Portal promocja.mielec.pl prezentuje informacje i relacje - zapraszamy do współpracy: ogłoszenia - reklama w internecie i gazecie, grafika i skład komputerowy, zdjęcia reklamowe, foto i wideo reportaże
Strona główna / Region / Gospodarka i ekonomia / Powiat Mielecki ws. przetargu na śmigłowce

Powiat Mielecki ws. przetargu na śmigłowce

Otrzymaliśmy informację stanowiska Rady Powiatu Mieleckiego ws. przetargu na śmigłowce dla polskiej armii. Poniżej prezetujemy wystąpienie radnej powiatowej Joanny Rebisz w tej sprawie, oraz podjęta uchwałę Rady Powiatowej

 

 

Czytaj dalej pod reklamą…

 

Wystąpienie Joanny Rębisz Przewodniczącej Klubu Radnych PiS wygłoszone na Sesji RP:

 

Klub Radnych PiS wystąpił do przewodniczącego Rady Powiatu Mieleckiego z wnioskiem aby na najbliższej sesji Radni przyjęli stanowisko dotyczące sytuacji w polskim rolnictwie.

Szanowni Państwo, sytuacja w polskim rolnictwie jest dramatyczna. Powodem złej sytuacji są między innymi niższe dopłaty z UE dla polskich rolników niż w innych krajach oraz embargo na polską żywność. W ciągu najbliższych lat połowie małych i średnich gospodarstw rolnych grozi bankructwo. Szczególnie zagrożone bankructwami ma być Podkarpacie i . Protesty rolników nie milkną, dlatego warto aby Rada Powiatu Mieleckiego dostrzegając trudną sytuację w polskim rolnictwie przyjęła stanowisko, w którym wnioskuje się do Rządu RP, Parlamentu RP oraz Parlamentu Europejskiego o podjęcie działań w celu naprawy sytuacji w polskim rolnictwie. W proponowanej treści stanowiska znajdują się postulaty zgłaszane od wielu miesięcy przez protestujących rolników z ramienia NSZZ RI "Solidarność".

Prawdą jest, że protest trwa już kilka miesięcy przed Kancelarią Prezesa Rady Ministrów – i nie widać żadnego zainteresowania ze strony rządu. Rolnicy rozbili swoje zielone miasteczko dokładnie 19 lutego dokładnie naprzeciwko wejścia do KPRM. Widać kolejne protesty rozpoczynające się i kończące w tym miejscu.

Kolejne napływające wyrazy zrozumienia i poparcia dla rolniczych postulatów są dowodem na to, że rolniczy protest jest w pełni uzasadniony, a twierdzenia Ministra Rolnictwa jakoby postulaty zostały zrealizowane nie mają przełożenia w rzeczywistości.

Proponowana treść stanowiska jest gestem solidarności z rolnikami i wyraża niezadowolenie wobec niewystarczających i iluzorycznych działań polskiego rządu.

Proszę Wysoką Radę o poparcie tego stanowiska.

 

 

Stanowisko Rady Powiatu Mieleckiego

z dnia 14 maja 2015 roku

w sprawie rozstrzygnięcia przetargu na śmigłowce wielozadaniowe dla polskiej armii

 

W dniu 21 kwietnia 2015 roku ogłoszony został wynik pierwszego etapu przetargu na śmigłowce wielozadaniowe dla polskiej armii. Zgodnie z decyzją MON, 50 śmigłowców ma dostarczyć francuskie konsorcjum Airbus Helicopters, które jako jedyne zostało dopuszczone do dalszych testów. W związku z tym rozstrzygnięciem wyrażamy swoje oburzenie z powodu wyeliminowania konsorcjum Sikorsky Aircraft – PZL Mielec z dalszej oceny przetargowej śmigłowca Black Hawk.  

Jesteśmy zaniepokojeni działaniami Rządu RP i sprzeciwiamy się przedstawionej przez resort obrony narodowej argumentacji. Takie rozstrzygnięcie przetargu deprecjonuje i podważa zaufanie do polskiego przemysłu zbrojeniowego, wpływa negatywnie na szanse i perspektywy dalszego rozwoju, stwarza ryzyko ograniczenia zamówień  przez potencjalnych nabywców zewnętrznych. Jest to decyzja ewidentnie szkodliwa dla polskiej gospodarki, ponieważ może oznaczać zmniejszenie zainteresowania lokowaniem w Polsce produkcji śmigłowców zarówno przez Amerykanów jak i Włochów oraz Brytyjczyków.

Uważamy, że dotychczasowy poziom zaangażowania producenta na polskim rynku i realne, a nie tylko deklarowane, perspektywy rozwoju powinny być kluczowym kryterium przy rozstrzyganiu przetargu na dostawę śmigłowców dla polskiej armii. Dawałoby to gwarancję ochrony polskich interesów społecznych, gospodarczych i obronnych poprzez: zapewnienie miejsc pracy dla tysięcy Polaków, stworzenie także trwałych sieci kooperacji z polskimi dostawcami, wzmocnienie konkurencyjności polskiego przemysłu obronnego, zapewnienie bezpieczeństwa dostaw i usług w zakresie uzbrojenia i sprzętu wojskowego na potrzeby Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej, utrzymanie zdolności do realizacji zadań obronnych przez podmioty polskiego przemysłowego potencjału obronnego, zapewnienie rozwoju i innowacyjności uzbrojenia i sprzętu wojskowego przez podmioty polskiego  przemysłu obronnego, pobudzanie eksportu produkowanych przez spółki wyrobów.

Co więcej, decyzja MON stoi w sprzeczności z wypowiedzią wiceministra gospodarki Dariusza Bogdana, który podczas Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach 14 maja 2013 r. zwrócił uwagę na potrzebę budowania silnej pozycji sektora zbrojeniowego w Polsce, mówiąc, że: „Jednym z rozwiązań jest konsolidacja tej branży, która nie tylko ją wzmocni, ale zwiększy możliwości technologiczne firm oraz wpłynie na obniżenie kosztów produkcji.” Podkreślił również, że „pozytywne efekty dla polskiej gospodarki przynosi realizacja umów offsetowych, gdyż w ten sposób polscy przedsiębiorcy mogą m.in. wejść w posiadanie technologii służącej do produkcji sprzętu bojowego. Ponadto korzystają i wymieniają się wiedzą w zakresie nowoczesnych rozwiązań, tworząc przy tym nowe miejsca pracy”. Wiceminister resortu gospodarki nawiązał ponadto do prac nad „Programem wspierania polskiego przemysłu obronnego w latach 2013-2020”, którego realizacja ma służyć poprawie konkurencyjności polskich firm za granicą oraz uzyskania wsparcia w ramach działań B+R m.in. na promocję i eksport.

Przemysł obronny nie tylko odgrywa ważną rolę w systemie bezpieczeństwa militarnego państwa, ale jest jedną z kluczowych gałęzi naszej gospodarki. Przemysł zbrojeniowy, w tym najnowocześniejsza jego część lotnicza, to ważna część strategii rozwoju województwa podkarpackiego, na terenie którego funkcjonuje klaster „Dolina Lotnicza”, więc takie rozstrzygnięcie to lekceważenie potrzeb społecznych naszego regionu oraz wielkie zagrożenie dla realizacji koncepcji rozwojowych opracowanych i wdrażanych przez samorząd województwa podkarpackiego.

PZL Mielec zapewnia produkcję, serwis oraz naprawę oferowanych śmigłowców w zakładzie utworzonym na bazie infrastruktury sprywatyzowanych Państwowych Zakładów Lotniczych
w Mielcu, który jest jednocześnie przedsiębiorstwem o szczególnym znaczeniu gospodarczo-obronnym, zatrudniającym polskich pracowników. Jest liderem innowacyjności i kołem zamachowym gospodarki w swoim regionie. Posiada wysoko wyspecjalizowaną kadrę współpracującą z nowoczesnymi ośrodkami naukowo-badawczymi. Dysponuje zasobami kapitału intelektualnego takimi jak np. patenty, nowoczesne technologie, które sprawiają, że firma w obecnym kształcie posiada oczekiwany przez MON potencjał oraz jest w stanie sprostać wymaganiom wynikającym z ochrony interesów obronności i bezpieczeństwa państwa polskiego.

Uważamy więc, że konsorcjum Sikorsky Aircraft – PZL Mielec powinno być ważnym elementem całego systemu gotowości obronnej państwa, stanowiąc naturalne zaplecze logistyczne i serwisowe Sił Zbrojnych RP. Kolejnym czynnikiem wymagającym zauważenia jest szczególna rola polskiego przemysłu zbrojeniowego  w okresie zagrożenia, sytuacjach kryzysowych oraz konfliktu wojennego, kiedy to w szybkim tempie trzeba odtwarzać zdolności bojowe uzbrojenia i sprzętu będącego na wyposażeniu jednostek liniowych wojsk operacyjnych i obrony terytorialnej.

Stoimy zatem na stanowisku, że z punktu widzenia zapewnienia sprawności działania Sił Zbrojnych RP oraz wzmocnienia konkurencyjności polskiego przemysłu obronnego, uzasadnionym merytorycznie, racjonalnym i korzystnym dla zapewnienia szeroko pojętego interesu państwa polskiego rozwiązaniem jest skoncentrowanie przemysłowego potencjału obronnego
w przedsiębiorstwie produkcyjnym w Polsce i zatrudniającym polskich pracowników.  

Ranga oraz znaczenie podnoszonych argumentów zasługuje na poważne potraktowanie i ponowną analizę wyniku przetargowego, bowiem dotyczy istotnego obszaru gospodarki narodowej i problemu związanego z systemem bezpieczeństwa i gotowości obronnej państwa. Domagamy się więc ponownego rozpatrzenia ofert przedstawionych przez firmy biorące udział w przetargu i podjęcia decyzji na podstawie rzetelnej analizy uwzględniającej zarówno walory techniczne jak również gospodarcze i społeczne. Jednocześnie zwracamy się do Rządu RP o odpowiedź na niżej wymienione pytania:

  1. Jakie jest uzasadnienie odstąpienia od zastosowania w przetargu przepisów Ustawy Prawo zamówień publicznych, i z jakich powodów zastosowanie przepisów ustawowych było niecelowe i niewystarczające?
  2. Czy prawdą jest, że kluczowym argumentem uzasadniającym wyłączenie przepisów ustawowych była potrzeba ustanowienia dla Wojskowych Zakładów Lotniczych Nr 1 w Łodzi potencjału przemysłowego w zakresie obsługowo-naprawczym i serwisowym, a także produkcji komponentów niezbędnych z punktu widzenia podstawowego interesu bezpieczeństwa państwa?
  3. Jakie argumenty były rozstrzygające dla  wyboru właśnie Wojskowych Zakładów Lotniczych Nr 1 w Łodzi?
  4. Czym kieruje się Rząd RP dokonując podziału krajowego przemysłu obronnego (państwowego, prywatnego i zagranicznego) na gwarantujące bezpieczeństwo dostaw i usług lub też nie zapewniające takiego wymagania?
  5. W jakim zakresie będzie realizowana produkcja śmigłowców Airbusa w Polsce? Czy produkcja śmigłowców realizowana będzie w pełni poprzez wytwarzanie technologii w polskim przemyśle, czy też rolą polskich firm będzie wyłącznie montaż śmigłowców z gotowych modułów wyprodukowanych za granicą i dostarczanych przez Airbus?

Inf. wł.

Sprawdź również

EKOGALA czyli  Międzynarodowe Targi Produktów i Żywności Wysokiej Jakości 

Serdecznie zapraszam Państwa do wzięcia udziału w sztandarowej imprezie, która zapewne świetnie Państwo znają – …