poszczególne elementy opisu zostaną usystematyzowane zgodnie z najlepszymi rozwiązaniami słownikowymi, w tym także tłumaczeniami wg uznanych słowników obcojęzycznych.
Mając na uwadze ww. zagadnienia, zaplanowano prezentację narracyjną muzeum skupioną wokół ścieżek tematycznych obejmujących dziedzictwo Kresów dawnej Rzeczypospolitej, a także stworzenie szerokiej tematycznej oferty edukacyjno-kulturalnej skierowanej do zidentyfikowanych grup odbiorców. Określone cele zostaną osiągnięte m. in. poprzez opracowanie materiałów multimedialnych na bazie przeprowadzonej digitalizacji wybranych zbiorów, kolekcji muzealnych i świadectw.
W ramach realizacji projektu zostanie zdigitalizowanych i zeskanowanych co najmniej 1 000 obiektów zabytkowych i muzealnych.
Digitalizacja zbiorów będzie w pierwszej kolejności prowadzona w zakresie realizacji następujących ścieżek tematycznych:
1. Kresy – definicja pojęcia, ogólne informacje, historia Kresów;
2. Osoby i Rody Kresowe: Ród Potockich – miejsca i osoby, wydarzenia;
3. Wyznania na Kresach;
4. Architektura i krajobraz, ogrody i założenia ogrodowe na Kresach.
Powyższa liczba oraz tematyka ścieżek jest punktem wyjścia do dalszej rozbudowy Portalu. Założeniem działań Beneficjenta projektu jest progresywne pozyskiwanie zbiorów do cyfrowego udostępniania, a przez to wdrażanie kolejnych ścieżek.
seria spotkań popularnonaukowych
Działaniem komplementarnym dla całego przedsięwzięcia (skupionego na zadaniach informatycznych, digitalizacji i pozyskiwaniu treści) są wszelkie inicjatywy, które pozwalają komunikować i promować Portal MDKDR oraz popularyzować dziedzictwo Kresów dawnej Rzeczypospolitej. Niezbędną częścią realizacji projektu jest zatem jego uspołecznienie, czyli stymulowanie społecznej świadomości w temacie kresowego dziedzictwa oraz włączenie grup społecznych oraz osób prywatnych do współtworzenia Portalu.
Tym samym Departament Kultury i Ochrony Dziedzictwa Narodowego UMWP uruchamia serię spotkań pt. Spotkania z dziedzictwem Kresów, które swoim zasięgiem mają objąć teren całego województwa. Intencją tej inicjatywy jest wykorzystanie wielu dodatkowych form i narzędzi: wykłady, prelekcje, debaty, prezentacje, wystawy, promocje książek itp. Uzupełni to (skądinąd niezbędne) wąskie spotkania eksperckie w ramach Akademii Dziedzictwa Kresów.
Ich celem jest będzie popularyzacja dotychczas wypracowanych treści, włączenie kolejnych obszarów tematycznych do agendy działań, poszerzenie kanałów komunikacji projektu Portal MDKDR, tworzenie zaplecza sympatyków i prywatnych interesariuszy, zdolnych przekazać swoje zbiory do digitalizacji.

Spotkanie z dziedzictwem Kresów _ 31.03.2017

Sprawdź również

Warsztaty rodzinne

W niedzielę, 15 grudnia, w Centrum Wystawienniczo-Promocyjnym instruktorka plastyki Agnieszka Szala-Jagiełło pomagała tworzyć mielczanom  ozdoby …