Portal promocja.mielec.pl prezentuje informacje i relacje - zapraszamy do współpracy: ogłoszenia - reklama w internecie i gazecie, grafika i skład komputerowy, zdjęcia reklamowe, foto i wideo reportaże
Strona główna / Region / Gospodarka i ekonomia / Powiat Mielecki ws. przetargu na śmigłowce

Powiat Mielecki ws. przetargu na śmigłowce

Stanowisko

Zarządu Powiatu Mieleckiego

w sprawie przetargu na śmigłowce wielozadaniowe

 

Ministerstwo Obrony Narodowej w dniu 21 kwietnia 2015 roku planuje wskazać oferenta, który przejdzie do dalszego postępowania w procedurze pozyskania śmigłowców wielozadaniowych dla Wojska Polskiego. W związku z tym, Zarząd Powiatu Mieleckiego zwraca się do Rządu Rzeczypospolitej Polskiej o kierowanie się polskim interesem narodowym w trakcie procesu przetargowego na śmigłowce wielozadaniowe czego aspektem byłoby wspieranie polskiej myśli technologicznej reprezentowanej przez Polskie Zakłady Lotnicze – mieleckiego producenta śmigłowców.

Zarząd Powiatu Mieleckiego dostrzega ogromny potencjał PZL Mielec wynikający z wieloletniego doświadczenia i tradycji jakie polska firma posiada w produkcji lotniczej. Ponadto, PZL Mielec jako lider klastra gospodarczego „Dolina Lotnicza” uczestniczy w kluczowych programach badawczo-rozwojowych na Podkarpaciu. Mieleckie zakłady mają ugruntowaną pozycję w zakresie finalnej produkcji oraz kooperacji z innymi producentami, wyróżnia się także pod względem profesjona­li­zmu swoich pracowników, jest przy tym największym pracodawcą na terenie powiatu mieleckiego.

Biorąc pod uwagę korzyści gospodarcze, jakie może przynieść tak poważne przedsięwzięcie, jak produkcja 70 bardzo nowoczesnych śmigłowców oraz związany z tym rozwój systemów wspomagających, taka liczba śmigłowców znacznie podniosłaby efektywność ekonomiczną Podkarpacia oraz stworzyłaby silną motywację do głębokiego zaangażowania się w projekt przy zastosowaniu najnowszych technologii. Dlatego uważamy, że oferta PZL Mielec  związana  z  zakupem  przez Ministerstwo Obrony Narodowej śmigłowców wielozadaniowych, powinna być czymś więcej niż tylko konsekwencją  zwykłego przetargu na nowy śmigłowiec.  Mianowicie, stanowić ona powinna strategiczny  program rządowy wieloletniej, pogłębionej kooperacji przemysłowej z dostawcą śmigłowców wielozadaniowych, umożliwiający pozyskanie, przez polskich użytkowników oraz mielecki przemysł zbrojeniowy i lotniczy, wysoce zaawansowanych technologii,  zarówno  w obszarze  systemów  lotniczych, jak i systemów wspomagających (tj. szkoleniowych, eksploatacyjnych, remontowych i badawczo-rozwojowych).

 

Czytaj dalej pod reklamą…

 

 

Niezbędny w najbliższych latach zakup śmigłowców wielozadaniowych jest szansą na to, aby wzmocnić polski przemysł lotniczy wraz ze współdziałającym podkarpackim otoczeniem naukowym i przemysłowym do opracowywania innowacyjnych konstrukcji i systemów wojskowych oraz cywilnych.

Warto przy tym podkreślić, że w niepewnej i  nieprzewidywalnej sytuacji politycznej
i ekonomicznej jaką mamy obecnie możemy mieć do czynienia z różnymi turbulencjami
i konfliktami w stosunkach międzynarodowych. Kraj taki jak Polska – o określonym położeniu geopolitycznym – musi zachować niezbędny, wysoki poziom samowystarczalności obronnej, niezależnie od przynależności do sojuszu NATO i tworzących się struktur obronnych Unii Europejskiej.

Zakup 70 nowoczesnych śmigłowców to wydatek dla budżetu państwa równy ok. 10 mld zł. Nie należy jednak zapominać o wieloletnim okresie eksploatacji, podczas którego trzeba liczyć się
z kolejnymi wydatkami, stanowiącymi 2-3-krotność tej kwoty, przeznaczonej na eksploatację, remonty i modernizację zakupionych śmigłowców. Dzięki uruchomieniu produkcji i montażu śmigłowców wielozadaniowych w PZL Mielec możliwe będą znaczące oszczędności w ich eksploatacji w oparciu o polski potencjał przemysłowy.

Doświadczenia polskie i innych krajów wskazują jednoznacznie na to, że tak duże programy zakupowe finansowane z budżetu muszą przybrać formę planu wieloletniego, a wiodącą rolę w ich realizacji musi odgrywać rodzimy przemysł lotniczo-zbrojeniowy wspomagany krajowymi, a w razie potrzeby – w ramach współpracy międzynarodowej – zagranicznymi placówkami naukowo – badawczymi i rozwojowymi.

Zatem, nie należy również zapominać, że dzięki zaangażowaniu rodzimego przemysłu budżet odzyskuje w postaci różnego rodzaju podatków (VAT, PIT, CIT) 20 – 30% wydatkowanych kwot, tańsze jest także serwisowanie kupionego sprzętu, a dodatkowe zyski może przynieść eksport opracowanego z polskim udziałem sprzętu, jeśli w negocjacjach zadba się
o odpowiednie zapisy kontraktowe.

Produkcja  śmigłowców nowej generacji w PZL Mielec pozwoli na uzyskanie wymiernych efektów gospodarczych: zmniejszenia kosztów zakupu i eksploatacji śmigłowców dla Sił Powietrznych, zwiększenia zatrudnienia wysokokwalifikowanej kadry, pozyskania nowych technologii możliwych do wykorzystania w innych przedsięwzięciach przemysłowych, uzyskania nowych możliwości eksportowych.

Produkowany w Mielcu śmigłowiec S70i Black Hawk to konstrukcja znana doskonale i sprawdzona na całym świecie. Dzięki śmigłowcom wyprodukowanym w Mielcu możemy mieć bardzo nowoczesny produkt za dobre pieniądze i jednocześnie realizować strategiczny interes państwa, czyli wspierać budowę potencjału przemysłowo-obronnego Polski. Przemysł jest przecież kluczowym elementem obronności państwa.  

Przed Ministerstwem Obrony Narodowej pojawia się zatem ogromna szansa zbudowania programu
o zupełnie nowej jakości. Zarząd Powiatu Mieleckiego wyraża nadzieję, że obecne szefostwo resortu wykorzysta tę szansę. Polskie Zakłady Lotnicze w Mielcu jako firma o ogromnym dorobku
i potencjale w branży lotniczej są gotowe do maksymalnego wsparcia Ministerstwa Obrony Narodowej w urzeczywistnianiu tej szansy.

 

Mielec, dnia 16.04.2015 roku

 

Zarząd Powiatu Mieleckiego:

 

Zbigniew Tymuła – przewodniczący zarządu

Maria Napieracz – wiceprzewodnicząca zarządu

Joanna Rębisz – członek zarządu

Waldemar Barnaś – członek zarządu

Andrzej Bryła – członek zarządu

Sprawdź również

Pierwszy F-16 70/72 z kadłubem tylnym wyprodukowanym w PZL Mielec

Osiągnięcie tego kroku milowego pokazuje rosnącą rolę Polski w globalnej produkcji obronnej MIELEC, Polska, 5 …