Portal promocja.mielec.pl prezentuje informacje i relacje - zapraszamy do współpracy: ogłoszenia - reklama w internecie i gazecie, grafika i skład komputerowy, zdjęcia reklamowe, foto i wideo reportaże
Strona główna / AWP poleca / Powiat oddaje do użytku kolejną inwestycję

Powiat oddaje do użytku kolejną inwestycję

Lokalna społeczność i samorządowcy Powiatu Mieleckiego i Gminy Padew Narodowa uczestniczyli w otwarciu i poświęceniu nowego mostu w miejscowości Zarównie. Poświęcenie i otwarcie mostu po jego remoncie, poprzedziła uroczysta msza święta.

Przebudowa mostu zwiększyła jego nośność, co umożliwi przejazd pojazdom ciężarowym o znacznie większym tonażu. Obecnie mogą się nim poruszać samochody dostawcze o masie do 40 ton. Poprzednio było to zaledwie 15. Jest to szczególnie ważne z powodu funkcjonowania w tamtym rejonie terminalu przeładunkowego (LHS) w Knapach.

Most znajduje się w ciągu drogi powiatowej nr 1 134R Padew Narodowa – Zarównie – Piechoty – Babule. Stanowi ona szlak komunikacyjny łączący północno-wschodnią część powiatu mieleckiego z siecią dróg wojewódzkich (drogi nr 872 i 985) oraz sąsiednim powiatem tarnobrzeskim.

Droga ta zapewnia mieszkańcom Gminy Padew Narodowa łączność z siedzibą gminy i siedzibą powiatu oraz komunikację z innymi miejscowościami powiatu mieleckiego i powiatów sąsiednich.

Ponadto jest ona najkrótszym dojazdem dla przedsiębiorców z powiatu mieleckiego do terminala przeładunkowego LHS (Linii Hutniczo-Siarkowej) w miejscowości Knapy, gdzie rozładowywane są materiały budowlane sprowadzane z Ukrainy.

Jak podkreślali okoliczni mieszkańcy poprawa stanu technicznego mostu i budowa przylegających do niego chodników będzie mieć wpływ na poprawę bezpieczeństwa, tym bardziej, że w bezpośrednim sąsiedztwie znajduje się kapliczka, sklep i szkoła.

Władze Gminy Padew Narodowa liczą z kolei na to, że nowa, większa przepustowość mostu przyczyni się do rozwoju gospodarczego w okolicznych miejscowościach i nieodległych przysiółkach.

Przebudowa mostu rozpoczęła się jesienią 2022, zakończyła się w maju 2023.

Zakres prac obejmował:

1)  rozbiórkę nawierzchni na dojazdach,

2) rozbiórkę istniejącego mostu

3) wykonanie nowego 1-przęsłowego mostu płytowego z betonu zbrojonego, monolitycznie połączonego z korpusami podpór

4)  przebudowę drogi na odcinku o długości 317 m, pomiędzy skrzyżowaniami dróg, wraz

   z  wykonaniem obustronnych chodników,

5)  umocnienie koryta potoku w sąsiedztwie mostu na odcinku o długości 30,00 m .

Parametry nowego mostu:

– długość całkowita mostu ze skrzydełkami – 19,49 m,

     – szerokość całkowita – 11,76 m,

     – szerokość jezdni – 2*3,25 m = 6,50 m,

     – szerokość chodników dla pieszych – 2*2,00 m,

     – nośność – klasa B, tj. 40 ton,

Wartość całkowita robót wyniosła 3 993 481,15 PLN (brutto), w tym – 2 493 481,15 PLN to środki własne Starostwa Powiatowego w Mielcu. 1 500 000 PLN wyniosło dofinansowanie z rezerwy subwencji ogólnej budżetu państwa.

Wykonawcą robót było Przedsiębiorstwo Budowlane STALMOST ze Stalowej Woli.

Marek Patyk

Starostwo Powiatowe w Mielcu

Biuro Promocji i Informacji

p r o m o c j a :

Sprawiedliwi i nie tylko ziemi mieleckiej i okolic. Włodek Gąsiewski. Wydanie II – Mielec 2023

zobacz także:

Poszukaj w szafach, na strychu i w piwnicy!!!

Sprawdź również

Kulturalny rozkład jazdy SCK – marzec

1 marca Wernisaż wystawy poplenerowej(w Łańcucie, Kolbuszowej i Niedzicy-Frydmanie)-1 marca, godz. 18, Galeria ESCEK DK …