Powiat Mielecki wspólnie ze „Stowarzyszeniem DLA WAS” przystąpił do realizacji projektu, mającego na celu przeciwdziałanie wykluczeniu społecznemu dzieci i młodzieży upośledzonych umysłowo oraz osób z zaburzeniami psychicznymi.
reklama:
Projekt pod nazwą „Bliżej siebie” o wartości 121.250,00 zł współfinansowany będzie w kwocie 97 000,00 zł z dotacji otrzymanej z Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej w ramach Programu Ministra Pracy i Polityki Społecznej „Oparcie społeczne dla osób z zaburzeniami psychicznymi” edycja 2015. W ramach projektu zostanie udzielone wielospecjalistyczne, systemowe wsparcie osobom z zaburzeniami psychicznymi i z upośledzeniem umysłowym oraz ich rodzinom i opiekunom.
Beneficjentami projektu będą uczniowie i absolwenci szkół specjalnych w wieku 10 – 35 lat, ich rodziny i opiekunowie oraz uczniowie szkół gimnazjalnych oraz ponadgimnazjalnych z terenu powiatu mieleckiego, u których zaobserwowano zaburzenia psychiczne, np. lękowe, depresyjne, dysocjacyjne, jedzenia. Będą oni uczestniczyć w regularnych, cotygodniowych działaniach w okresie od lipca do grudnia 2015 roku.
Projekt „Bliżej siebie” stanowi kontynuację realizowanego przez Powiat Mielecki oraz „Stowarzyszenie DLA WAS” projektu pn. „Bliżej siebie – sieć wsparcia dla osób z zaburzeniami psychicznymi i upośledzeniem umysłowym na terenie powiatu mieleckiego” realizowanego w ramach Programu Ministra Pracy i Polityki Społecznej w okresie od 1 lipca 2014 roku do 31 grudnia 2014 r. Zakłada on kontynuację działań zapoczątkowanych w roku 2014, jak również wprowadza nowe formy wsparcia dla osób z zaburzeniami psychicznymi, m. in. warsztaty terapeutyczne i wyjazd integracyjny. Nowością jest także objęcie wsparciem młodzieży ze szkół gimnazjalnych.
Głównym aspektem projektu będą konsultacje i porady lekarza specjalisty psychiatrii dzieci i młodzieży, który będzie miał również możliwość skierowania swoich pacjentów na konsultacje neurologiczne przewidziane w projekcie.
– Cieszy fakt uzyskania dotacji ministerialnej na kolejną edycję projektu, dzięki czemu mogliśmy poszerzyć zarówno zakres wsparcia jak i krąg beneficjentów. To dobry prognostyk na przyszłość, dający nadzieję na to, że może uda się stworzyć system pomocy i wsparcia dla młodzieży w tym obszarze – mówi Andrzej Bryła, Członek Zarządu Powiatu Mieleckiego i jeden z inspiratorów aplikowania w tym programie.
Wśród działań przeznaczonych dla osób upośledzonych umysłowo zaplanowano warsztaty terapeutyczno – rozwijające, spotkania Grupy Wsparcia dla członków rodzin osób upośledzonych umysłowo oraz wyjazd integracyjny. Natomiast młodzież z zaburzeniami psychicznymi będzie mogła skorzystać z następujących form wsparcia: warsztatów terapeutycznych, wyjazdu integracyjnego wspólnie z rodzicem, psychoterapii indywidualnej i pomocy psychologicznej.
W trakcie realizacji projektu zostanie zorganizowana konferencja interdyscyplinarna dla dyrektorów szkół, pedagogów szkolnych, nauczycieli ze szkół gimnazjalnych oraz ponadgimnazjalnych z terenu powiatu mieleckiego oraz rodziców, podczas której poruszone zostaną tematy związane z zaburzeniami psychicznymi wieku rozwojowego, możliwościami profilaktyki i terapii, a także poznaniem zagrożeń współczesnego świata oraz wymiana doświadczeń dotycząca dobrych praktyk.
Dzięki pozyskaniu dofinansowania ze źródeł zewnętrznych możliwe jest również utworzenie ścieżki sensorycznej na terenie Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Mielcu, która będzie stanowiła środek dydaktyczny stosowany jako element terapii osób upośledzonych umysłowo. Celem jej utworzenia jest wspomaganie rehabilitacji psychicznej osób niepełnosprawnych poprzez dostarczenie im różnorodnych doświadczeń, głównie przez stymulowanie zmysłu dotyku. Korzystanie ze ścieżki będzie stanowiło rodzaj terapii i relaksacji w naturalnym środowisku, z wykorzystaniem zasobów przyrodniczych zlokalizowanych wokół Ośrodka. Będzie to także miejsce do ćwiczeń ruchowych na powietrzu – dzięki zabawom w labiryncie czy na równoważniach dzieci i młodzież rozwijać będą sprawności motoryczne i orientacyjne.
– Projekt ten powstał w odpowiedzi na narastające rokrocznie problemy dotyczące zwiększonego występowania zaburzeń psychicznych u młodzieży gimnazjalnej oraz ponadgimnazjalnej, która w sposób problemowy funkcjonuje w szkole i środowisku. W związku z powyższym potrzebuje ona specjalistycznego, emocjonalnego i instytucjonalnego wsparcia z zewnątrz – mówi Maria Napieracz, Wicestarosta Powiatu Mieleckiego.
– Zadanie wychodzi też naprzeciw problemom niewystarczającego wsparcia terapeutycznego dla uczniów i absolwentów szkół specjalnych i integracyjnych z terenu powiatu mieleckiego. Stąd potrzeba zorganizowania dla nich specjalistycznych zajęć o charakterze terapeutycznym i rozwijającym – dodaje wicestarosta powiatu.
Bożena Rybka – Koordynator projektu